Çözüldü FX 6350 ve R9 280 performans sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Zyper

Hectopat
Daha fazla  
İki gün öncesine kadar Overwatch, LoL, PUBG gibi oyunları sorunsuz oynuyordum ama dünden itibaren tüm oyunlarda kasma oluşmaya başladı. Mesela Overwatch'da high ayarlarda 90 FPS civarı alıyordum. LoL'de 150+ FPS alıyordum yüksek ayarlarda. Ama dünden beri Overwatch'ta 20-50 FPS arası, LoL'de ise 40-60 arası alıyorum. PUBG'de ise sürekli FPS droplanıyor böyle bir sorun yoktu. Ne yapmam gerek?

Sistemim :
  • RAM : Kingston 8 GB 2133 MHz DDR3
  • Ekran kartı : R9 280 Dual X (boşta 35 oyunlarda 75 dereceye kadar çıkıyor)
  • İşlemci : AMD FX 6350 4.3 GHz ( Azıcık overclockladım boşta 40 oyunlarda 50 civarı)
  • HDD : Seagate 1 TB
  • Güç kaynagı : Zalman 600 Watt
Driverlarım güncel, driverları silip yüklemeyi denedim, disk birleştirme yaptım, virüs taraması 3 farklı programdan denedim virüs çıkmadı.

Sorun ne olabilir anlamadım.

Çözüm
HD Tune ile HDD'yi tarayın. Bad sector olabilir. Temiz çıkarsa, sorun ısıdır büyük ihtimalle. İşlemci ve ekran kartına termal macun uygulaması yapıp bir tozunu alın, öyle deneyin. Temizlikten zarar gelmez.
Yok hocam. Mesela LOL'den örnek vermek gerekirse oyunda sürekli fps değişiyor. Nasıl desem 30 saniye 200+ fps daha sonra birden 40-50 falan oluyor bir kaç dakika sonra yine artıyor gibi. Tam anlamadım neden olduğunu. Ayrıca takılmalar oluyor sürekli. CS:GO'da ESC basıp menüyü açıyorum 2 sn tepki vermiyor sonra geliyor menü. Eskiden böyle olmazdı hiç. CS:GO Testini de yükledim hocam. Bu arada CS:GO'da hiç FPS düşüklüğü olmuyor diğer oyunlardaki gibi sebebini anlamış değilim açıkçası ama diğer oyunlardaki gibi CS:GO'da da takılmalar oluyor.
Bende benzer durumu HD7850'de yaşadım FPS birden fırlıyor, sonra düşüyor, arada yükseliyor gibi oluyordu, sebebi ekran kartı sıcaklığından dolayı kart kendini 880 MHZ'den 450'ye düşüyor ve sabit kalıyordu, toz temizliği ve termal macun değişimi yapınca düzelmişti. Kartın ısı değerleri ile MHZ değerlerini takip edin, ısı belirli seviyeye gelince MHZ değeri düşüyorsa benimle aynı sorunu yaşıyorsunuz demektir. Bunu yapmadan önce bilgisayarı kapatın 1-2 dakika bekledikten sonra hemen oyuna girin, sıcaklık ve MHZ değerlerini sürekli okuyun. Sıcaklık artıp, birden hem FPS hem sıcaklık hemde MHZ değeri düşücek. Ancak böyle anlarsınız. Bu ihtimallerden biri sadece başka bir sorundan dolayıda olabilir.

Sorunu çözdüm arkadaşlar, hem de çok garip bir şekilde. InJustice'in önerisiyle HDD'yi tarattığım zaman bir tane kırmızı nokta vardı. O nokta FPS sorununun kaynağıymış meğer. CMD'yi yönetici olarak açtım ve chkdsk C: komuduyla tarattım. Tekrar HD Tune ile tarattığımda kırmızı nokta gitmişti ve FPS sorunum çözüldü. Bayağı garip :D

Dosya Ekleri

• HD Tune Error Scan 2.jpg
    HD Tune Error Scan 2.jpg
    398,6 KB · Görüntüleme: 62
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı