FSR ve DLSS nedir?

No Russian

Centipat
FSR ve DLSS nedir? Nasıl FPS arttırır?
Benim sistemimde kullanılabilir mi?
Sistemim: Monster Abra A5 15.5

Intel Core i5-10300H.
8 GB DDR4 2933 MHz.
NVIDIA GeForce GTX 1650 GDDR6.
256 GB.
Şimdiden teşekkürler.

FSR ve DLSS nedir? Nasıl FPS arttırır?
Benim sistemimde kullanılabilir mi?
Sistemim: Monster Abra A5 15.5

Intel Core i5-10300H.
8 GB DDR4 2933 MHz.
NVIDIA GeForce GTX 1650 GDDR6.
256 GB.
Şimdiden teşekkürler.

DLSS oyunun sanal olarak çözünürlüğünü atıyorum 4K monitörünüz var görüntü kaliteniz bozulmadan 1080p de çalıştırmaya özen gösteriyor oyunun buda doğal olarak fps artışına yardımı oluyor

Teknik kısımlara girmezsek basitçe ekran kartının gösteremediği kareleri kendileri oluşturarak FPS'i yükseltiyorlar. FSR sınırlı oyunda var şu an ama eski nesil kartlarla da kullanılabiliyor, sen de kullanabilirsin ama dediğim gibi çok fazla oyunda yok. DLSS ise sadece RTX serisi kartlarda var ancak daha fazla oyunda bulunuyor.

DLSS sadece RTX özelliğine sahip NVIDIA kartlarda kullanılabiliyor. AMD FSR ise hem NVIDIA hem de AMD kartlarda kullanılabiliyor. NVIDIA da ayrıca FSR benzeri NIS teknolojisi mevcut. RTX gibi donanıma ihtiyaç duymadan yazılım ile bu işi halledebiliyor. FSR ve NIS, DLSS kadar iyi görüntü vermesede fazladan FPS ihtiyacınızı karşılar.

Oyun içi upscale sistemleri. Dokular filan normal çözünürlüğünden daha düşük çözünürlükte işlenip DLSS ve FSR ile çözünürlüğü yükseltiliyor bu da FPS'i arttırıyor.

Oyun destekliyorsa grafik ayarları bölümünden ayarlanabilir. Örneğin God of War ve Cyberpunk 2077 destekliyor.

Sizin ekran kartınız ise DLSS desteklemiyor fakat FSR kullanabilirsiniz.

Dying Light 2 için merak ediyordum.
Dying Light 2'de hem DLSS hem de FSR var. Karşılaştırmasına buradan bakabilirsin:

Geri
Yukarı