Çözüldü FX-8300 R7 250 sistem donuyor ve yeniden başlıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Murat Döner

Kilopat
Yer
Amasya
Daha fazla  
Meslek
Bilişim Teknolojileri
Merhaba. Bilgisayarımda çok uzun süredir olan bir sorun var fakat ekran kartı, anakart veya başka bir donanımdan mı kaynaklı bilmiyorum. Bilgisayarda o anda ne yaptığım fark etmeksizin kafasına estiği bir zamanda görüntü ve ses donuyor daha sonra restart atıyor. Bir ara ekran donmuyor. Yeşil ve beyaz yatay çizgiler beliriyor daha sonra restart atıyordu fakat format attıktan sonra sadece görüntü ve ses donup restart atmaya başladı. Sorunun hangi parçadan ve neden kaynaklandığı bilen varsa yardımcı olabilir mi? Minidump klasörüne de herhangi bir dosya oluşmuyor ayarlardan açık olduğu halde.

• İşlemci: AMD FX-8300 eight-Core Processor 3.30 GHz.
  • RAM: 16 GB.
  • Ekran kartı: AMD R7 250.
  • Anakart: ASUS M5A78L-M LX3.
  • SSD: Adata su 650 120GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bilgim yok ama beleşe yapılacağını zannetmiyorum.
Sorunun kaynağı ya ekran kartı ya PSU. Bugün test ettim Fallout 4' te (sadece bu oyunda yapıyor). Donup yeniden başlamadan önce FPS düşüşleri oluyor ama FPS' den önce de ısınmadan dolayı bu sorunu çıkartıyor. Kartım 60 dereceyi görmüyor ama nasıl oluyor da böyle bir sorunla karşılaşıyorum bilmiyorum. PSU Aerocool 500W dandik marka. Bu PSU oyunlarda çok ısınıyor, aşırı şekilde ses çıkartıyor, belki sorun bundan kaynaklıdır.
Benim PSU High Power 500W ve daha sıfır ürün. Şu an fiyatı 600 TL yaklaşık. Dandik mi bilmiyorum ama bu fiyata da dandikse vay halimize... Benim sorunum ekran kartından kaynaklı sanırım, çok eskidi çok yıprandı...
Sanırım sorunu çözdüm, SSD'yi klonladım ve çıkarıp yerine eski bir HDD taktım. Aynı sistemi HDD'ye yükledim ve artık çöküp restart atmıyor. SSD nasıl böyle bir soruna sebep oluyor detaylı bilgisi olan varsa aydınlatabilir mi? Bildiğim kadarıyla sadece hard diskte bad sector olayı var. SSD disklerde var mı? Böyle bilgisayarı çökertecek bir sıkıntı?
Bilgim yok ama beleşe yapılacağını zannetmiyorum.
Sorunun kaynağı ya ekran kartı ya PSU. Bugün test ettim Fallout 4' te (sadece bu oyunda yapıyor). Donup yeniden başlamadan önce FPS düşüşleri oluyor ama FPS' den önce de ısınmadan dolayı bu sorunu çıkartıyor. Kartım 60 dereceyi görmüyor ama nasıl oluyor da böyle bir sorunla karşılaşıyorum bilmiyorum. PSU Aerocool 500W dandik marka. Bu PSU oyunlarda çok ısınıyor, aşırı şekilde ses çıkartıyor, belki sorun bundan kaynaklıdır.
Benim PSU High Power 500W ve daha sıfır ürün. Şu an fiyatı 600 TL yaklaşık. Dandik mi bilmiyorum ama bu fiyata da dandikse vay halimize... Benim sorunum ekran kartından kaynaklı sanırım, çok eskidi çok yıprandı...
Sanırım sorunu çözdüm, SSD'yi klonladım ve çıkarıp yerine eski bir HDD taktım. Aynı sistemi HDD'ye yükledim ve artık çöküp restart atmıyor. SSD nasıl böyle bir soruna sebep oluyor detaylı bilgisi olan varsa aydınlatabilir mi? Bildiğim kadarıyla sadece hard diskte bad sector olayı var. SSD disklerde var mı? Böyle bilgisayarı çökertecek bir sıkıntı?

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı