FX 6100 ve HD4350 Sistem aniden kapanıyor

Zegitos

Hectopat
Daha fazla  
Sürekli aynı başlıkta konular açılmış olmasına rağmen benim sorunuma dair bir çözüm bulamadığım için konu açma gereği duydum. Hatam varsa affola. Öncelikle sistem özelliklerimi belirteyim:
CPU: AMD FX-6100.
GPU: ATI Radeon HD 4350 512MB 64 Bit.
RAM: 8 GB DDR3 1600MHz.
Motherboard: ASROCK-N68C-GS-FX.
PSU: 250W.(Peak 300W)
İşletim sistemi: Windows 10 X64 PROfessional/ 2004VER.

Şimdi benim sorunum yaklaşık 2-3 aydır devam ediyordu. Güç tuşuna bastığımda PC 1 saniyeliğine açılıp kapanıyordu (marş basmıyormuş gibi). 5-6 deneme sonunda genelde 2 defa hızlıca güç tuşuna bastığımda kavrayıp açılıyordu. 8-9 saatlik kullanımın ardından özellikle akşam saatlerinde aniden kapanıyordu. Sonra kararlı çalışmıyordu. Biraz geçen zamandan sonra yine kapanıyordu. Bu böyle gidiyordu. Daha fazla oturmamayı tercih edip orada bırakıyordum. Ertesi gün döngü aynı şekilde devam ediyordu. Bugün her nedense sık kapanmaya başladı. AIDA64 aracılığıyla işlemci sıcaklıklarına baktığımda sonuçlar şu şekildeydi:
Boşta: 40-55 derece.
Yükte: AIDA64 ile yaptığım 15 dakikalık %100 stres testinde 68-75 dereceleri gördüm ve PC bu süreç zarfında kapanmadı.
Odanın halihazırda sıcak olması, işlemciyi stok fan ile kullanmam, termal macunun biraz kalitesiz olması, kasanın hava sirkülasyonu yönünden zayıf olması gibi etmenlerden dolayı bu sıcaklıklar bana normal düzeyde imiş gibi geldi. Öte yandan PC kapanırken mavi ekran ya da herhangi bir hata göstermiyor. Bip sesi de duymuyorum. Bugün ben açmaya çabaladım PC'de kapanmaya. İlk defa Windows düzgün başlatılamadı hatası aldım onda da başlangıç hatalarını gider dedikten 1-2 dakika sonra kapandı. Bugün 52 derecelerde de kapanmaya başladı. Sorun bana işlemciden ziyâde güç kaynağındanmış gibi geldi. Elimde testini yapabileceğim başka donanım olmadığından neyin problemli olduğunu çözemedim. Statik elektriklenme gibi şeyler okudum ama ondan da emin değilim. Fanlarımın da her zaman maksimum düzeyde çalıştığını belirteyim. Bana bir yol yöntem sunarsanız çok mutlu olurum. Vaktin geç olmasından ve artık bilgisayarın doğru düzgün açılmamasından dolayı görsel olarak destekleyemediğimden çok uzun bir yazı oldu özür dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teker teker sökmeye çalış donanımları. Sadece işlemci, RAM, anakart kalsın. Güç kablolarını çıkartıp tornavida ile kısa devre yapabilirsiniz. Eğer yine aynı olay olursa kesin olarak anakart dır.

Şimdilik açıla kapana azcık düzeldi. 2 saati geçti kapanmadı hâla. Muhtemelen birkaç saat sonra kapanır. Durumu dünkü gibi olursa tavsiyeni uygulayacağım. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı