FreeDOS laptop yerine Windows 10 ile gelen laptop almak mantıklı mı?

O anahtarlar yasal değil maalesef. Ben de kullanıyorum ancak ben mecburiyetten kullanıyorum. Her an patlayabilir, en sağlıklısı Microsoft Store'dan lisans almak.
Evet haklısın, yasal değil ve mantıken korsana giriyor. Ama Technopat'ta korsan yasak değil mi? Yani biraz isteğe kalıyor, 1300TL vermek pek mantıklı gelmiyor bana.

Monster'da örnek olarak FreeDOS satıyor. Halihazırda bir Windows lisansınız vardır ya da kendiniz daha uygun bir fiyattan satın alacaksınızdır bundan dolayı laptop satın alırken Windows lisans ücreti ödemek istemeyebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• Monster laptop işletim sistemi seçimi.png
    Monster laptop işletim sistemi seçimi.png
    22,8 KB · Görüntüleme: 34
Şöyle bir link bırakıyorum. Are OEM Windows legal?
Maalesef OEM key diye satılan lisansların çoğu MAK çıkıyor ve aynı zamanda da yasadışı key'ler oluyor.
Monster'da örnek olarak FreeDOS satıyor. Halihazırda bir Windows lisansınız vardır ya da kendiniz daha uygun bir fiyattan satın alacaksınızdır bundan dolayı laptop satın alırken Windows lisans ücreti ödemek istemeyebilirsiniz.
Ancak Microsoft Store'dan alınca daha pahalıya geldiği için satın alırken Windows 10 ile gelen sürümü almayı daha mantıklı buluyorum ben.

Yanlış bilgi
Maalesef OEM key diye satılan lisansların çoğu MAK çıkıyor ve aynı zamanda da yasadışı key'ler oluyor.

Ancak Microsoft Store'dan alınca daha pahalıya geldiği için satın alırken Windows 10 ile gelen sürümü almayı daha mantıklı buluyorum ben.
Windows 10 ile gelen bilgisayarlarda sizden bi noktadan sonra Windows anahtarı girmeniz isteniyor. Yine lisans veya key alıyorsunuz yani.

Windows 10 ile gelen bilgisayarlarda sizden bir noktadan sonra Windows anahtarı girmeniz isteniyor. Yine lisans veya key alıyorsunuz yani.
Hayır, istenmiyor. Üreticiler Windows 10 ile gelen bilgisayarlar üretirken Microsoft'tan lisans almak zorunda. Bu lisanslar da toplu olarak alınıyor ve esas gerçek OEM lisanslar oluyor. O yüzden daha hesaplıya gelmiş oluyor.
Ve bu lisansların süresi de asla geçmez. Çünkü orijinal OEM lisanslardır ve bu lisanslar kalıcıdır. Eğer dediğiniz gibi bir durum olsaydı zamanında Windows 7 ile alınmış bilgisayarın lisansı da iptal olurdu, ki ben 2010 model Windows 7 Home Premium ile gelen bilgisayarda Windows 10 kurulumunu bilgisayarın altındaki Windows 7 anahtarı ile yaptım ve sorunsuz etkinleşti. Verdiğiniz bilgi yanlış.

Yeni konular

Geri
Yukarı