FX 6300 ve R9 270 Sistem Oyunlarda Düşük FPS Sorunu

baris97856

Decapat
Öncelikle cümleten Selamun aleyküm.

Yaklaşık 6,7 aydır ani fps düşüşü ile karşı karşıyayım.Ve git gide düşen fps değeri artmaya başladı. Konuya tam girmeden önce sistem özelliklerimi paylaşayım;
  • Amd FX 6300 3.5 Ghz 6 Çekirdek 14MB Önbellek İşlemci
  • AMD R9 270 2GB 256 Bit Ekran Kartı
  • 8GB DDR3 RAM 1800Mhz
  • Asus M5A97R 2.0 Anakart
  • Güç kaynağımın markasını bilmiyorum ama 600W Olması lazım
  • Zalman Z3 Plus Kasa
Oyun oynarken mesela GTA5 70-90 arası FPS geziyor fakat birden bire 40'a düşüyor bazen 30'a kadar düşüyor bazıları diyecek ki 40 FPS kasma yapmaz fakat bilen bilir 80 FPS'den 40'a düşünce 20 FPS'ye düşmüş gibi oluyor. Gerçekten oyun zevkimin kalmadığını söyleyebilirim. Hele bazı oyunlarda 25'e düşüyor. Bilgisayarımda ısınma sorunu yok yükte en fazla işlemciyi 60 derece gördüm. Ekran kartını ise 72 termal macun ve fan bakımını yaptım yakın zamanda SSD aldım. Harddiskin okuma hızı çok düştüğü için ondan olabilir dedim fakat SSD de bile aynı FPS'yi alınca ben de şaşırdım. Birçok kişi darboğaz olduğunu söyledi.

Buyrun fotoğraflar:

Burada GTA5 en düşük ayarlarda her şey en düşükte. Ani FPS düştüğü anda yakaladım. Çok obje olan yerlerde çok fazla düşüyor.

Burada ise GTA 5 en yüksek ayarlarda.Yani tamamen ultra değil ekran kartının belleği yetmediğinden dolayı ama olduğu kadar tüm ayarları en yükseğe çekmeye çalıştım. Ultrada 65 70 FPS'den 30'a düşüyor.

Buda bir diğer oyun ; Sanırım ayarlar ultradaydı emin değilim ama 2 türlü de kasıyor zaten.Bu oyunda 25 FPS bile gördüm 2.fotoğrafı eklerim birazdan oyuna girince low ve ultra şeklinde düzenleyeceğim.

Bunlar da sıcaklıklar;

Gerçekten yardıma ihtiyacım var lütfen yardım ederseniz minnettar kalırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
FX 6300 ile R9 270X darboğaz yapmıyor, 270'in de yapacağını sanmıyorum.Hem FPS düşüşlerinde CPU %90'larda bile değil.FX 6300 sistemimde aynı sorun bendede vardı.Throttle yapıyordu, fps drop yediğinde oyunu alta atıp görev yöneticisinden işlemci kaç ghz'de çalışıyor onu bir kontrol et.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı