Fx 6300 overclock

• Konuyu başlatan e-R-a
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 17
  • Görüntüleme 3B

e-R-a

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Fx 6300 işlemci ve Gigabyte 970A UD3 anakarta sahibim. İşlemcime O.C. yapmak istiyorum fakat daha önce hiç bu iş ile uğraşmadım. Çok rehber ve O.C. ile ilgili yazı okudum fakat deneyimim yok. Deneyim sahibi olmadığım için de cesaret edemiyom O.C. yapmaya. Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. İşlemci soğutucum Cooler Master Hyper 212evo. Orjinal fanı haricinde birde xigmatek 120mm fan takılı soğutucuya. Soğutma sistemimin yeterli olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca bir kaç soru sormak istiyorum. Herkesin bildiği gibi işlemciler boşta iken çalışma frekanslarını düşürür yükte iken bu frekansı arttırır. O.C. işleminden sonra da bu olay geçerli midir? Mesela şu an işlemcim boşta 1.4 ghz ile çalışıyor. Yük altında ise 4.0 ghz gördüm. Örenğin ben bu işlemciyi 4.5 ghz hıza çıkardım diyelim. Bu işlemci hep (boşta da, yükte de) 4.5 ghz hızında mı çalışacak? Eğer durum böyle ise ciddi anlamda işlemci ömründen yemiş olmaz mıyız? Ve en önemlisi 4.0 ile 4.5 arasındaki performans farkı için O.C. yapmaya değer mi?

Sorularımın cevaplarını çok araştırmama rağmen bulamadım ve buraya konu açmaya karar verdim.
Herkese iyi geceler, şimdiden teşekkür ederim.

Oyun için overclock yapmayı düşünüyorsan yapma, çünkü overclock oyunlarda performans vermez ve bir faydası olmaz. Normal Windows işlemleri yapacaksan, dosya taşıma, video işleri, resim düzenlemeleri vs. o zaman overclock düşünebilirsin. Overclock yaptığında işlemci hep ayarladığın frekansta çalışır.

Oyun için overclock yapmayı düşünüyorsan yapma, çünkü overclock oyunlarda performans vermez ve bir faydası olmaz. Normal Windows işlemleri yapacaksan, dosya taşıma, video işleri, resim düzenlemeleri vs. o zaman overclock düşünebilirsin. Overclock yaptığında işlemci hep ayarladığın frekansta çalışır.

Render işleri ile uğraştığım için oldukça iyi bir performans kazanırım diye düşünüyorum.
Aynı hızda kalır demişsiniz peki bu ciddi anlamda işlemcinin ömründen yemez mi?

Overclock yapmak tabi ki parçaları fabrika çıkışı hızından yüksek hızlarda kullanacaksınız demektir ve parçaların ömürleri haliyle az yada fazla kısalabilir.

Cevabınız için teşekkür ederim. Bana renderda iyi bir getiri sağlar mı Overclock? Eğer sağlar ise yapıcam. Birde üstte belirttim soğutmam ve anakartım bu iş için yeterli midir?

Aslında AMD işlemciyi overclock yapacaksan hazır yada normal sıvı soğutmalar yararlı olacaktır. Çünkü suyun iletim hızı havadan kat kat fazladır. Hyper 212 güzel bir soğutucu fakat yeterli olur mu olmaz mı kullanan arkadaşlarımız var.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı