FX-6100 ve GTX 960 GTA 5 FPS Düşüklüğü

WatchOZT

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese merhaba.
GTA 5 çıktığından bu yana başımda bitmeyen bir dert var. Ciddi anlamda aklıma geldikçe moralim bozuluyor. Ama ne diyelim derdimuz bu olsun. GTA 5 çıkacak diye geçen aylarda takviye amacıyla 4 GB 1600 MHz Kingston Salvage bellek aldım. Eve geldim taktım sistem tanıdı fakat bir ay sonra GTA 5 çıktı ve oyundaki FPS düşüklüğü beni sinir etti. Her şeyi araştırıyordum ve aklıma şu geldi. Neden belleklerim farklı frekansta gözüküyor. Meğersem eski belleğim 1333 MHz frekansa sahipmiş. Şuan ise yanında 1600 MHz ram takılı. BF 4'e girdiğimde 8 GB'ın 4.5'ini kullandı. Sizce bir sıkıntı olur mu ? GTA 5'de FPS düşüklügü belleklerimden kaynaklanıyor olabilir mi ? Sistemimde FX-6100 ve GTX 960 var. 30-40 FPS alıyorum.

Recep Bey 1333 MHz olan RAM'in kutusunda 1600 MHz olarak yazıyor. Ama sistemim 1333 MHz olarak görüyor. Eski konuları araştırdım ve anakart BIOS ayarından yapılabilirmiş. Fakat ben hayatımda bu kadar iğrenç bir BIOS görmedim. M5A97'nin BIOS'unu görünce bundan bir şey anlamadım.

Bir de Recep Bey GTX 960 alarak dünyanın en büyük hatasını yaptığımı düşünüyorum. Yani sizler bu kart ile 70 FPS alıyorsunuz ben ise 30 FPS :D Öğrenciyim 800 TL ciddi anlamda benim için fazla. BF 4'de denedim 55+ FPS çok rahat görüyorum. Ama yakın tarihte Mirrors Edge 2, The Division...vb. yapımlar çıkacak. Bunları rahat oynamak istiyorum. Sizce ne yapmalıyım ? İstanbul dışında okuyorum haftasonları evdeyim, öyle gidip i7-4770k alsam kenarda köşede kalacak. Keşke GTX 750ti alsaydım diyorum. Şu oyun çıktığından bu yana sorunlarım bitmedi (GTA 5 için konuşuyorum). Öyle pahalı bileşenler almak da istemiyorum. Bilgisayar Mühendisliği 1.Sınıf öğrencisiyim, daha dizüstü bilgisayarım yok ve lazım da oluyor. Şimdi gidip iyi bir soğutucu alsam 4.4 GHz'e o.c. etsem. En azından bir müddet rahatlatır mı ? Yoksa gidip ikinci el i5-2500k i3-4160'lara mı baksam ? Her kafadan farklı ses çıkıyor ve artık şu olaya bir son vermek istiyorum. Şu forumda bu sorunla ilgili o kadar konu açtım ve artık şu sorundan dolayı forumu kirletmek istemiyorum. Bana bir öneri verin bende o yolda ilerleyeyim Recep Abi. Yardımların, ilgin ve samimiyetin için çok çok teşekkürler.

Sistem Özelliklerim:
  • FX-6100 3.3 GHz (Stok Fan)
  • Gigabyte GA-780T
  • Asus GTX 960 Strix
  • 4 GB HyperX Blue 1600 MHz(1333 MHz olarak görünüyor) + 4 GB HyperX Salvage Red 1600 MHz(Bunda sıkıntı yok)
  • 600 Watt (+80 sertifikası yok) Cooler Master PSU

@Recep Baltaş

Farklı MHz RAM takılma yapabilir evet. Tek 4 GB ile dener misin ?

Ayrıca şuan dediğiniz gibi yeni aldığım RAM'i taktım sadece. Öyle testler yapıp sonuçları bu mesajda paylaşacağım.

Farklı MHz RAM takılma yapabilir evet. Tek 4 GB ile dener misin ?

Recep Abi ilk olarak eski HyperX Blue RAM'i çıkardım. Sistem yeni RAM'i 1600 MHz olarak gördü. Eskiden her PC açılırken RAM frekanslarına 1333 MHz diyordu. Şimdi 1600 MHz dedi. Oyuna girdim, 60 FPS'lerde gezdim araca atladığımda 45 FPS'ye düştü. Fakat belli noktadan sonra oyunda takılmalar oldu. Ve her zamanki gibi nesneler çok geç yüklendi. Yapmış olduğum Benchmark testinde sonuçlar her ne kadar yüksek gözükse de maalesef oyun içinde daha düşük oluyor.

İkinci olarak her iki RAM'ide taktım. Sistem açılırken 8 GB RAM'i tanıdı fakat hızına 1333 MHz dedi. Daha sonra oyuna girdim. Sonuçlar ciddi anlamda yüksekti. Bu testleri yaparken kasanın yan kapağı açıktı acaba işlemci yeteri kadar soğumadığı için mi sıcaklık yüksek oluyor dedim.

Üçüncü testlerde ise yan kapakları kapattım ve oyundaki ayarları biraz daha yükselttim. Yeni ayarları aşağıda paylaşmış olduğum linkten görebilirsiniz. Bunda ise nesneler daha da geç yüklenmeye başladı. Özellikle araçla yüksek hızlara çıkınca 35 FPS alıyorum ve nesneler birden yükleniyor. Bu durum da insanı oyundan usandırıyor. Ben oyunu üçüncü testteki ayarlarda oynamaktayım.

Kısacası grafik manyağı bir insan hiç olmadım. Bundan önce HD 6850 ekran kartım vardı. Ondan önce de 8800 GT'ye sahip idim. Oyun akıcı olsun yeter mantığındayım. Ama dediğim gibi sürekli farklı FPS'ler alıyorum bir 50 FPS oluyor bir 28 FPS bende artık bıktım bu durumdan. Çok uzun bir mesaj oldu ve sizleri de çok uğraştırdım. Her türlü yardımınız için öncelikle siz Recep BALTAŞ'a daha sonra tüm Technopat ailesine teşekkür ederim.

GTA 5

Arkadaşlar yardım edecek olan biri var mı ? 3 konum var bununla ilgili. Yetkililerin eski konularımı kapatmasını istiyorum. Forumu kirletiyorlar.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sabit diskiniz nedir ? 8 GB ile epey sorun çözülmüş gibi. Sabit diskiniz eski ise onu da upgrade etmeniz gerekebilir.
Western Digital Caviar Blue sabit diskim var. 6 ay olmamıştır alalı. Yalnız Recep Bey bir şey farkettim. Siz i5-4460 i7-4770k gibi güçlü işlemcilerde oynasanız bile çayır, çimen, elektrik kabloları, kaplamalar geç yükleniyor. Oyunda bir sıkıntı var gibi. İşlemci çok ısınınca da FPS düşüyor. İyi bir soğutucu almayı planlıyorum. Birde Recep Abi i3-4160 almak mantıklı olur mu ? Yoksa Fx-6100 ile yola devam mı edeyim. Teşekkürler.

O oyunda bir takım optimizasyon sorunları var. 4790+GTX 970 kullanmadıkça tam verim alınamıyor. Bu durumla ilgili yabancı forumlarda çok gezindim. Herkes de aynı sıkıntı: i5-4690k ve GTX 970 kullananda sürekli takılmalar,kasılmalar yaşanırken, i7-4790 ve gtx 970 kullananda sorun yok. Oyunun optimizasyonu adeta i7-4790 ve GTX 9xx serisi sattırmaya yönelik. Gelelim başka oyunlara, eğer playclaw tarzı programlar kurup oyunlardaki cpu/gpu kullanımını takip ederseniz, işlemcinin o ekran kartını tam olarak besleyemediğini görürsünüz. Tabi bu demek değil ki fx-6100'den i3-4160'a geçin. O işlemciden geçeceğiniz işlemci en az i5 olmalı. Hatta ikici el 2500k veya 3570 bulabilirseniz de olur.

Son düzenleme:
O oyunda bir takım optimizasyon sorunları var. 4790+GTX 970 kullanmadıkça tam verim alınamıyor. Bu durumla ilgili yabancı forumlarda çok gezindim. Herkes de aynı sıkıntı: i5-4690k ve GTX 970 kullanda sürekli takılmalar,kasılmalar yaşanırken, i7-4790 ve gtx 970 kullananda sorun yok. Oyunun optimizasyonu adeta i7-4790 ve GTX 9xx serisi sattırmaya yönelik. Gelelim başka oyunlara, eğer playclaw tarzı programlar kurup oyunlardaki cpu/gpu kullanımını takip ederseniz, işlemcinin o ekran kartını tam olarak besleyemediğini görürsünüz. Tabi bu demek değil ki fx-6100'den i3-4160'a geçin. O işlemciden geçeceğiniz işlemci en az i5 olmalı. Hatta ikici el 2500k veya 3570 bulabilirseniz de olur.
Yorumunuz için çok teşekkür ederim. i5 seviyesi işlemciler çok pahalı hocam. O kadar veremem bir işlemciye. Dediğiniz gibi ikinci ellere bakmayı düşünüyorum. Yazın araştıracağım. Ama i3-4160'da yeter 3-4 yıl rahat gidersin diyorsanız gider i3'ü alırım :D

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı