Freddie Mercury müziğe bugün başlasa ne olurdu?

351895

Hectopat
Merhaba herkese, bugün sosyal medyada dolaşırken bir şey fark ettim. Müzik endüstrisi bildiğiniz gibi günden güne değişiyor. Rap ve hip-hop şu an acayip bir şekilde diğer türlere göre daha fazla dinleniyor. Sizce rock müziğin krallarından Freddie Mercury Queen grubundaki diğer arkadaşlarıyla birlikte müziğe 70-80'ler yerine şu an başlasaydı. Bohemian Rhapsody, We Are The Champions gibi tüm şarkılarını şu anki piyasada yayınlasaydı gene eskisi gibi ses getirir miydi yoksa geçmişe göre daha az mı talep olurdu?

Olmazdı. 50-60-70'lerin jazz zamanı olduğu gibi 80-90-2000'ler rock zamanıydı, artık rap zamanına girdik. 10-20 yıl sonra retrowave dinlenirse şaşırmamak lazım.

Rap ve hip-hop şu an acayip bir şekilde diğer türlere göre daha fazla dinleniyor.

Olmazdı. 50-60-70'lerin jazz zamanı olduğu gibi 80-90-2000'ler rock zamanıydı, artık rap zamanına girdik. 10-20 yıl sonra retrowave dinlenirse şaşırmamak lazım.

Böyle bir ayrım ya da dinleyişin topluluklar tarafından tercih edildiği dönemler yoktur.
80 lerde yaşadım. Çevremde rock dinleyeni, radyolarda TV lerde kitlesel ölçekte Rock yayınlandığını hiç görmedim. Bir tek TRT2 de haftada bir, bir saatlik rock market programı olurdu. O da gecenin köründe. Klasik müzik / new age bile daha çok yayınlanırdı gündüz kuşaklarında.

"Her türün içinde, kendi altın çağını yaşadığı / kalitesinin zirvesine çıktığı dönemler vardır" dersek daha doğru olabilir. Misal Rock müzik için; 60' - 70' ler psychedelic, classic rock; 80' ler glam, trash, death gibi.

Ucuz ve basit malın taliplisi çoktur. Geçmişte de öyleydi, değişen bir şey yok.
Hip hop / RAP denen şey; 70 ler sonunda Dj lerle başlayıp, sonrasında Run DMC, LL cool. j le devam edip, MC hammer, Vanilla ICE la günümüze kadar geldi. O dönemlerde de çok dinleniyordu. Albüm satışları hep en tepedeydi.

Rock, Metal, jazz, klasik müzik, Blues gibi türler eğitimli kulağa hitap eder. Herkes dinleyemez.
Üst düzey müzikal yetkinlik gerektirir. Bir haftada Rapçi olursunuz ama jazz gitaristi / vokalisti, klasik müzik icracısı olmanız ömrünüzü alır.
Hiç bir zaman geniş kitlelere ulaşması mümkün değildir. Öyle bir gayesi de yoktur bu türlerin.

Gelelim Queen meselesine.
Queen in geniş kitlelere ulaşabilmesi müziğinin pop a ve disco ya doğru kayması ile mümkün olmuştur. Bu zaten grubun kariyerinde en fazla eleştirilen durumdur.

İlk üç ya da dört albümdeki tarzlarını muhafaza etselerdi eğer; grubu ve Freddie yi en fazla Jetro TULL ve ya Genesis kadar duymuş olacaktın.

Onları ne kadar biliyorsun? İşte öyle :)

Son düzenleme:
Böyle bir ayrım ya da dinleyişin topluluklar tarafından tercih edildiği dönemler yoktur.
80 lerde yaşadım. Çevremde rock dinleyeni, radyolarda TV lerde kitlesel ölçekte Rock yayınlandığını hiç görmedim. Bir tek TRT2 de haftada bir, bir saatlik rock market programı olurdu. O da gecenin köründe.
"Her türün içinde, kendi altın çağını yaşadığı / kalitesinin zirvesine çıktığı dönemler vardır" dersek daha doğru olabilir. Misal Rock müzik için; 60' - 70' ler psychedelic, classic rock; 80' ler glam, trash, death gibi.

Ucuz ve basit malın taliplisi çoktur. Geçmişte de öyleydi, değişen bir şey yok.
Hip hop / RAP denen şey; 70 ler sonunda Dj lerle başlayıp, sonrasında Run DMC, LL cool. j le devam edip, MC hammer, Vanilla ICE la günümüze kadar geldi. O dönemlerde de çok dinleniyordu. Albüm satışları hep en tepedeydi.

Rock, Metal, jazz, klasik müzik, Blues gibi türler eğitimli kulağa hitap eder. Herkes dinleyemez.
Üst düzey müzikal yetkinlik gerektirir. Bir haftada Rapçi olursunuz ama jazz gitaristi / vokalisti, klasik müzik icracısı olmanız ömrünüzü alır.
Hiç bir zaman geniş kitlelere ulaşması mümkün değildir. Öyle bir gayesi de yoktur bu türlerin.

Gelelim Queen meselesine.
Queen in geniş kitlelere ulaşabilmesi müziğinin pop a ve disco ya doğru kayması ile mümkün olmuştur. Bu zaten grubun kariyerinde en fazla eleştirilen durumdur.

İlk üç ya da dört albümdeki tarzlarını muhafaza etselerdi eğer; grubu ve Freddie yi en fazla Jetro TULL ve ya Genesis kadar duymuş olacaktın.

Onları ne kadar biliyorsun? İşte öyle :)
Yani bu şu an bile baya fazla dinlenen soruda örnek verdiğim pop/rock şarkılarını çıkarsa gene bu popülerliğe ulaşırdı diyorsunuz öyle mi? İlk albümlerindeki şarkıları değil de tüm Dünya'nın bildiği şarkılardan bahsediyorum.

Yani bu şu an bile baya fazla dinlenen soruda örnek verdiğim pop/rock şarkılarını çıkarsa gene bu popülerliğe ulaşırdı diyorsunuz öyle mi? İlk albümlerindeki şarkıları değil de tüm Dünya'nın bildiği şarkılardan bahsediyorum.

Yukarıda yazdım. Grubun popüler kitleyi hedeflemesiyle ortaya çıkarttığı eserler karşılığını gördü.

"Keep yourself alive", "tie your mother down" gibi şarkılarını sever misin misal? Bu ve benzeri şarkılarla devam etselerdi sen dinler miydin, bu kadar popüler olabilirler miydi? Cevabını sen ver.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı