Freelancer olarak yapılan işin vergisi ödenmeli mi?

DandelioN1264

Decapat
Daha fazla  
Ben pixel art yapıyorum geçenlerde bir iş almıştım bitirmek üzereyim iş bitince banka hesabıma 5000 euro atacak iş veren. Bu paranın vergisini ödemeli miyim, ödemezsem sorun olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben pixel art yapıyorum geçenlerde bir iş almıştım bitirmek üzereyim iş bitince banka hesabıma 5000 euro atacak iş veren. Bu paranın vergisini ödemeli miyim, ödemezsem sorun olur mu?
Direkt hesabına ise vergi vermezsin, fatura kesiyorsan %20 veriyorsun zaten.

Kazandığın her paranın vergisini ödemen yasalarca zorunluluktur. Freelance işlerde bazen sözlü anlaşmalar sağlanıp KDV, gelir vergisi vs ödenmesin diye direkt hesaba para yollama şeklinde işler yapılıyor ama hesaba yüklü miktarlarda para girdiği zaman bazen bunun bankaların radarına takıldığı olur ve arayıp sorarlar bu para nereden geldi diye. Yaptığın işten elde ettiğin kazancın vergisini ödemediğin tespit edilirse cezaya çarptırılırsın.

Bu tarz işlerde vergi verilmeli. Yüklü miktarda para girişini takip edebilirler. Bunun için yanlış bilmiyorsam yıllık belli bir miktarın altında olan gelirler için bankaların yapılan ödemeden vergi kesintisini alarak kalanı size aktardıkları bir sistemleri vardı. Yanlışım olabilir, araştırmanızı tavsiye ederim.

Kazandığın her paranın vergisini ödemen yasalarca zorunluluktur. Freelance işlerde bazen sözlü anlaşmalar sağlanıp KDV, gelir vergisi vs ödenmesin diye direkt hesaba para yollama şeklinde işler yapılıyor ama hesaba yüklü miktarlarda para girdiği zaman bazen bunun bankaların radarına takıldığı olur ve arayıp sorarlar bu para nereden geldi diye. Yaptığın işten elde ettiğin kazancın vergisini ödemediğin tespit edilirse cezaya çarptırılırsın.

Sadece 1 kere olacak ama.

3-5bin TL olsa hadi olağan bir hareket ama 5bin Euro fark edilebilir hocam.

En kolayı şahıs şirketi açmak. Vergi oranlarını vs araştırarak fatura kesebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı