Front-End mi Back-End mi öğrenilmeli?

Elvadort

Hectopat
Front-End ile Back-End arasında kaldım? Öncelikle düzenli yazılım öğrenmeye başlayalı 1 sene oldu. Python ile başlamıştım ardından tavsiye üzerine JavaScript'e geçiş yaptım. JavaScript'in temellerini öğrendim typescript, Node.js vs. öğrenmeyi düşünüyorum fakat aklımda bazı pürüzler kaldı. Back-End çok daha zor diyorlar Front-End'e göre. İleride kendime ait blog tarzı web sitesi yapmayı düşünüyorum. İleride Back-End öğrendikten sonra Back-End bilgimle güzel bir site yapabilir miyim veya yardım almam gerekir mi aslında bu çok önemli değil genel olarak kararsızım. İleride ister Back-End öğren ister Front-End belli bir süre sonra ikisini de mecbur kalıp öğreneceksin demişti bir abi. Bu durumda öğrenilmesi en mantıklı olan sizce hangisi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir noktada ikisini de bir miktar ogrenmek zorunda kalacagini soyleyen kisi dogru soyluyor.
Eger CS egitimin yoksa baslangicta frontend daha kolay gelecektir.

Blog sitesi gibi bir şey yapacaksan (yazı kaydet, yazıları listele vb. yani) seni zorlayacak bir backend bilgisi gerekmiyor. Tek başına site yapmak istiyorsan hem backend hem frontend öğrenmen gerekiyor, yoksa sadece backend ya da sadece frontend geliştirici de olabilirsin, ör: backendini sen yazarsın frontendini başkası yazar.

Bir noktada ikisini de bir miktar ogrenmek zorunda kalacagini soyleyen kisi dogru soyluyor.
Eger CS egitimin yoksa baslangicta frontend daha kolay gelecektir.
Evet Css eğitimim yok. Fakat Javascript ile hesap makinesi yapmak isterken bile html, css bilgisine ihtiyaç oluyo bende bu süreçte biraz html temellerine birazda css temellerine bakmayı düşünüyorum.

Blog sitesi gibi bir şey yapacaksan (yazı kaydet, yazıları listele vb. yani) seni zorlayacak bir backend bilgisi gerekmiyor. Tek başına site yapmak istiyorsan hem backend hem frontend öğrenmen gerekiyor, yoksa sadece backend ya da sadece frontend geliştirici de olabilirsin, ör: backendini sen yazarsın frontendini başkası yazar.
Evet Blog sitesi yaparken zorlancağımı düşünmüyorum bende.

Front-End basit. HTML CSS JS bir de yanında biraz yaratıcılık olduğu zaman yeterli oluyor. Back-End kısmı biraz daha karmaşık ve seçenek çok fazla. Ama iş bulma konusu çok nalet.

Front-End basit. HTML CSS JS bir de yanında biraz yaratıcılık olduğu zaman yeterli oluyor. Back-End kısmı biraz daha karmaşık ve seçenek çok fazla. Ama iş bulma konusu çok nalet.
Evet iş bulma konusunda birisi bana şöyle demişti front-end developer ile back-end developer'a ayrı ayrı 30k vereceğine gidiyo fullstack alıyo 40k veriyo ikisinide çözmüş oluyo. Ne kadar doğrudur orasını bilemem.

Ben frontendciyim ama keşke backend başlasaymışım dedim. CSS ilk baş tatlı gelmişti fakat büyük projelerde CSS ile uğraşmak gerçekten canımı sıkıyor artık. Temel backend biliyorum ve API servisi oluşturmak, CSS ile uğraşmaktan kat kat keyifli geldi. Ama tabii kişiden kişiye değişir.

Geri
Yukarı