FurMark mı doğru bilgi verir heaven benchmark mı?

ozan ege

Femtopat
Daha fazla  
GTX 1650 Ti ekran kartımı undervoltlamak istiyorum, heaven benchmarkta MSI Afterburner üzerinden 1720 MHz civarlarında değer alırken FurMark'ta 1200 MHz değer alıyorum. Hangisine güvenmeliyim.

FurMark'a güvenme.

Bu konuda kesinlikle katılıyorum. RTX 40 serisi nedendir bilinmez daha çok FPS veriyor. Mesela 3060 Ti, 4060 Ti ile aynı performansa sahip fakat FurMark'ta 1080p 3060 Ti 160 FPS verirken 4060 Ti 230 FPS veriyor. FurMark enterasan bir benchmark programı.

Hocam peki FurMark neye dayanarak 1200 MHz diyebiliyor yani arada 500 MHz fark var FurMark ve heaven benchmarkın farkı ne.
O kadarını bilemiyorum ama benim FurMark'a olan güvenim, geçenlerde sıfır R7 240 testi yaparak kırıldı.

FurMark'ta hiçbir sorun vermeyen ekran kartı, bütün oyunlarda WattMan hatasına düşüyordu. En sonunda tamamen görüntü vermeyi bıraktı. O an anladım ki ekran kartını teste tabii tutarken FurMark kullanılmamalıymış.

O kadarını bilemiyorum ama benim FurMark'a olan güvenim, geçenlerde sıfır R7 240 testi yaparak kırıldı.

FurMark'ta hiçbir sorun vermeyen ekran kartı, bütün oyunlarda WattMan hatasına düşüyordu. En sonunda tamamen görüntü vermeyi bıraktı. O an anladım ki ekran kartını teste tabii tutarken FurMark kullanılmamalıymış.

Evet hocam yabancı bloglardaki arkadaşlarda aynen bu dertlerden yakınıyormuş, undervolt/overclock için heaven benchmark kullanıp sonrasında crash vesaire olur mu diye test ederkende FurMark kullanıyorlarmış bende öyle yapacağım sanırım.

Furmark testi ekran kartının ömrünü test etmiyor. Mevcut durumdaki kullanım yüzdesine bağlı verdiği değerler, sıcaklıklar ve birkaç yüzdesel değerleri gösteriyor. Kartın wattman hatasını veya yanıp yanmayacağını tespit edemez. Öyle bir program da yok.

Furmark testi ekran kartının ömrünü test etmiyor. Mevcut durumdaki kullanım yüzdesine bağlı verdiği değerler, sıcaklıklar ve birkaç yüzdesel değerleri gösteriyor. Kartın wattman hatasını veya yanıp yanmayacağını tespit edemez. Öyle bir program da yok.
İşte mesela FurMark testinde hiçbir sorun vermeyen kart GTA5'te ETS2 de cortu çekiyor. Bugüne kadar herkes resmen FurMark'tan pass geçiyorsa sağlamdır anlayışıyla büyüdü. Ben de öyleydim ta ki o gün yanılana kadar.

Karta binen yük arttıkça güç tüketimi artar. Güç tüketimi sınıra takılırsa yük arttıkça çekirdek frekansı düşürülür.

Furmark stres testi olarak kullanılabilir ama benchmark olarak kullanılamaz. Benchmark olarak 3DMark, stres testi olarak da OCCT kullanabilirsin.
Aynen öyle. 3DMark kullanıyorum artık.

Geri
Yukarı