FreeSync ve G-Sync farkı nedir?

Anladım yani ben ileride NVIDIA ekran kartı almayı düşünüyorum ve şu an G-Sync bir monitör alırsam sıkıntı olmaz yani doğru mu anladım?

Evet olmaz. G-Sync açmak için NVIDIA marka bir GPU kullanmak gerekiyor + DP kablosu.

Anladım yani ben ileride NVIDIA ekran kartı almayı düşünüyorum ve şu an G-Sync bir monitör alırsam sıkıntı olmaz yani doğru mu anladım?

Evet olmaz, ancak ne kadar ileride alacaksınız ona da bağlı biraz. Çünkü sonradan alamamak gibi bir durum olduğunda monitör elinizde kalabilir ve bu da belki boş yatırım olur. Eğer gerçekten almakta kararlıysanız ne ala yapıştırın gitsin.

İlla G-Sync almak zorunda da sayılmazsınız AMD FreeSync destekli monitörlerde de G-Sync açılabiliyor. Ancak dediğim gibi, hepsinden iyi bir G-Sync performansı alamıyorsunuz. Bunun için biraz araştırmanız lazım FreeSync destekli ama G-Sync performansı iyi olan monitörleri. Fiyatları da bazılarının el yakabiliyor.

Çok bir farkı yok. G-Sync DP ile, FreeSync en az HDMI ile kullanılıyor. Nvidia ile FreeSync, AMD ile de G-Sync kullanılabiliyor diye biliyorum. FreeSync neredeyse her monitörde varken G-Sync genellikle pahalılarda var sadece.

Düz G-Sync ve G-Sync Ultimate, FreeSync ve FreeSync Premium'dan kat lat üstündür. Kendileri şu an ki modeller ile aynı anda HDR kullanımını da destekler, daha düşük giriş gecikmesi sunar...

G-Sync Compatible ise FreeSync'ten farksızdır. Sadece frekans ile FPS değerini VRR Range aralığında eşitler.

Artık FreeSync destekli bazı monitörlerde de G-Sync açılabiliyor. Fakat her monitörde iyi sonuç veremiyor en bariz örnek Dell S2422HG modeli. İşlemci belirtmenize bu durumlarda gerek yok işlemcinin içinde grafik birimi olmadığından (Ryzen 5 5600X özelinde) onluk bir durum yok. İsterseniz monitörünüzde G-Sync açmayı deneyin başarılı olmazsa V-Sync denersiniz.
V-Sync'i ne sanıyorsun :D? FPS kilididir o, Windows üstünden ayarlı Hz değerine bağlı olarak maks. FPS'yi sınırlar. 144Hz bir modelde 40 FPS 144Hz, 30 FPS 144Hz, 120 FPS 144Hz ve 144 FPS 144Hz. FPS asla 144'ü geçmez, ara sıra 145 olur ancak 144'e geri döner. Hz ise kılını kıpırdatmaz. Uydurmak yerine bir dayanak ile mesajını at.

V-Sync'i ne sanıyorsun :D? FPS kilididir o, Windows üstünden ayarlı Hz değerine bağlı olarak maks. FPS'yi sınırlar. 144Hz bir modelde 40 FPS 144Hz, 30 FPS 144Hz, 120 FPS 144Hz ve 144 FPS 144Hz. FPS asla 144'ü geçmez, ara sıra 145 olur ancak 144'e geri döner. Hz ise kılını kıpırdatmaz. Uydurmak yerine bir dayanak ile mesajını at.

Yanlış biliyormuşum, düzelttiniz. Peki bunun için rencide etmeye gerek var mıydı? Sanmam. Hepimizin uzmanlık alanı olduğu yerler var yanlış bildiği noktalar da. Bunun için rencide edecek şeyler değil öğretici şeyler söylemek lazım. İlk ve son cümle yazılmamış olsa belki mesajı beğenir geçerdim.

Yanlış biliyormuşum, düzelttiniz. Peki bunun için rencide etmeye gerek var mıydı? Sanmam. Hepimizin uzmanlık alanı olduğu yerler var yanlış bildiği noktalar da. Bunun için rencide edecek şeyler değil öğretici şeyler söylemek lazım. İlk ve son cümle yazılmamış olsa belki mesajı beğenir geçerdim.
Yanlış biliyorsan mesaj yazmama ne gerek var? Kaç kişi var bu tarz mesaj yazan, en azından nasıl tepki verilmesini biliyorsun, onlar onu da yapamıyor :D.

Yeni konular

Geri
Yukarı