FreeSync Monitörlere Gelecek Olan G-SYNC Özelliği

ardayzr

Kilopat
Yer
One With the Force
Daha fazla  
Meslek
Metalurji ve Malzeme Mühendisi
Herkese merhaba. Nvidia CES fuarında 15 Ocak'ta yayınlayacağı sürücü güncellemesi ile FreeSync monitörlere G-SYNC özelliği getireceğini açıkladı. Sizce bu hangi fiyat aralığındaki monitörlerde geçerli olur? Ve gerçek G-SYNC hissiyatını alabilir miyiz?

Son düzenleyen: Moderatör:
G-SYNC veya FreeSync özelliği,netlik veya MHZ etkileyen birşey değil. Sadece desteklediği ekran kartı ile kullanılır ise ekran yırtılması olmuyor. Her iki özellikten bir monitörü kullanırken ekran kartı ile uyumlu değilse bile öyle sık sık ekranda yırtılma oluyor diye birşey de yok. Ben yıllardır uyumlu olmayan monitör kullandım şu zamana kadar karşılaştığım bir elin beş parmağını geçmez veya ben fark etmedim. Fark etmediysem de o kadar önemli birşey değildir. Uzun lafın kısası imkan varsa ekran kartı ile uyumlu almak tabi ki iyi olur. İmkan yoksa ille de olacak diye bir kural yok.

G-SYNC veya FreeSync özelliği,netlik veya MHZ etkileyen birşey değil. Sadece desteklediği ekran kartı ile kullanılır ise ekran yırtılması olmuyor. Her iki özellikten bir monitörü kullanırken ekran kartı ile uyumlu değilse bile öyle sık sık ekranda yırtılma oluyor diye birşey de yok. Ben yıllardır uyumlu olmayan monitör kullandım şu zamana kadar karşılaştığım bir elin beş parmağını geçmez veya ben fark etmedim. Fark etmediysem de o kadar önemli birşey değildir. Uzun lafın kısası imkan varsa ekran kartı ile uyumlu almak tabi ki iyi olur. İmkan yoksa ille de olacak diye bir kural yok.
Orası öyle fakat G-SYNC özelliği olan monitörler 2500 TL den başlayan fiyatlar ile satılıyor ve çoğu kişi sırf bu özellik için tonlarca para gömüyor monitörlere eğer NVIDIA sadece yazılım ile bu işi çözebilecekse çoğu insan masraftan kurtulur

Habere göre şu an sadece 12 monitör ile uyumluluğu tespit edilmiş. Onlar da zaten pahalı modeller. 15 Ocak'ta gelecek güncelleme ile Nvidia Denetim Masası'ndan aktif edilebilecek bu sistem. Ama yalnızda DisplayPort kullanan monitörlerde çalışma imkanı var. Tabi o da çalışırsa. Yeni gelecek monitörlerde bunun desteği olup olmadığına bakmak gerekiyor satın almadan önce. Ve bir de test etmek lazım ne kadar verimli ve sorunsuz çalıştığını görmek için. Henüz pratikte elimizde yeterli veri yok.

Orası öyle fakat G-SYNC özelliği olan monitörler 2500 TL den başlayan fiyatlar ile satılıyor ve çoğu kişi sırf bu özellik için tonlarca para gömüyor monitörlere eğer NVIDIA sadece yazılım ile bu işi çözebilecekse çoğu insan masraftan kurtulur
Parası olan için sıkıntı değil. Lâkin kendini zora sokup sırf bu özelliği almak için de denicek birşey yok aslında adam akıllı araştırsalar ne işe yaradığını öğrenirler. Çoğu kişi bildiğinden değil en iyisi olsun olmuşken buda olsun isteğinden oluyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı