fTPM Rastgele Takılmalara Sebep Oluyor

Merhaba, AMD anakartlarda fTPM (yani bildiğimiz TPM) açmak rasgele takılmalara sebep oluyor. Bende bu sorun Windows 11'e geçtiğimde başlamıştı. Önceleri bir sürücü uyumsuzluğundan kaynaklanıyor sandım. Windows 10'a döndüm. Ancak araştırmamla sorunun işletim sistemiyle ilgisi olmadığını buldum. Bulmam da pek kolay olmadı. Çünkü sorun takılmaydı. Google'a bilgisayarın takılması yazınca ne kadar fazla sonuç çıkacağını tahmin edebilirsiniz. O yüzden bu bilgiyi paylaşmak istedim.

Olayın en büyük sıkıntısı çok nadir yaşanması, o yüzden bir çözüm uyguladığınızda işe yarayıp yaramadığını anlamanız için 2 gün geçmesi gerekiyor. Takılma hem ses, hem grafiksel. Fareniz bile takılıyor masaüstündeyseniz.

Eğer sizde de aşağıdakine benzer bir takılma mevcutsa ve çok seyrek ouyorsa yüksek ihtimalle AMD işlemciniz var demektir. Genelde fTPM'yi etkinleştirme şartı koştuğu için Windows 11 kullananlarda görülüyor durum. Ama Windows 10'da da bu sorunu yaşıyorsanız fTPM'niz BIOS'ta etkin olabilir. Devre dışı bırakın sorun düzelecektir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam, bende aynı sorundan muzdaribim. Anlattığınız sorunların tıpa tıp aynısını yaşmaktayım. Asus Anakart ve AMD işlemci kullanmaktayım. Bios Güncellmesi Sonrası fTPM ayarının Açılmasıyla hem Windows 10'da hem de Windows 11'de bu sorun karşıma çıkıyor (Şuanda Windows 11 kullanıyorum). Aylardır yabancı kaynaklar dahil araştırmama rağmen sorunumu tam olarak ifade edebilen bir olay yoktu. Sizin sorununuza tam konu açarken denk geldim. Acaba herhangi bir çözüm bulabildiniz mi ? Ya da çözüm bulabilirseniz haberdar edebilir misiniz? Teşekkürler.

Merhabalar,

Uzun zamandır ben de bu sorunla uğraşıyordum. Geçtiğimiz günlerde BIOS güncellemesi yaparken yama notlarındaki maddelerden birini spesifik olarak araştırmaya karar verdim ve sorunun TPM kaynaklı olduğunu öğrendim. Dediğiniz gibi gözlemlemek inanılmaz zor. Düzelip düzelmediğini ya da o esnada sistemde ne yaşandığını anlamaya çalışmak tam bir eziyet. Defalarca format attım, sayısız kere sürücü silip yükledim, BIOS sıfırladım. ASUS ekran kartı ve anakart kullanıcısı olarak sorunun donanımsal olabileceğini düşünüp teknik servisle bile görüşmeyi denedim ama benden sorun tarifi için video kaydı istemişlerdi 🤣. Günde maksimum iki defa ve bir saniyeden kısa süren bir sorunu kayıt altına almak... İşin asıl üzücü kısmı forumda da "anlık takılma" vb. başlıklı bir sürü konu açılmış. Denk geldiklerime konudan bahsedip bilgi vermeye çalışıyorum çünkü kendi başlarına buraya gelebilmeleri neredeyse imkansız. Ben beş ayın ardından çözümü şans eseri Reddit'te buldum. AMD sorunu kabul edip birkaç aya çözeceklerine dair bir açıklama da yapmış. İlgili haberi Twitter üzerinden Recep Abi'yle de paylaştım, belki konuyla ilgili tweet atmak ister diye. Onca etiketin arasında görmedi sanırım ama konuyu gerçekten ele almaları çok faydalı olur. Windows 11'in daha yaygın kullanılmaya başlamasıyla sorunu yaşayanların sayısı eminim daha da artacaktır. 2020'den beri bu sorunu yaşayıp üzerine hiç düşmemiş hatta durumu kabullenmiş arkadaşım bile vardı 🤣.

Windows 11 yüklüyse de fTPM'yi kapatabilirsiniz. Şu şekilde:

*Windows 11 Hello PIN özelliğini kullanıyorsanız, kapatın ve pininizi kaldırın.
*BIOS'a girip fTPM'yi kapatın.

Bu kadar.

Daha sonra tekrardan pin oluşturabilirsiniz.
@Alcatraz Tetik

Merhabalar,

Uzun zamandır ben de bu sorunla uğraşıyordum. Geçtiğimiz günlerde BIOS güncellemesi yaparken yama notlarındaki maddelerden birini spesifik olarak araştırmaya karar verdim ve sorunun TPM kaynaklı olduğunu öğrendim. Dediğiniz gibi gözlemlemek inanılmaz zor. Düzelip düzelmediğini ya da o esnada sistemde ne yaşandığını anlamaya çalışmak tam bir eziyet. Defalarca format attım, sayısız kere sürücü silip yükledim, BIOS sıfırladım. ASUS ekran kartı ve anakart kullanıcısı olarak sorunun donanımsal olabileceğini düşünüp teknik servisle bile görüşmeyi denedim ama benden sorun tarifi için video kaydı istemişlerdi 🤣. Günde maksimum iki defa ve bir saniyeden kısa süren bir sorunu kayıt altına almak... İşin asıl üzücü kısmı forumda da "anlık takılma" vb. başlıklı bir sürü konu açılmış. Denk geldiklerime konudan bahsedip bilgi vermeye çalışıyorum çünkü kendi başlarına buraya gelebilmeleri neredeyse imkansız. Ben beş ayın ardından çözümü şans eseri Reddit'te buldum. AMD sorunu kabul edip birkaç aya çözeceklerine dair bir açıklama da yapmış. İlgili haberi Twitter üzerinden Recep Abi'yle de paylaştım, belki konuyla ilgili tweet atmak ister diye. Onca etiketin arasında görmedi sanırım ama konuyu gerçekten ele almaları çok faydalı olur. Windows 11'in daha yaygın kullanılmaya başlamasıyla sorunu yaşayanların sayısı eminim daha da artacaktır. 2020'den beri bu sorunu yaşayıp üzerine hiç düşmemiş hatta durumu kabullenmiş arkadaşım bile vardı 🤣.
AMD işlemcilerden dolayı mı bu sorun yaşanıyor diye açıklama yapmış ?
Birde bu durumun dışında, PC yük altındayken reset atma durumu oldu mu sizde hiç ?

AMD işlemcilerden dolayı mı bu sorun yaşanıyor diye açıklama yapmış?
Bir de bu durumun dışında, PC yük altındayken reset atma durumu oldu mu sizde hiç?

AMD to Fix 'fTPM' Stuttering Issues on Ryzen CPUs, But Patch Is 2 Months Out habere buradan ulaşabilirsiniz. Ben hiç reset atma durumuyla karşılaşmadım. İki sorunu birlikte dile getirildiği başka bir yazıya da rastlamadım.
Hocam bu sorun için BIOS güncellemesi yayınlandı mı?

AMD yetkilileri düzeltmenin yapılabileceği tarihi mayıs başı veya sonrası olarak belirtmiş. Yine de en güncel BIOS versiyonunu denemekte fayda var diye düşünüyorum.

Bu sorunu ben de yaşıyorum ve yabancı forumlarda dahil bir çok site araştırmıştım. Bunu bulabilmene çok sevindim çünkü hiç bir sıkıntı gözükmemesine rağmen sistemde sıkıntı var ve çok rahatsız edici çünkü o kadar anlık oluyor ki internette bir karşılığını bulamamıştım.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı