Çözüm FreeSync açınca monitör dalgalanması

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hells Bells

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Yazılım geliştirme uzmanı
Merhaba arkadaşlar. Geçenlerde monitörümü satıp yeni monitör aldım forumda da tavsiye alarak. Aldıktan sonra dalgalanma problemi yaşamaya başladım. Sonra FreeSync kapatınca çözüldüğünü gördüm ama neden FreeSync kullanmamayım dedim ve biraz araştırdım. Pek çok tavsiye verilmişti, ben de bu tavsiyelere uydum. Yaptığım işlemler şunlardı;
Kabloları değiştim, prizleri ayırdım, güç kaynağı kaynaklı dediler, farklı PC'de denedim. Ekran kartı kaynaklı dediler, dediğim gibi farklı PC'de denedim. Monitör kaynaklı olduğunu düşünmeye başladım vs... Bu şekilde pek çok tavsiye işe yaramayınca kendim araştırdım ve şu şekilde biraz da şans eseri şu şekilde çözdüm.

Masaüstünde AMD Radeon Software'de oyun sekmesinde oynadığım oyunun özelliklerine bakarken ufak bir şey dikkatimi çekti. AMD FreeSync özelliği AMD için en iyileştirilmiş şekildeydi ve ben bunu tamamen açık hale getirdim, sorunum çözüldü. Benim gibi bu sorunu yaşayan arkadaşlar varsa deneyebilirler, umarım faydam dokunmuştur. :)

NVIDIA ekran kartı kullananların başı kel mi?
Vallahi Nvidia ekran kartım olaydı denerdim bir şeyler. :)
Bir de öyle bir şey ki herkes farklı şekilde çözmüş o yüzden ben kendi çözümümü yazdım belki başkasında işe yaramayacak bilemiyorum. :)
Evet AMD ve Nvidia için kesin çözüm diyorlar yabancı forumlarda da gördüğüm kadarıyla böyle 144 HZ monitör orada da görüldüğü gibi 143.854 yazıyor 1920x1080p de verebildiği frekans bu ama biz masaüstünden ayarladığımız için doğrudan 144 HZ oluyor o aradaki o kadar ufak bir fark dalgalanmaya yetiyor sanırım ondan dolayı edit kısmına basıp 143 e alıyorsunuz ve sorununuz ortadan kalkıyor biraz uğraştım ve araştırdım hallettim arkadaşlar umarım işinize yarar.
Bu arada program CRU indirip kuruyorsunuz ve ayarları yaptıktan sonra restart diyorsunuz o kadar.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    29,7 KB · Görüntüleme: 92
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    36,5 KB · Görüntüleme: 95
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı