FX 6200 bilgisayar aniden kilitleniyor

alonealways32

Hectopat
  • ASUS M5A97 anakart.
  • FX 6200 işlemci.
  • 1050 Ti.
  • 8 GB RAM ve 500 GB HDD.
  • 500W Aerocool PSU.
Sistemim bu şekilde. genelde Discord'a girerken veya mouse ile bir işlem yapmaya kalkarken hard disk yüzde yüz kullanılıyor ve sistem kitleniyor klavye, mouse vs hareket etmiyor, reset atmam gerekiyor. RAM, anakart, işlemci, ekran kartı, PSU vs detaylı testlere soktum, parçalarda hata yok. Hard diske HD Tune ile HDD Sentinel ile baktım sağlık performans tam bad sector yok. Windows 10 kullanıyordum 8.1'e geçtim güncel formatını attım şu an azaldı disk kullanımı vs daha az oluyor ama arada yine kilitlenme yaşanıyor. Sistemi C ve D olarak ayırdım Windows C'ye kurulu diğerleri D'ye kurulu ancak problem devam ediyor. Sizce bu olay hard disk kullanımından kaynaklı mı? SSD alsam problem çözülür mü?

• ASUS M5A97 anakart.
  • FX 6200 işlemci.
  • 1050 Ti.
  • 500W Aerocool PSU.
Sistemim bu şekilde. genelde Discord'a girerken veya mouse ile bir işlem yapmaya kalkarken hard disk yüzde yüz kullanılıyor ve sistem kitleniyor klavye, mouse vs hareket etmiyor, reset atmam gerekiyor. RAM, anakart, işlemci, ekran kartı, PSU vs detaylı testlere soktum, parçalarda hata yok. Hard diske HD Tune ile HDD Sentinel ile baktım sağlık performans tam bad sector yok. Windows 10 kullanıyordum 8.1'e geçtim güncel formatını attım şu an azaldı disk kullanımı vs daha az oluyor ama arada yine kilitlenme yaşanıyor. Sistemi C ve D olarak ayırdım Windows C'ye kurulu diğerleri D'ye kurulu ancak problem devam ediyor. Sizce bu olay hard disk kullanımından kaynaklı mı? SSD alsam problem çözülür mü?
HDD'nin devre kartında oksitlenme olmuş olabilir. HDD devre kartının sabit disk ile temas eden yerlerini silgi veya alkol ile temizlemeyi deneyebilirsin. Ayrıca RAM belleğinin de temas noktalarını dikkatlice silgi veya alkol ile temizlemelisin. Genelde böyle hatalar %60 HDD, %40 RAM odaklı oluyorlar ve genellikle oksitlenmeden dolayı sorun çıkartıyorlar.

• ASUS M5A97 anakart.
  • FX 6200 işlemci.
  • 1050 Ti.
  • 500W Aerocool PSU.
Tamamen HDD den kaynaklı olduğu ortada. Hocam SSD ye geç düzelir %100.

HDTune 5.75 programı ile bad sector taraması yapıp ekran görüntüsü at, bundan sonra güvenli moda geçip komut istemini yönetici olarak çalıştırıp sırasıyla şu komutları yaz:
  • SFC /scannow
  • DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
  • DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
  • DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Sıcaklık değerleri normal işlemci ve ekran kartı 70'i görmüyor Memtest ile test yaptım sorun yok. RAM'in yerini değiştirdim temizledim vs, Windows C ye yüklü oyunları D ye yükleyip oynarsam sorun olmuyor ancak C ye oyun yüklersem veya arka planda Discord vs programlar açarsam HDD tam kullanım olduğu için yine kitleniyor sanırım bir SSD alarak sorunun çözeceğim. Bu arada HD Tune sonuçları ektedir hard diskte problem yok sağlık ve performansta tam.

Dosya Ekleri

• IMG_20210503_175432.jpg
    IMG_20210503_175432.jpg
    127,7 KB · Görüntüleme: 22

Yeni konular

Geri
Yukarı