FX 6100 ve HD 7950 darboğaz olur mu?

Hookabase

Hectopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği(Öğrenci)
Herkese merhabalar arkadaşlar. Sistemim:
  • Asus Sabretooth FX990
  • FX 6100
  • Sapphire R7 250
  • 8 GB DDR3 RAM
  • 250 GB Samsung SV300 SSD
Oyun oynamayı seven bir insanım ancak bazı oyunlarda çok güzel performans alsam da H1Z1, Miscreated gibi oyunlarda 20-30 FPS üstüne çıkaramıyorum ve bunu bir nebze de olsa artırmak istiyorum. 400-500 TL bütçem var ve şu anki ekran kartı piyasasının yüksek olması beni biraz da ikinci el kart almaya doğru itiyor. Sistemimde aşağıda belirttiğim gibi işlemci olarak FX 6100 kullanıyorum. Yakın çevremden bir adet Sapphire HD 7950 Boost 3GB olan karttan buldum fiyatı 450 TL. Sizce işlemcim ile bu ekran kartı darboğazsız ve sıkıntısız çalışır mı? Darboğaz olur ise hangi ekran kartına yönelmeliyim? Ekran kartı değiştirmek yerine sistemimde daha efektif geliştirmelerde bulunabilir miyim? Her türlü tavsiyeye açığım, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum

Edit: Güç Kaynağım EVGA 600W.

Son düzenleyen: Moderatör:
RX 560 ya da GTX 1050 alınabilir. İkinci el R9 270 X ya da R9 380 alabilirsiniz.
Tamamdır ibotibo kardeşim. İkinci el olarak önerdiklerin performans bakımından daha iyi gibi duruyor. Ürünleri alırken test ederek alıyorum o yüzde sorun olacağını pek sanmıyorum. Önerilerin için teşekkür ederim :mutlu:

Yalnız bazı arkadaşlar R9 380 darboğaz yapabilir demişler.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yanılmıyorsam darboğaz meselesi işlemcinin ekran kartından tam performans alamaması oluyordu değil mi? Bu konuda biraz cahilim :kararsız:

Yanılmıyorsam darboğaz meselesi işlemcinin ekran kartından tam performans alamaması oluyordu değil mi? Bu konuda biraz cahilim :kararsız:

Tavsiyem FX6100 islcinizi satabilirseniz FX8350 almaya bakin 300-400TL civari bulunabiliyor sonrasin da ekran kartini yenilersiniz, bence.

Tavsiyem FX6100 islcinizi satabilirseniz FX8350 almaya bakin 300-400TL civari bulunabiliyor sonrasin da ekran kartini yenilersiniz, bence.
hocam o da bir seçenek. sizlere planımı anlatayım ancak yapıtığım planda hata payım olabilir bu yüzden burada işin üstadlarına fikir danışıyorum :)
  • 1. planım: Bütçemi ilk olarak ekran kartına harcamak sonra bir monitor almaktı çünkü bahsettiğim oyunlardan H1Z1'i en azından 1600x900 çözünürlükte oynamak istiyorum. Oyun, açık dünya oyunu olduğu için grafik modelleri şu an ki oynadığım 1024x768'de tam olarak seçilemiyor. Ondan sonrasında ise FX 8350 alıp 8 GB daha ram takviyesi yapmaktı.
  • 2. planım: Bütçemle FX 8350 takviyesi yapıp ardından bir monitör alıp ekran kartı fiyatlarının düşmesini bekleyecektim. En sondaysa yine ram takviyesi yapacaktım.
Ancak ilk olarak FX 8350 alsam ekran kartını değiştirmemle elde edeceğim performansı gösterecek mi? Kafamda ki sorulardan bir tanesi de budur hocam.

Var mı başka önerisi olan?

hocam o da bir seçenek. sizlere planımı anlatayım ancak yapıtığım planda hata payım olabilir bu yüzden burada işin üstadlarına fikir danışıyorum :)
  • 1. planım: Bütçemi ilk olarak ekran kartına harcamak sonra bir monitor almaktı çünkü bahsettiğim oyunlardan H1Z1'i en azından 1600x900 çözünürlükte oynamak istiyorum. Oyun, açık dünya oyunu olduğu için grafik modelleri şu an ki oynadığım 1024x768'de tam olarak seçilemiyor. Ondan sonrasında ise FX 8350 alıp 8 GB daha ram takviyesi yapmaktı.
  • 2. planım: Bütçemle FX 8350 takviyesi yapıp ardından bir monitör alıp ekran kartı fiyatlarının düşmesini bekleyecektim. En sondaysa yine ram takviyesi yapacaktım.
Ancak ilk olarak FX 8350 alsam ekran kartını değiştirmemle elde edeceğim performansı gösterecek mi? Kafamda ki sorulardan bir tanesi de budur hocam.

Fark mutlaka olacak.

Oynadiginiz oyunlar biraz da islemci gucu isteyen turden. Anakartiniz oldukca iyi O.C yapmayi dusunurseniz diye soyluyorum rahatlikla gider. Islemciyi FX8350 yapip HD7950 alirsaniz guzel bi ikili olur bunlar.

tamamdır hocam o zaman sizin tavsiyeniz üzerine ikinci planımı devreye koyuyorum, çok çok teşekkür ediyorum.

tamamdır hocam o zaman sizin tavsiyeniz üzerine ikinci planımı devreye koyuyorum, çok çok teşekkür ediyorum.

1600x900 cozunurluk islemciyi biraz daha rahatlatir dusuk cozunurluklerde islemciye daha cok yuklenir oyunlar màlum. RAM suan icin yeterli bence, oynadiginiz oyunlar H1Z1 ozellikle optimizasyon sorunlu. FX8350+HD7950 ve monitor alirsaniz tadindan yenmez.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı