Freelance işten kazanılan paranın vergisi

409747

Hectopat
Bilgisi olanlar benimle paylaşırsa sevinirim. Mesela bionluk.com tarzı sitelerde yüksek olmayan ücretlerde(25 TL, 50 TL vs.) video düzenleme, logo hazırlama, Photoshop yapma gibi basit hizmetler satıyoruz diyelim. Vergi konusu hakkında neler olur? Bazı forumlara baktığımda "mutlaka vermelisin, başına bela açarsın" vs. mesajlar görünce sorayım dedim. Mesela vergi vermek için tek seferde kazanılan paranın 40.000 TL'den fazla olması gerektiği gibi durumlar varmış. Söylediğim örnekte ne yapılması gerekir?

Bilgisi olanlar benimle paylaşırsa sevinirim. Mesela bionluk.com tarzı sitelerde yüksek olmayan ücretlerde(25 TL, 50 TL vs.) video düzenleme, logo hazırlama, Photoshop yapma gibi basit hizmetler satıyoruz diyelim. Vergi konusu hakkında neler olur? Bazı forumlara baktığımda "mutlaka vermelisin, başına bela açarsın" vs. mesajlar görünce sorayım dedim. Mesela vergi vermek için tek seferde kazanılan paranın 40.000 TL'den fazla olması gerektiği gibi durumlar varmış. Söylediğim örnekte ne yapılması gerekir?
Bu tarz işler için vergi denetimine takılacağını düşünmüyorum. Ayrıca bildiğim kadarı ile bi vergi türü var ismini hatırlamıyorum süreklilik sağlamıyacak kazançlarda yıllık 30-40 bin tl civarı olsa gerek kazançlardan vergi mükellefi olmazsınız.

Bu tarz işler için vergi denetimine takılacağını düşünmüyorum. Ayrıca bildiğim kadarı ile bi vergi türü var ismini hatırlamıyorum süreklilik sağlamıyacak kazançlarda yıllık 30-40 bin tl civarı olsa gerek kazançlardan vergi mükellefi olmazsınız.

Peki 40k 50k TL aylık gibi freelance ücretlerde vergi işlemleri nasıl oluyor?

Eğer sürekli çalışıyorsanız bir şirket kurmanız sizin için iyi olur. Yoksa vergi cezası ile karşılaşabilirsiniz.

Devlet senin-benim kazanacağın 10-15 liraya göz dikeceksek yandık.
Ufak miktarlarda gerek yok merak etmeyin.
O ufak miktarlar bir ay içinde asgari ücrete yaklaştığı zaman takibe takılıyorsunuz. Sonra geçmişe yönelik vergi borcu + gecikme faizi + ceza ile kazandığınızın 2-3 katına denk gelebiliyor. Yasal olarak 1₺ bile kazanmış olsanız vergisini ödemek zorunda kaldığınız için bunlar ufak paralar vs. diye hakkınızı savunamıyorsunuz.

10-15₺ şimdilik göze batmaz ama ileride baş ağrıtabilir.

O ufak miktarlar bir ay içinde asgari ücrete yaklaştığı zaman takibe takılıyorsunuz. Sonra geçmişe yönelik vergi borcu + gecikme faizi + ceza ile kazandığınızın 2-3 katına denk gelebiliyor. Yasal olarak 1₺ bile kazanmış olsanız vergisini ödemek zorunda kaldığınız için bunlar ufak paralar vs. diye hakkınızı savunamıyorsunuz.

10-15₺ şimdilik göze batmaz ama ileride baş ağrıtabilir.
Peki vergi vs. ödemek istersek nasıl ödenmesi gerekiyor?

Yayınlardan ve video içeriklerinden gelen paradan nasıl vergi istiyorsa devlet bu kazançtan dahi ister.

Bunu nasıl tespit eder hiç belli olmaz.

Banka hesabına düzenli olarak belli aralıklarda ve sıklıkla yatan paranın düzenine ve miktarına bakılır.
Maliye durduk yere senin hesabını incelemez.
Banka tespit yapar. Sürekli para girişi olan bir hesabı incelemeye alırlar. Kaynağına bakarlar. Gelir tespiti yaptıklarında direkt olarak maliyeye bildirirler.

Maliye bakanlığı bankalara çok güzel baskı yaptığı için artık bu denetimler artıyor.

Bir yayıncının kaç yıl önce kazandığı 2 kuruşluk paranın cezası kaç bin TL olarak dönmüş bakmak lazım. Bunlar yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor.

Asıl saçmalık ise karar sonrasındaki gelirde değil. Karar öncesindeki geçmişe bakmaları. İster bir yıl olsun ister 10 yıl.

Yeni konular

Geri
Yukarı