Full stack web developer için yol patikası önerisi

HTML, CSS, JavaScript bunlar fix ogrenmen gerekenler.
Front-end'de React/Angular/Vue ile devam edebilirsin.
Back-end tarafinda da en az bir cesit veritabani yonetim sistemi, bir scripting dili + bir programlama dili ogrenmeni tavsiye ederim.

Veritabani yonetim sistemi olarak bir cok alternatif var:
- SQL iliskisel veritabanlarinda kullanilir ve bu tip veritabanlari en cok karsina cikacak olan turdur. (MySQL, Oracle, PostgreSQL vs.).
- NoSQL veritabanlari: Bunlarin icinde en populer olan MongoDB. Spesifik use-caseler icin ElasticSearch vs. gibi veritabanlarini da ogrenmek faydali olabilir.

Scripting dili olarak back-end tarafinda JavaScript(Node.js) ile devam edebilirsin. Ama PHP, Python gibi alternatifler de var.

Bu dillerin populer kutuphanelerini/frameworklerini de ogrenmen gerekecek.

Ornegin JavaScript ile devam edeceksen Express.js,
PHP ile devam edeceksen Laravel veya Symfony gibi.

Programlama dili olarak da Java ve .NET en populer secenekler. .NET tarafinda cok tecrubem yok ancak Java icin ornek vermis olayim; yalnizca dili degil Spring gibi populer frameworklerden birini de ogrenmeni tavsiye ederim.

Son düzenleme:
HTML, CSS, JavaScript bunlar fix ogrenmen gerekenler.
Front-end'de React/Angular/Vue ile devam edebilirsin.
Back-end tarafinda da SQL, MongoDB, bir scripting dili ve bir programlama dili ogrenmeni oneririm.

Scripting dili olarak back-end tarafinda JavaScript(Node.js) ile devam edebilirsin. Ama PHP, Python gibi alternatifler de var.

Programlama dili olarak da Java, .NET en populer olanlardan. .NET tarafinda cok tecrubem yok ancak Java icin ornegin yalnizca dili degil Spring gibi populer frameworklerden birini de ogrenmeni tavsiye ederim.

HTML & CSS > JavaScript > React / Vue > Node.js /PHP > SQL gibi bir yol düşünüyorum sizce .net öğrenmek şartmı acaba ?

Merhaba, sıfırdan full stack web developer için yol patikası önerir misiniz nereden başlamalıyım, nereye doğru gitmeliyim diye?
HTML, CSS ve Javascript'i söktükten sonra Nodejs ve npm öğrenmelisin. Bunu hallettikten sonra bir frontend framework seç. React, Svelte, Vue gibi. Seçtiğin frameworkun ekosistemini öğren (kütüphaneler, araçlar vs.). TypeScript öğren.

Nodejs ile backend:
Backend için en basit haliyle Expressjs ve bir veri tabanı kullanabilirsin. NoSQL ve SQL'in farkını bil. MongoDB, PostgreSQL gibi veri tabanları popüler şu anda. Veri tabanıyla uğraşırken hayatını kolaylaştırmak için ORM (Object Relational Mapper) gerekiyor bunun için Prisma açık ara en iyisi. Ya da Expressjs yerine bir fullstack framework öğrenebilirsin. React için Next.js, Vue için Nuxt.js, Svelte için SvelteKit. Ben bunu öneririm.

Java, C#, Elixir, Rust, Python gibi dillerde de backend yazılabiliyor. Kapsamlı bilgim olmadığı için bunlarla ilgili detay vermedim.

HTML & CSS > JavaScript > React / Vue > Node.js /PHP > SQL gibi bir yol düşünüyorum sizce .net öğrenmek şartmı acaba ?
Ben suanda cloud platformlarda mimari/gelistirme yapiyorum. Bu saydigin teknolojilerin hemen hepsiyle aktif olarak calisiyorum (projeden projeye tech-stack degisebiliyor.)

Belli bir vakit harcayip programlama/mimari ile ilgili temel konseptlere hakim olunca, hangi dili kullandiginin cok bir onemi kalmayacak. Iyi bir developer icin tech-stack degistirmek cok da zor bir is degil.

.NET/Java ogrenmeni tavsiye etmemin sebebi su: object oriented (nesne yonelimli programlama) konseptlerini en etkin bir sekilde bu dillerle calisarak ogrenebilirsin. JavaScript'te, PHP'de ya da C'de object oriented code yazmak zorunda degilsin ama C# ve Java seni buna zorlar.

Ayrica Java ve C# statically typed ve strongly typed diller oldugu icin yukaridaki faktorleri de goz onune aldigimizda mission critical isler icin (bankacilik, finans) en cok kullanilan diller haline gelmis (bunun arkasindaki motivasyon, compile time'da olusabilecek hatalari minimize edebilmek ve bircok developerin ortak calisabilecegi nesne yonelimli ve organize bir code-base olusturabilmek).

.NET veya Java tercih etmende cok bir fark olmaz. Spesifik olarak oyun programlama gibi birinin digerine gorece daha ustun oldugu branslarda calismayacagin surece.

HTML, CSS ve JavaScript'i söktükten sonra Node.js ve NPM öğrenmelisin. Bunu hallettikten sonra bir frontend Framework seç. React, svelte, vue gibi. Seçtiğin Framework'un ekosistemini öğren (kütüphaneler, araçlar vs.). Typescript öğren.

Node.js ile backend:
Backend için en basit haliyle expressjs ve bir veri tabanı kullanabilirsin. Nosql ve SQL'in farkını bil. MongoDB, PostgreSQL gibi veri tabanları popüler şu anda. Veri tabanıyla uğraşırken hayatını kolaylaştırmak için orm (object relational mapper) gerekiyor bunun için prisma açık ara en iyisi. Ya da expressjs yerine bir fullstack Framework öğrenebilirsin. React için Next.js, vue için Nuxt.js, svelte için sveltekit. Ben bunu öneririm.

Java, C#, Elixir, Rust, Python gibi dillerde de backend yazılabiliyor. Kapsamlı bilgim olmadığı için bunlarla ilgili detay vermedim.

Ben şu anda Cloud platformlarda mimari/gelistirme yapiyorum. Bu saydigin teknolojilerin hemen hepsiyle aktif olarak calisiyorum (projeden projeye tech-stack degisebiliyor.)

Belli bir vakit harcayip programlama/mimari ile ilgili temel konseptlere hakim olunca, hangi dili kullandiginin cok bir onemi kalmayacak. Iyi bir developer icin tech-stack degistirmek cok da zor bir is degil.

.NET/Java ogrenmeni tavsiye etmemin sebebi su: Object oriented (nesne yonelimli programlama) konseptlerini en etkin bir sekilde bu dillerle calisarak ogrenebilirsin. JavaScript'te, PHP'de ya da C'de object oriented code yazmak zorunda degilsin ama C# ve Java seni buna zorlar.

Ayrica Java ve C# statically typed ve strongly typed diller oldugu icin yukaridaki faktorleri de goz onune aldigimizda mission critical isler icin (bankacilik, finans) en cok kullanilan diller haline gelmis (bunun arkasindaki motivasyon, compile Time'da olusabilecek hatalari minimize edebilmek ve bircok developerin ortak calisabilecegi nesne yonelimli ve organize bir code-base olusturabilmek).

.NET veya Java tercih etmende cok bir fark olmaz. Spesifik olarak oyun programlama gibi birinin digerine gorece daha ustun oldugu branslarda calismayacagin surece.

O zaman HTML & CSS > JavaScript > Node.js ve NPM ardından backend .Net SQL ve Node.js olur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı