FreeSync Açıkken Titreme

Elohim

Hectopat
Yer
İstanbul
Selamlar. FreeSync açık olduğunda görüntünün bazı yerlerinde titreme oluyor. Bazen Alt+Tab yapınca düzeliyor. Yanlış anlaşılmayayım, görüntünün gidip gelmesi değil. Belirli bölgeler karıncalanıyor. Telefonla monitördeki görüntüyü kaydedip atmak istedim ama çok belli olmadı o şekilde. İnternette araştırdım ve FreeSync açıkken oluştuğunu öğrendim. Aşağıdaki videoda 8:30'da oluşan şey ama bende hareketli görüntülerde hiç belli olmuyor ancak yükleme ekranları (loading screen) gibi yerlerde bazı alanlarda belirgin olarak var. FreeSync kapalıyken sorun yok. Bunu yaşayan/çözümünü bilen var mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim de başıma geldi arkadaşlar. Sorun bence kablo ile alakalı. Daha önce Display Port (DP) ile kullanırken hiçbir sorun yaşamadım. Fakat DP kablom arıza yaptığını düşündüğüm için (ekran çözünürlüğüm düştü ve sürücü tekrar yüklemesi gibi işlemler çözüm olmadı) HDMI kablosu taktım. Ne olduysa ondan sonra oldu. Freesync açıkken ekran titriyor. Bunu da Freesync test ile farkettim. Elimde şu an DP kablosu olmadığı için tekrar deneyemiyorum fakat sorun HDMI ile alakalı.

İşleyişi kesinlikle bu şekilde değil. Dediğim gibi DP ile kullanıyordum birkaç gün öncesine kadar ve FreeSync aktif şekilde kullanıyordum. Herhangi bir titreme vs yoktu. Çalışma şekli dediğin gibi olsa kim niye tercih etsin? Yıllardır bu teknoloji neden pazarlansın? Dediğim gibi HDMI'a geçtiğimde FreeSync aktifken çok kötü titremeler oldu. Sende DP ile yapıyorsa o zaman kablolar yetersiz diye düşünüyorum.

İşleyişi kesinlikle bu şekilde değil. Dediğim gibi DP ile kullanıyordum birkaç gün öncesine kadar ve FreeSync aktif şekilde kullanıyordum. Herhangi bir titreme vs yoktu. Çalışma şekli dediğin gibi olsa kim niye tercih etsin? Yıllardır bu teknoloji neden pazarlansın? Dediğim gibi HDMI'a geçtiğimde FreeSync aktifken çok kötü titremeler oldu. Sende DP ile yapıyorsa o zaman kablolar yetersiz diye düşünüyorum.
Olabilir. Farklı bir kablo ile deneyip yazacağım.

Çözebildiniz mi aynı sorun bende de var. Bu yüzden kullanamıyorum FreeSync özelliğini. Monitörüm 144hz ViewSonic (Free-Sync destekli), DP kablosu Paugge (144hz destekli), Ekran kartım RX570. FreeSync özelliğini daha önceleri sorunsuz bir şekilde kullanırken şimdi herhangi bir oyunda titreme meydana geliyor. Oyun loading screen kısmında daha çok belli oluyor. Yazılımsal olarak pek hakim olmadığım için ayarlarıyla da oynamadım. Çözümünü bulduysanız paylaşırsanız çok sevinirim.

Geri
Yukarı