FX 6300 sistem donma sorunu

feronias

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi oyun oynarken ekranımda donma oluyor. Fareyi hareket ettirebiliyorum oyunda herhangi bir yere tıklayamıyorum ya da işlem yapamıyorum ama ctrl+alt+delete çekebiliyorum ya da alt tab çekebiliyorum. Bu durum genelde oyunda yeni bir haritaya geçtiğimde oluyor donup düzelmesini beklersem 10-15 saniye içinde düzeliyor ve bir süre bu durumu tekrarlamıyor.

Bilgisayar özelliklerim şunlar;
  • Anakart: MSI 970A-G43 AMD 970+SB950 AM3+ DDR3 2133MHz(O.C.) SATA 3.0 Usb 3.0 Anakart
  • İşlemci: AMD FX X6 6300 Soket AM3+ 3.5GHz 14MB Cache 95W 32nm İşlemci
  • Ekran Kartı: Sapphire R7 265
  • RAM: GSKILL 4GB Ripjaws DDR3 1600MHz CL9 1.5V Tek Modül Ram
  • HDD: Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk
  • Kasa+PSU: XIGMATEK ASGARD 382 PURE BLACK EDITION 600W MidT ATX SİYAH KASA

Şimdi ayrıntılara geleyim.
1)İşletim sistemimden oluyordur diyerek format atıp tüm güncelleştirmelerimi yaptım. (Aynı format flashı ile yanımda abimde aynı oyunları oynuyor ve bilgisayarı benimkine göre çok daha kötü donanımsal olarak, herhangi bir sorunu yok.)
2)Bu sorunun oluşmasından ötürü öncelikle işlemci ısınmasını dert ettim ve gidip Hyper 212 evo aldım şuan işlemci sıcaklığı 44 derece.
3) RAM 4 GB çok az dedim 2 tane daha 4'lük alıp 4+4+4 şeklinde taktım (memtest ile RAM'imi kontrol ettim sorun çıkmadı)
4)Harddiskte sorun olabileceğini düşünüp HDD scan tarzı bir program ile tarattım yemyeşil sonuç aldım. Badsector'e rastlanmadı.
5) Yazmama gerek yok tahmin edersiniz tabi oyunları silip baştan indirdim.

Arkadaşlar ilginç bir şekilde oyunlar World of Warcraft ve Diablo3 yani Blizzard'ın oyunları ben önce sorunun onlardan olduğunu düşündüm. Çünkü başka oyunlarda hiç bir sorun olmuyordu bu tarzda ama bugün RocketLeague oynarken de minik bir donma 5 saniye sonra düzelme oldu.

Artık kafayı yiyeceğim denemediğim düşünmediğim şey kalmadı lütfen yardımcı olun. Bir akıl verin.

Düzenleme: Vatan bilgisayara bilgisayarımı götürdüm 1 ay orada kaldı ve bana hiç bir donanımında problem olmadığını söylediler. Fakat sorduğumda benim gibi HDD scan gibi basit programlarla tarama yaptıklarını söylediler. Ekran kartını öylesine servise yolladılar servisi de ekran kartında problem olmadığını düşünerek geri gönderdi.

Güncell.

Genellikle böyle takılmalar HDD yüzünden olabiliyor. Maalesef Seagate çok saçma bir HDD üretmiş ki bu gün donma sorunu olan 2. konuyu görüyorum. Gördüğüm konuda da arkadaşın Seagate HDD'sı vardı. Demek ki sorun HDD'da.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı