Çözüldü Fujitsu A3510 laptop kapandı ve açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
15
Merhaba. Babama yaklaşık 10 ay önce aldığımız Fujitsu laptop bugün akşam saatlerinde bir an kapandı. Babam USB takarken cihazın bir anda kapandığını söyledi.

Sisteme güç geliyor, voltmetre ile ölçüm yaptığında gerilim ve akım geldiğini görmüş babam. (Adam elektrik elektronik öğretmeni, her yere bunlarla gidiyor:) )

Bunun sebebi ne olabilir? En azından tahmin yürütmeye bile çalışsak iyi olacaktır.
Şimdiden teşekkürler.

Not: Servise göndersene konu açacağına diyecekler için bilgilendirmeyi de yapayım. Cihazı güzelce kutusuna koyup paketledik, N11 üzerinden gönderi kodu bekliyoruz servise gidebilmesi için. Kod gelirse yarın göndereceğiz cihazı.

USB porta anlık fazla akım ya da gerilim gelmesi.

Güç gelmesine rağmen sistemde olan VRM modüllerinde bir arıza.

Ya da Chipset.
Power buton pinlerini tek tek ölçün voltaj var mı yok mu görelim eğer var ise io chip sağlamdır anakartta bir açık devre durumundan dolayı tetik almayabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam garanti mevzusunda dolayı açıkçası tornavida bile vurmadık cihaza.

İçini açamayacağımıza göre mecburen servise gitmesi gerekecek.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Hem kendi adıma hem de babam adına.

Konuyu açık tutacağım. Servise gittikten sonra elimize ulaşırsa gereken bilgilendirmeyi yapacağım sizlere de.

Bana da anakart gibi geldi. Garantisi varsa zaten açmamak doğru karar. USB varken yapması yine USB portunda bir kısa devre belirtisi gibi duruyor.

Bana da anakart gibi geldi. Garantisi varsa zaten açmamak doğru karar. USB varken yapması yine USB portunda bir kısa devre belirtisi gibi duruyor.
Hocam yanıtınız için teşekkür ederim.
Açıkçası benim de aklıma gelen en mantıklı seçenek USB portuyla alakalıydı.

Babama okuldayken sordum daha gönderememiş cihazı.

N11 bize geri dönüş yaparsa ilerleyeceğiz bu konuda yol almak için.

Yazık oldu açıkçası, babamın bütün ders notları, SIMATIC uygulamaları, Proteus çizimleri falan hep oradaydı.

Kendi bilgisayarımı olmadı haftasonu yedekleyip format atıp babama vereyim diye düşünüyorum, zaten dersler haricinde bir şeye baktığım yok laptopta şu an.

Hocam konuyu güncellemeyi unutmuşum.
Laptop servise gitti. Ancak orada da tam olarak ne olduğunu bulamadılar.
Laptop halihazırda çok güzel çalışıyor. RAM yükseltmesi de yaparak 16/512 haline getirdik. Tam bir canavar olmuş durumda cihaz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı