Fren janta değiyor

Öncelikle konuyu tam anlatamadığım için özür dilerim frene basmadığım halde sürtme yapıyor hatta tekerlek hareket halindeyken ara ara değiyor ve aniden duruyorum.

Vidayı sökersen söktüğün papuç janta daha çok yaklaşır. Sürten pabuçun vidasını söktüysen geriye tak ve yarısına kadar sık. Hala sürtme varsa diğer pabuçun vidasını gevşet sürteni biraz daha sık. Yine de sürtme varsa arka teker milininin şaşeye eşit takılıp sıkılmadığından kaynaklanabilir.

Tekrar taktım vidayı ama yarısınada getirsem tamamende taksam bir değişim olmadı ön frenlerimdede aynı sorun var onu sıkınca düzeldi lakin arka düzelmiyor.
Frenin sağ tarafı sele demirine uzakken sol taraf çok yakın freni bıraktığımda 2 sininde geri gelmesi gerekirken sadece sağ taraf geriye geliyor sol taraf hala sürtmeye devam ediyor.

Öncelikle konuyu tam anlatamadığım için özür dilerim frene basmadığım halde sürtme yapıyor hatta tekerlek hareket halindeyken ara ara değiyor ve aniden duruyorum.

Tekrar taktım vidayı ama yarısınada getirsem tamamende taksam bir değişim olmadı ön frenlerimdede aynı sorun var onu sıkınca düzeldi lakin arka düzelmiyor.
Frenin sağ tarafı sele demirine uzakken sol taraf çok yakın freni bıraktığımda 2 sininde geri gelmesi gerekirken sadece sağ taraf geriye geliyor sol taraf hala sürtmeye devam ediyor.

O zaman o pabuçu tutan siyah kol kısmı varya onun içindeki yay atmış ya da yayı tutan parça kırılmış olabilir. Sıktığınız halde geri gelmiyorsa vadesi gelmiştir :).

Gerginlik ayar vidasını tutmasını sağlayan ufak bir cıvata bulunuyor fren ayaklarının arkasında eğer o vida yuvasından düşmüş ise düzeltmek adına hiçbir şey yapamazsın. NekroEge arkadaşın dediği gibi yay kısmı koldan ayrılmışta olabilir veya kırılmıştır.

Geri
Yukarı