FTTX-V1(GPON) ile hizmet alabilmem mümkün mü?

rikutatarin

Hectopat
Arkadaşlar merhaba,
Göknet altyapı sorgu üzerinden aldığım sonuç:
ht8bJUd_d.webp

Şu an TurkNet 100download/8upload kullanıyorum. Biraz araştırdım ve anladığım kadarıyla FTTX-V2 ile hizmet aldığım için 100/8 alabiliyorum maksimum.
Fakat FTTX-V1(GPON) ile hizmet alabilmem mümkün mü? Santral mesafesi yok. Ama port var yazıyor. O kafama takıldı.

Bu arada binama gelen kablonun modeli g657.a2 ve araştırıp gördüğüm kadarıyla GPON destekliyor.
Sorum şu: Bu kabloyu FTTX-V1 portuna taktırabiliyor muyum?

İnternet altyapılarıyla ilgili pek bir bilgim olmadığı için, konu hakkında bilgisi olan birisi yardımcı olursa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir Telekom çalışanı gelecek ve santral kutusundan kablomu FTTX-V2 portundan çıkartıp FTTX-V1 portuna mı takacak? Bu kadar basit mi? Bu kadar kolay olmamalı ya burası Türkiye 😁

Bir Telekom çalışanı gelecek ve santral kutusundan kablomu FTTX-V2 portundan çıkartıp FTTX-V1 portuna mı takacak? Bu kadar basit mi? Bu kadar kolay olmamalı ya burası Türkiye 😁
Hocam şu an zaten fiber altyapıdan hizmet alıyor olabilirsiniz. Çünkü 100/8 Turknet kullandığınızı söylemişsiniz. VDSL altyapınız 100 Mbps desteklemediği için VDSL üzerinden bu hızı alamazsınız zaten. Dolayısıyla halihazırda fiber altyapıdan hizmet alıyor olma olasılığınız var. Dairenizdeki cihazın (2 tane varsa ikisinin de) fotoğraflarını paylaşırsanız daha net konuşabilirim.

FTTX-V2 tabiri VDSL zaten hocam siz şu an anladığım kadarıyla GPON altyapı kullanıyorsunuz tam olarak sorunuzu anlamadım 100Mbps üstü paket istiyorsanız Türknet satmıyor.

burada VDSL ile 100Mbit alınabildiği yazılmış.

1678470015583.png

Bu da Kablonet altyapı sorgusu sonucum. Bilen aydınlatabilir mi arkadaşlar? Sanırım GPON olsa bile, Telekom altyapısı olduğu için, TurkNet en fazla 100Mbit verebiliyormuş bana. Telekom'un diğer ISS'lere sınırlama koyduğunu okudum. Benim altyapım ile 100Mbit verebilirsin en fazla diyor TT, TurkNet'e. Daha fazlasını vermeye elverişli altyapı, ama veremezsin diyor :D

Yani Telekom bana diyor ki, gigabit internet istiyorsan bana 450 lira vermeye mahkumsun. Başka internet sağlayıcı şirketi sana daha ucuza bunu sağlasa da, altyapı benim o yuzden bana muhtaçsın diyor :D

burada VDSL ile 100Mbit alınabildiği yazılmış.

Eki Görüntüle 1696885

Bu da Kablonet altyapı sorgusu sonucum. Bilen aydınlatabilir mi arkadaşlar? Sanırım GPON olsa bile, Telekom altyapısı olduğu için, TurkNet en fazla 100Mbit verebiliyormuş bana. Telekom'un diğer ISS'lere sınırlama koyduğunu okudum. Benim altyapım ile 100Mbit verebilirsin en fazla diyor TT, TurkNet'e. Daha fazlasını vermeye elverişli altyapı, ama veremezsin diyor :D

Yani Telekom bana diyor ki, gigabit internet istiyorsan bana 450 lira vermeye mahkumsun. Başka internet sağlayıcı şirketi sana daha ucuza bunu sağlasa da, altyapı benim o yuzden bana muhtaçsın diyor :D
Hocam mevzu düşündüğünüz gibi değil. Tane tane açıklayayım şimdi.

VDSL altyapıda 100 Mbps'e kadar hız alınabilir evet. Ancak sizin binanızın VDSL altyapısı 100 Mbps desteklemiyor, en fazla 61 Mbps destekliyor. Bunu nereden mi biliyorum? İlk mesajdaki altyapı sorgu sonucundan. Sizin VDSL altyapınız en fazla 61 Mbps desteklediği için ben "VDSL'de 100 alamazsınız" yazdım.

Şimdi gelelim diğer mevzuya. Turknet hem Türk Telekom'un altyapısından hem de kendisine ait olan GigaFiber isimli altyapıdan hizmet veriyor. GigaFiber altyapısından 1000/1000 Mbps simetrik internet veriyor. Ama Türk Telekom altyapısından en fazla 100 Mbps veriyor. Bunun Türk Telekom ile alakası yok, Turknet böyle tercih ediyor. Türk Telekom altyapısından hizmet veren bir sürü firma var. Mesela Netspeed, Comnet, Pelicell, Teknobil, Göknet vs vs. Daha burada sayamayacağım kadar çok firma var. Bazıları 100 Mbps üzeri hızlar veriyor bazıları vermiyor. Türk Telekom'un kendisi veriyor mesela. 200, 500 ve 1000'lik paketleri var. Aynı şekilde Comnet'in de 100 üzeri paketleri var. Firmanın politikasına göre değişiyor. Yani Turknet'in Türk Telekom altyapısı üzerinden en fazla 100 Mbps vermesi Türk Telekom'un kısıtlamasından kaynaklanan bir durum değil. Turknet böyle bir politika seçmiş. Eğer Türk Telekom kısıtlayacak olsaydı diğer firmaları da kısıtlardı ve sadece kendisi 100 üzeri hızları satardı. Ki bu duruma da Rekabet Kurumu el atardı zaten. Öyle altyapı sahibi olduğu için piyasada istediği gibi at koşturamaz kimse. Her şeyin hukuka göre belli bir düzenlemesi, işleyişi var.

Şimdi sizin asıl sorunuza gelelim isterseniz. Altyapı sorgu sonucunda binanızda hem VDSL hem de fiber altyapı olduğu görünüyor. Fiber altyapı, FTTH (eve kadar fiber) ve FTTB (binaya kadar fiber) şeklinde kendi içerisinde ikiye ayrılıyor. Daha FTTB dediğim türü de ikiye ayırmak mümkün de şimdi oralara girip kafanızı karıştırmayayım.
Şu an siz Turknet'ten 100 Mbps alıyorsanız zaten fiber altyapıdan hizmet alıyorsunuz demektir. Çünkü dediğim gibi binanızdaki mevcut VDSL altyapı en fazla 61 Mbps desteklediği için VDSL'den 100 Mbps alamazsınız. Bu durumda da zaten fiber altyapıdan hizmet aldığınız için sorun yok. Eğer 100 Mbps üzerinde bir hıza sahip olmak istiyorsanız başka bir firmaya geçmeniz gerekiyor.

Konuyu netleştirmek adına rica etsem dairenizdeki cihazların yani modemin ve varsa yanındaki ufak cihazın fotoğrafını atabilir misiniz? Çünkü konu derin aslında. Burada ilk etapta anlaşılması adına yeterince detaylı açıkladığımı düşünüyorum ama mesele daha da derin olabilir. Yukarıda FTTB türünü de ikiye ayırmanın mümkün olduğunu söyledim. Altyapı sorgulamada çıkan sonuç fiber olduğunu gösteriyor ama fiberin hangi türü olduğunu bilmiyoruz henüz. Atacağınız fotoğrafa göre netleşecek her şey.

Bu arada bu sorunuza da yanıt vermiş olayım. Hayır FTTX-V2 ve FTTX-V1 portu diye bir şey yok. Dolayısıyla kabloyu o porttan çıkarıp o porta takmak diye bir şey de yok. Dediğiniz gibi bu kadar basit değil. Ama bunun ülke ile alakası yok. Kullanılan teknolojiler, altyapı, cihazlar vs. her şey etkin bir rol üstleniyor.

Evet TurkNet çalışanı da teyit etti. Dediğim mevzuymuş arkadaşlar. Telekom ket vuruyor. Konuyu araştırırken buraya gelenlere selam olsun. 8Mbit upload ile yayıncı olmaya çalışmaya devam. 🥲
En geç Haziran ayıba kadar, Türk Telekom 15 Mbit'e yükseltecekmiş Upload'u. Onu bekleyeceğiz artık ne yapalım…
Hocam lütfen yanlış bilgi vermeyelim. Ben burada TT'nin avukatı değilim ancak Turknet çalışanının söylediğinin yalan olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. TT'nin böyle bir ket vurma gibi bir olayı yok. Olsaydı diğer firmalara da uygulardı. Dediğim gibi o zaman da büyük bir ceza yerdi zaten.

Alttaki Mesajdan Sonra Gelen Edit: Turknet çalışanı upload konusunda TT'nin bir kısıtlaması olduğunu söylemiş. Ama arkadaşımız bunu açıkça belirtmediği için ben yanlış anladım. Dolayısıyla Turknet çalışanının yalan söylediği iddia ettim. Oysa Turknet çalışanı yalan söylemiyormuş. Çünkü upload hususunda TT'nin bir kısıtlaması var doğrudur. Durduk yere masum bir çalışana çamur atmış olmayayım. Bu sebeple de bu editi ekleme ihtiyacı duydum.

Son düzenleme:
Bu ne karışık mevzuymuş arkadaş firmadan firmaya altyapım değişiyor resmen nasıl bir denklemin içine düştük. Netspeedten sorguladigimda ise max 61 mbps hız alabilirsiniz diyor. e ama hali hazırda zaten 112-114 civarı alıyorum. Tek istediğim upload’umun artması ve turknet çalışanının da bana aktardığına göre 8mbps upload kısıtlaması telekom kaynaklıymış doğrudan. Turknet politikası vs demedi gerçi pek ilgilendiğini de söyleyemem. Geçiştirdi belki de beni. Teşekkür ederim bilgi aktarımınız ve vaktiniz için. @Dejuf

Yeni konular

Geri
Yukarı