Futbolcu olunmak istenmesine rağmen aile istemiyor

batu8

Yoctopat
Daha fazla  
Şu an 14 yaşındayım. 7 yaşımdan beri yaşadığım şehrin belediye takımında oynuyorum. Bu sene 8. sınıfım. Ortalamam her yıl 78 geliyor. Ailem benden en az 85 puan istiyor, her gün kavga ediyoruz ben futbolcu olmak istiyorum diyorum ailem okumamı istiyor. Okulu sevmediğim halde evde en az 1 saat ders çalışıyorum oda yarım. Her hafta deneme sınavı oluyoruz en az 320 en fazla 350 alıyorum. Ailem beni çok zorluyor, ben ise okumak istemiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Okuman spor yapmana engel değil. 85 ortalama için spor hayatını bırakmak zorunda değilsin. Adam gibi oturup çalışırsan sporunu da yaparsın okulunu da okursun.

Biz ne yapalım anlayamadım. Ne istiyorsun yani bizden? 18 yaşına kadar ailen ne diyorsa onu yapmak zorundasın, yapmama gibi bir lüksün yok.

Şu an 14 yaşındayım. 7 yaşımdan beri yaşadığım şehrin belediye takımında oynuyorum. Bu sene 8. sınıfım. Ortalamam her yıl 78 geliyor. Ailem benden en az 85 puan istiyor, her gün kavga ediyoruz ben futbolcu olmak istiyorum diyorum ailem okumamı istiyor. Okulu sevmediğim halde evde en az 1 saat ders çalışıyorum oda yarım. Her hafta deneme sınavı oluyoruz en az 320 en fazla 350 alıyorum. Ailem beni çok zorluyor, ben ise okumak istemiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
Spor kariyerinde bir şey ters gitse boşta mı kalacaksın yani?

Sizi o kadar iyi anlıyorum ki...

Ben de hayatımın aynı döneminde güzel sanatlar lisesine girip müzik okumak istiyordum ancak ailem karşı çıkmıştı.

Yaştan ve konumdan kaybediyorsunuz.

Yaşınızdan kaybediyorsunuz çünkü şu an düşüncelerini size çok yoğun ve çok doğru geliyor oysa ki bu zamanla değişecek. Değişmeyedebilir, bu tutkunuza ne kadar bağlı olduğunuzu gösterir ama benimki zamanla değişti. Bir değil birkaç kez "ben bu işi yapmalıyım" dedim.

Eğer futbolda özel bir yetenekseniz ve hocanız da farkındaysa antrenörünüzden destek alıp üstün yetenek olduğunuzu ailenize ispatlamalısınız, bu işe yarayabilir.

Bu formül devreye giremiyorsa tek çareniz çalışıp kendi paranızı kazanmak. Bu durumda seçimlerinize kimse karışmaz.

Ailenizde futbolcu varsa ona sığınacaksınız destek isteyeceksiniz.

O da yoksa ailenizi dinlemek sizin için en hayırlı seçenek. Aynı anda ders çalışıp okulunda başarılı olan birçok insan var. Ders çalışmayı kendinize keyifli hale getireceksiniz, enerjinizi buraya yoğunlaştıracaksınız. 85 almanız şartıyla futbol hayallerinizi destekleyeceklerse bu çok iyi demek ki size açık kapı bırakıyorlar.

Yani bizim bir şey yapma ihtimalimiz ne yazık ki yok lakin sadece öğüt verebiliriz. Spor biraz nankördür, özellikle bizimki gibi bir ülkede gerçekten çok fazla barikat çıkar önüne. Belediye takımında oynadığını varsayarsak ayağın bu işe yatkın demek ki, zaten yaşın da genç. Zorlarsan iyi bir yere gelebilirsin çünkü bu iş çocukluktan başlar. En kötü 2. - 3. lig takımına bile girsen kurtuldun zaten, sonrasında da spor sektöründe hayatını ilerletirsin bir şekilde; lakin bunun sakatlığı var, dediğim gibi torpili var vs. vs. birçok şeyi var. Bu sebeple ikinci bir planın olarak okulunu bir yandan devam ettirmelisin. Günde bir saat ders çalıştığını belirtiyorsun şu an ve şöyle düşün abicim, eğer bu spor işinde olur da başarılı olamazsan, benim ve diğerleri gibi günde 9 saat bir yerde çalışmak zorunda kalacaksın. O sebeple o "bir saat" gerçekten bir hiç, lütfen en az bir iki saat ders çalış günlük ve kalan zamanında istediğin kadar top koştur. Şu an zaten gençsin bir-iki saat nedir ki, aradan çıkarıp sporuna geç. Zaten günde 2-3 saat fiziksel antrenman yapsan sana hayli hayli yeter, kalan boş zamanını da iyi değerlendir ki futbol tutmazsa eğitiminle yapabileceğin bir işin olabilsin.

Geri
Yukarı