FreeBSD için Bootloader kurulumu

Zurnadürüm

Kilopat
Makaleler
22
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Şu sıralar BSD ile uğraşıyorum ve bu sorunla uğraşmaktan kafam şişti artık.
Sorun ise şu:
FreeBSD ve Debian'ı GPT Dual Boot olarak kurmaya çalışıyorum. USB'den başlatıyorum ve tüm kurulumu tamamlıyorum. Ama sistem kendisini açmak için yeniden başlattığında BSD kurulumu değil Debian GRUB ekranı geliyor. GRUB dosyasını değiştirme, GRUB'u yeniden yapılandırma, GRUB'da root yetkisi verme gibi işlemler yaptım. Fakat BSD ne Boot menude, ne de GRUB ekranında gözüküyor. Ben bu FreeBSD'ni nasıl Boot edeceğim?

@Kerem00 @Rashmore @gen2 @Dengesiz Kokarca @TerabyteForever.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim, etiketlemişsiniz fakat hiç Free-BSD kullanmadım. Acaba izlenimleriniz nasıl? Kullanmaya değer mi?

Bootloader'i kurmayı bilen birisini bulsam kullanacağım. Hatta izlenimlerim ve kurulumu hakkında makale de yazacağım. Şimdilik sanal makinede kullandığım kadar bence değer. Fakat çok karışık.

"/etc/grub.d/40_custom" dosyasına şunları eklemeyi deneyin:

Kod:
menuentry "FreeBSD" {
set root='(hd0,3)'
chainloader +1
}

HD0 diskinin 3.bölümü (/dev/sda3 bölümü) üzerine kurulu olduğunu varsayıyorum FreeBSD'nin.

Şuradan gördüm.

Bunları denedim. Fakat grub ekranında FreeBSD'ni seçince /boot/kernel/kernel bulunamadı hatası ya da ekranda görüntü bozulması oluyor.

Büyük ihtimalle "Boot" bölümü ayrılmadı ondan dolayı Boot edemiyorsunuz şu anda.

Peki bir de elle bölümlendirmeyi deneyeyim. Geri dönüş yapacağım.
Büyük ihtimalle "Boot" bölümü ayrılmadı ondan dolayı Boot edemiyorsunuz şu anda.

@Rashmore hocam kurulumda /boot/efi bölümü yaptım. Ama diskler listesinde /boot/ef diye yazıyordu. Fakat "Modify" seçeneğinde mountpoint yerinde /boot/efi yazıyordu.
Yine reboot ettim fakat USB'den başlatıyordu. GRUB'dan eklediğim seçeneğe basınca aynı hatayı almaya devam ediyorum. Sonuç olarak aynı hata devam ediyor.
@Rashmore Güncelleme: GRUB'da FreeBSD isminde bölümü açtım. Fakat EFI bölümü bulunamadı hatası aldım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı