Front-End iş hayatı nasıl?

BreaKSooN05

Kilopat
2021 üniversite mezunuyum. Kendimi geliştiriyorum. 1 yıldır işsiz geziniyorum. Artık işe girmem ve aileme destek olmam lazım.

Daha önce hiç yazılım konusunda iş tecrübem olmadı. İş ilanlarına başvurmaya dahi korkuyorum. Tecrübeli abilerim varsa başvururken nelere dikkat etmeliyim. Ne gibi şartlar olmalı. İş ortamı genel de nasıl tavsiyeleriniz varsa çok mutlu olurum.

İzmir'de yaşıyorum. İzmir içi ilanlara başvuracağım. Remote ve normal olarak hangisini tercih etmeliyim ben tecrübesiz olduğum içi normalin daha faydalı olacağını düşünüyorum. Biraz bilgilerime güvenemediğim için korkuyorum genel de yaptığım işler çok büyük şeyler değil. Adamakıllı proje ortaya koymadım clone projeler yapıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de bu sene mezun oldum ama benden büyük çalışan arkadaşlarım var ve hepsi de hybrid sistemle çalışıyor. Bazı taskleri ofisten bazılarını evden yapıyorlar. İkinci olarak zaten seni işe alacak kurum senin iş hayatında tecrüben olmadığını biliyor olacak o yüzden korkma kaliteli hiçbir kurum sırtına kaldıramayacağın yük yüklemez. Yapamadığın işleri de tecrübeli çalışanlardan veya senden sorumlu kişilerden yardım alarak yapacaksın. Zaten okul ve işin apayrı ortamlar işe girince anlarsın. Güzel bir firma ile çalışırsan emin ol ofisten çıkmayabilirsin. Sadece iş başvurunu yap ve dene.
Not: Bilgisayar programcılığı mezunuymuşsun şunu söyleyeyim bilgili olsan bile diploma istiyorlar neden bilmiyorum biraz saçma geliyor bana da. Örneğin arkadaşımın bilgisini ve çalışma şeklini beğenmişler ama ön lisans mezunu olduğu için lisans diplomanı al gel hemen başlarız seninle demişler.

Ben de bu sene mezun oldum ama benden büyük çalışan arkadaşlarım var ve hepsi de hybrid sistemle çalışıyor. Bazı taskleri ofisten bazılarını evden yapıyorlar. İkinci olarak zaten seni işe alacak kurum senin iş hayatında tecrüben olmadığını biliyor olacak o yüzden korkma kaliteli hiçbir kurum sırtına kaldıramayacağın yük yüklemez. Yapamadığın işleri de tecrübeli çalışanlardan veya senden sorumlu kişilerden yardım alarak yapacaksın. Zaten okul ve işin apayrı ortamlar işe girince anlarsın. Güzel bir firma ile çalışırsan emin ol ofisten çıkmayabilirsin. Sadece iş başvurunu yap ve dene.
Not: Bilgisayar programcılığı mezunuymuşsun şunu söyleyeyim bilgili olsan bile diploma istiyorlar neden bilmiyorum biraz saçma geliyor bana da. Örneğin arkadaşımın bilgisini ve çalışma şeklini beğenmişler ama ön lisans mezunu olduğu için lisans diplomanı al gel hemen başlarız seninle demişler.

Hocam aslında 4 yıllığa tamamlamak istiyordum. Ailemin durumu iyi değil işe girip uzaktan 4 yıllık okumak istiyordum ama şu an diplomanın yazılım alanında aranmadığını duymuştum. Ve okulun bana gerçekten bir şey kattığını düşünmüyorum.(en azından yazılım dünyası için)

Kazandığım parayı yazılım kursları sertifika ve İngilizce eğitimine yatırmak istiyorum şu an.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. İlanlara başvururken dikkat etmem gerek önemli noktalar var mı sizce? Çünkü iş ilanlarında gereksiz uzun bir metin ve istekler oluyor.

Türkiye'de 2 yıllık bilgisayar bölümleri öğrenciyi azarlamak için açılmış gibi, kime sorsam böyle. O yüzden okula pek de takılmayın kendinize yatırım yapın.

Dediğiniz gibi kendinizi de geliştirirseniz ve cvnizi doldurursanız sizin için daha iyi olacaktır. LinkedIn'i aktif kullanın ve cvnizi doldurmaya bakın.

Çalıştığınız kurumda daha önce çalışmış veya halihazırda çalışan insanları bulabilirseniz kesinlikle soru sorun çünkü mobbing vs. gibi şeyler de olabiliyor.

Bende bilgisayar Programcılığı mezunuyum DGS ile AÖF bölümleri ile 4 senelik lisans diplomasına sahip olmak istiyorum. Fakat AÖF bölümlerinde tek mantıklı olarak Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü var ileride iş başvurularında yardımcı olacağı yerde köstek olur diye kararsızım.

Bende bilgisayar Programcılığı mezunuyum DGS ile AÖF bölümleri ile 4 senelik lisans diplomasına sahip olmak istiyorum. Fakat AÖF bölümlerinde tek mantıklı olarak Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü var ileride iş başvurularında yardımcı olacağı yerde köstek olur diye kararsızım.

Hocam okuma imkanın varsa bence oku hem üniversite hayatını yaşamış olursun. Hem de diplomanın zararı olmaz. Eğer seçtiğin belli bir alan varsa bu konuda kendini de geliştirmeye çalış hiçbir şey yapamazsan 4 yılda İngilizce seviyeni geliştir.

Geri
Yukarı