FX-8120 ile RX570 darboğaz yapar mı?

friedlich

Decapat
Merhaba Technopat. FX-8120 işlemci ile RX570 ekran kartı çok darboğaz yaratır mı? Şu an RX550 kullanıyorum.
Bir sitede darboğaz testi yaptırdığımda %10 gözüküyor RX570 ile.
RX550 ile (şu an kullandığım ekran kartı) %15 gözüküyor. Paramın boşa gitmemesi için emin olmak adına size bir sormak istedim. Darboğaz sorunu yaşar mıyım?

BF5 gibi CPU'ya çok yüklenen oyunlarda çok ciddi darboğaz yaşarsınız.

Bence platform değiştirin en iyisi, FX serisi zaten yüz karası. Atsan atılmaz, satsan satılmaz.

Anakartım AM3+ soketli. İşlemci değiştirmem için yeni anakart gerekecek, e yeni anakart almışken amacım zaten ekran kartı değiştirmek derken sıfırdan sistem toplamış olacağım maalesef bütçemde ekran kartına yetecek kadar.

Anakartım AM3+ soketli. İşlemci değiştirmem için yeni anakart gerekecek, e yeni anakart almışken amacım zaten ekran kartı değiştirmek derken sıfırdan sistem toplamış olacağım maalesef bütçemde ekran kartına yetecek kadar.
Beklentin ne? Önemli olan soru bu. Eğer daha çok LoL, CS: GO, Valorant, Fortnite, PES, FIFA vb. oyunları oynayacaksan darboğazı hissetmezsin. Aynı şey belli başlı oyunlar için de geçerli. Ancak tekil çekirdek performansı isteyen oyunlarda büyük performans kaybı yaşarsın. Alman gereken FPS 70-80 iken 20-30 alırsın. Kısacası sana kalmış. Ekran kartını alıp, sistemini daha sonra Ryzen 5'e yükseltmen mantıklı olabilir.

Bazı oyunlarda ciddi darboğaz olacaktır. Takılma ve donma yaşarsanız kartın içinde görüntüyü daha yüksek çözünürlükte oynatıp darboğazdan kurtulabilirsiniz.

Bence 3200G işlemci ve ucuz bir AM4 anakart almalısınız. Ayrıca RX570 artık sıfır alınacak bir kart değil.

Geri
Yukarı