FX 6300 ve HD 7770 sisteme yükseltme tavsiyesi

Stormys

Hectopat
Merhaba,

Uzun süredir aşağıdaki konfigürasyona sahip sistemi kullanıyorum:

Gigabyte anakart
FX 6300
HD 7770
16 GB RAM (2x4 + 2x4)
120 GB SSD
500 GB HDD

Artık surf, oyun, uygulama vs. bariz şekilde yavaşlamalar gözlemliyor ve sistemi upgrade etmeyi düşünüyorum. Arada League of Legends ve sistemi çok kasmayan eski oyunlar oynuyorum ancak bu oyunlarda bile takılmalar olabiliyor.

- 2000 TL'ye 2. el 2-3 sene kullanılmış GTX 1060 3GB ekran kartlı, 4. nesil i5 işlemci bulabiliyorum. Bu fiyata 8 GB RAM, kasa, PSU ve anakart da dahil. Kendi sistemimi 1000 TL'ye satsam aradaki farkı karşılayacak bir değer yaratabilir miyim sizce?
- Bendeki RAM'lerin bir seti 2x4GB Gskill 1600MHz, diğer setin MHz'si daha fazla. 2. el bulduğum PC'de de Gskill 1600MHz mevcut. Anakart max 1600MHz destekliyor. 1x8 Gskill 1600, 2x4GB Gskill 1600 kullanmayı düşünüyorum.
- İkinci el PC'deki SSD 120 GB ve 3-4 senelik. Şu an mevcut sistemimdeki de aynı şekilde. Bu sizce genel olarak performansı etkiler mi yoksa sıfır SSD almamı mı tavsiye edersiniz? Alternatif olarak mevcut sistemin satışına SSD'yi dahil etmeyip 2x120 GB SSD kullanabilirim + yedek 500 GB HDD var.

Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Surf,oyun ve uygulamalarda yavaşlama demişsiniz, üst düzey oyunlar (battlefield 5 gibi) pek oynamıyorsanız ve uzun süredir format atmadıysanız temiz bir windows için format atın eğer donanımlarınızda bi sıkıntı yok ise pc niz rahatlayacaktır , belki de para harcamaya gerek kalmaz çünkü sisteminiz güncel uygulamaları sıkıntısız çalıştırabilecek bir sistem.( lol gibi çok düşük sistem isteyen bir oyunda kasması hiç normal değil :D )

Eğer yenilemeyi düşünüyorsanız önce paranızı ayarlayın ki sistemsiz kalmayın ve yeterli birmiktara ulaştığınızda dilerseniz sistemi elden çıkartabilir yada yedekte tutabilirsiniz

Elinizdeki sistemi 1500 TL'Ye satarsanız, 3500 TL'ye sıfır sistem toplayabilirsiniz.
Surf,oyun ve uygulamalarda yavaşlama demişsiniz, üst düzey oyunlar (battlefield 5 gibi) pek oynamıyorsanız ve uzun süredir format atmadıysanız temiz bir windows için format atın eğer donanımlarınızda bi sıkıntı yok ise pc niz rahatlayacaktır , belki de para harcamaya gerek kalmaz çünkü sisteminiz güncel uygulamaları sıkıntısız çalıştırabilecek bir sistem.( lol gibi çok düşük sistem isteyen bir oyunda kasması hiç normal değil :D )

Eğer yenilemeyi düşünüyorsanız önce paranızı ayarlayın ki sistemsiz kalmayın ve yeterli birmiktara ulaştığınızda dilerseniz sistemi elden çıkartabilir yada yedekte tutabilirsiniz

Teşekkür ederim yorumunuz için ancak mevcut şartlarda 1000 TL gibi bir bütçem var. Bahsetmiş olduğum sisteme değer mi sizce? Şimdilik sıfıra bütçe ayıramadığım için geçiş sürecinde beni idare eder diye düşündüm. 2 sene kullanacağım zaten max.
Ben de sizin gibi düşünüp formatladım ancak herhangi bir değişiklik yok. LoL'ü orta-yüksek ayarlarda hala oynayabiliyorum ama arka planda falan çalışan bir şey olunca rahatsız edici olabiliyor. Bütçemi ayarladım hatta yarın bilgisayarı görmeye gidebilirim buradaki yorumları da göz önünde bulundurarak.

Teşekkür ederim yorumunuz için ancak mevcut şartlarda 1000 TL gibi bir bütçem var. Bahsetmiş olduğum sisteme değer mi sizce? Şimdilik sıfıra bütçe ayıramadığım için geçiş sürecinde beni idare eder diye düşündüm. 2 sene kullanacağım zaten max.
Ben de sizin gibi düşünüp formatladım ancak herhangi bir değişiklik yok. LoL'ü orta-yüksek ayarlarda hala oynayabiliyorum ama arka planda falan çalışan bir şey olunca rahatsız edici olabiliyor. Bütçemi ayarladım hatta yarın bilgisayarı görmeye gidebilirim buradaki yorumları da göz önünde bulundurarak.
İdare eder lol gibi oyunlarda para biriktirebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı