Frekansları farklı RAM'ler birlikte çalışır mı?

HeavyKnight

Kilopat
Daha fazla  
Selam. Bugün 2x8 RAM'lerimden(2x3200MHz) birinin sıkıntılı olduğunu tespit ettim. O yüzden garantiye göndereceğim.

Aklımda size danışacağım RAM durumları var.

Beklemek istemediğim için 2x16 GB 3600 MHz RAM almayı düşünüyorum.
Garantiden dönecek 2x8 GB 3200 MHz RAM'lerimi yanlarına eklemeyi planlıyorum. Toplamda 48 GB yapacak. Doğal olarak aralarında MHz farkı doğuyor. Bunların hepsini D.O.C.p yani bir tür XMP modunda çalıştıracağım.

Single/Dual/Quad RAM dizilimlerini biliyorsunuzdur. Ne kadar yan yana RAM olursa performansın arttığını internetten araştırdım.(Türkçe bir kaynakta Quad %14 FPS artışı yazmakta)
Sizce bu sıkıntı yaratır mı? Uyumsuzluk veya performans düşüşü olsun istemiyorum.

İşlemcim: Ryzen 5 3600XT.
Anakart: ASUS TUF B450M-Plus Gaming. (4 RAM slotlu)
Ekran kartı: RX 5700XT.

Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler. :)

Uyumsuz olma ihtimali farklı markaları kullanırsan var anakartın hangi RAM'lere destek veriyor sitesinden bakabilirsin en kücük MHz hangisi ise o ayarda kullanırsın.

Selam. Bugün 2x8 RAM'lerimden(2x3200MHz) birinin sıkıntılı olduğunu tespit ettim. O yüzden garantiye göndereceğim.

Aklımda size danışacağım RAM durumları var.

Beklemek istemediğim için 2x16 GB 3600 MHz RAM almayı düşünüyorum.
Garantiden dönecek 2x8 GB 3200 MHz RAM'lerimi yanlarına eklemeyi planlıyorum. Toplamda 48 GB yapacak. Doğal olarak aralarında MHz farkı doğuyor. Bunların hepsini D.O.C.p yani bir tür XMP modunda çalıştıracağım.

Single/Dual/Quad RAM dizilimlerini biliyorsunuzdur. Ne kadar yan yana RAM olursa performansın arttığını internetten araştırdım.(Türkçe bir kaynakta Quad %14 FPS artışı yazmakta)
Sizce bu sıkıntı yaratır mı? Uyumsuzluk veya performans düşüşü olsun istemiyorum.

İşlemcim: Ryzen 5 3600XT.
Anakart: ASUS TUF B450M-Plus Gaming. (4 RAM slotlu)
Ekran kartı: RX 5700XT.

Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler. :)
Anakartınız 3200 sanırım ramlerin hepsini bios dan 3200 e çekin sorunsuz kullanın. Anlamamış olabilim ama aynı olması daha iyi olur.
Markalarda aynı sanırım cl değerleride aynı olmalı. Bildiğim bu

Yeni konular

Geri
Yukarı