FX 6100 işlemcinin sağlıklı çalışıp çalışmadığı nasıl anlaşılır?

RealisticDreamer

Centipat
Herkese iyi günler, benim sistemimde bulunan (FX 6100) işlemcimin bazı test videolarında olduğu gibi %100 kullanılmadığını fark ettim.
Ben de işlemcimde bir problem olup olmadığını öğrenmek için harekete geçtim fakat işlemcimin sağlıklı olup olmadığını ve problem varsa nasıl belirleyeceğimi bilmiyorum. Acaba İşlemcimde veya sistemimde bir sorun olsa "Asla %100 kullanıma rastlayamamak" gibi garip bir durumla karşılaşma ihtimalim olur muydu?
Bahsettiğim test videosu;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aynı oyunu imzamda bulunan sistemle oynadığımda 1440x900 çözünürlükte bu işlemciyi hiç böyle tam performansta göremedim.
Isıyla alakalı bir problemim de yok. Sistemimi, BIOS'dan "0, 050 V" ekleyerek 4.0 GHz'de kullanıyorum aylardır. 10 dakikalık "CPU-Z" adlı programın stress testinde 72 derecenin üstünü görmedi. Herhangi bir reset veya mavi ekran problemiyle de karşılaşmadım.

Sistem:
Ekran kartı: Sapphire R7 370 NITRO GAMING 2 GB GDDR5 256 Bit AMD Radeon DX12 Ana kart: Gigabyte GA-780T-D3L AM3+ DDR3 İşlemci: AMD FX-6100 Black Edition X6 3.9 GHz (O.C) 14MB AM3+ 95W
Ram: Kingston DDR3 12 GB 1333 MHz CL9 1.5V Ssd: WD Green 240GB 2.5" 545MB/465MB/s 3D Nand SSD Disk
Güç kaynağı: Platoon Pl-9259 Power Supply 400W

Fakat bu bahsettiğim testte 4000 MHz civarlarından 2414 MHz civarlarına düşüp çıktığını sık sık gözlemledim ve bu durum sonucunda stress testi esnasında bahsettiğim 72 derece 68'e inip tekrardan 70'lere çıkıyordu.
Arkadaşlar, bunca yıldan sonra bu işlemciden pek bir şey beklemiyorum. Fakat işlemcim bitme noktasına geldiyse bunu bilmek isterim. Acaba işlemcim artık bitti mi?

Geri
Yukarı