Çözüldü FX-8300 R9 270X bilgisayar donup kalıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

231981

Kilopat
Makaleler
1
RAM
2x4 8GB
Ekran kartı
R9 270X
Anakart
GA-990XA-UD3
İşlemci
FX-8300
Arkadaşlar 1 haftadır bu sorunla uğraşıyorum. Bu arada sorunu sadece oyun oynarken yaşadım şu ana kadar. Oyun oynarken 10 - 15 dakika sonra bir anda sistemim donup kalıyor ve hoparlörden o iğrenç kulak tırmalayıcı " dırrrr " sesi sürekli tekrar ediyor. Reset tuşuna basınca normal bir şekilde sistemim geri açılıyor. Normal kullanımda örneğin tarayıcı da dolaşırken müzik dinlerken forumda dolaşırken kısacası oyun oynamadığım sürece en ufak bir sorun yok ne zaman oyun oynamak istesem bu sorunu yaşıyorum. O kadar garip bir sorun ki sistem bu sorunu yaptığı zaman o an hangi oyunu oynuyorsam başka zaman yine aynı oyunu oynarken hiçbir sorun yaşamıyorum saatlerce açıp oynadığım bile oldu. Mesela daha dün Assassin's Creed IV Black Flag oynayayım dedim 4-5 saat kadar oynadım oyunu. En ufak bir sorun da yaşamadım. Kasma donma da olmadı. Ama aynı günün akşamı yine biraz gireyim oynayayım dedim 15 - 20 dakika sonra sistem donup kaldı hoparlörden o iğrenç dırr sesi çıkmaya başladı. Bir türlü çözemedim bu sorunu. PUBG Mobile oynuyorum bu oyunda hiç bu sorunu yapmadı bu arada bu da çok garip.

OCCT ile VRAM'i, FurMark ile ekran kartını, HD Tune ile disk ve SSD'mi, Memtest86 ve masaüstün de çalışan Memtest64 ile RAM'lerimi defalarca test ettim. Test esnasında hiç hata ve sorun yaşamadım. Testler de oyun gibi sisteme yük bindirdiği halde bir sorun olmaması da garip. RAM'lerimi 2-3 kere saatlerce test ettim RAM sorunu yok kesinlikle. Diğer donanımlarda da yok çünkü test sırasında mutlaka patlak verirdi.

Windows üzerinden sfc/ scannow komutlarını da denedim hata bulamadığı için haliyle bir düzeltme işlemi de yapmadı.

Isı değerlerim de çok iyi. Ekran kartım oyunda 60 dereceyi çok nadir geçiyor. İşlemcim ise en yüksek 30 - 35 derecelerde. Isınma sorunum da yok.

Olay görüntüleyicisin de Kernel Power 4 (63) şeklinde 13 tane hata var. Hepsinin de tarihlerine baktım benim bu sorunu yaşadığım zamanlara ait. Bunu da eklemek istedim buradan da yola çıkılabilir diye.

Ben işin içinden çıkamadım arkadaşlar. Her şeyi denedim her türlü testi de gerçekleştirdim bir türlü bu sorunu neden yapıyor çözemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bakın anlatmaya çalıştığım şu: AMD sürücüler konusunda sıkıntılı. Hele oyun zamansız kapanırsa, sürücüler zarar görüyor. Bu durumda yapılacak en doğru yöntem, DDU ile kalıntı bırakmadan kaldırıp tekrar kurmak.

Diğer çözüm; AMD Radeon ayarlarını oyununuza göre ayarlamak olabilir. Veya tam tersi.

Size bir örnek vereyim: Yaklaşık 3 saat önce oyun oynarken ekran karardı. PC arka planda çalışıyor. Reset attım çaresiz. Tekrar denedim yine aynı. Size önerdiğim DDU yöntemini denedim. Şimdi sorun yok. Ekran kartın AMD ise sorun çok :)

Tamam deneyeceğim. Birçok forumda ve YouTube videolarında PSU güç kablosundan da yapıyor bu sorunu kabloyu değiştirin falan demişlerdi evde kablo vardı onları da deneyeyim umarım düzelir.

Arkadaşlar sorunu çözdüm aynı sorunu yaşayan arkadaşlara da yardımcı olması açısından yazıyorum. Umarım aynı sorunu yaşayanların da bu şekilde sorunu çözülür.

Bu konudan sonra sistemi komple söktüm dağıttım masanın üstüne. Bir tane termal macun aldım ( Zalman stc-7 ) bir tane toz kalmayacak şekilde temizledim bütün donanımları. Ardından anakart chipsetleri de dahil ekran kartı ve işlemcime termal macunu uyguladım. Kasaya yeniden topladım. Sıfır sistem alıp toplamışım gibi hissettim bir anda kasayı da banyo da yıkamıştım :) ilk mesajım da yazdığım sorunları yine yaşamaya başladım. Bu kadar emekten sonra yine aynı sorunu yaşayınca moralim düştü haliyle. Bir de 8 GB RAM gözükmesine rağmen 4 GB'ı kullanıyordu nedense. İşlemci üzerin de kule tipi soğutucu var bu forumda birkaç yorum gördüm soğutucu vidalarını biraz gevşetin gibisinden her türlü denedim yine olmadı. En sonunda gevşettiğim vidaları yavaş yavaş sıkmaya başladım son turuna kadar çevirdim. Şu an hem RAM sorunu hem de bilgisayarın oyunlar da bir anda donup kalma sorununu çözmüş oldum. Biraz geç yazdım çünkü tamamen emin olmak istedim yine aynı durum olacak mı onu gördüm test ettim bir nevi. Şu ana kadar bir kere bile donup kalmadı sistem her oyunu da oynadım sorun yok. Umarım yardımcı olur bu cevabım.
Klasik bir yanıt olacak ama şunu denediniz mi?

Sürücüyü tamamen kaldırıp temiz kurulum.

Klasik bir yanıt olacak ama şunu denediniz mi?

Sürücüyü tamamen kaldırıp temiz kurulum.

Hiç yapmadım Windows'u 2-3 ay önce falan kurmuştum zaten o günden beri en güncel sürümü kurulu.

Güncel olabilir. Ama sonradan sorun oluşmuş olabilir. Sıfırlayıp tekrar kurmakta fayda var.

Zaten şu an yapabileceğiniz pek fazla da bir şey yok.

İşletim sisteminiz nedir? Zira ekran kartınızın Windows 11 desteği yok.

Adrenalin 21.5.2 recommended (WHQL) bunu kurmalısınız.

Kurulu zaten.

amd.JPG

Bakın anlatmaya çalıştığım şu: AMD sürücüler konusunda sıkıntılı. Hele oyun zamansız kapanırsa, sürücüler zarar görüyor. Bu durumda yapılacak en doğru yöntem, DDU ile kalıntı bırakmadan kaldırıp tekrar kurmak.

Diğer çözüm; AMD Radeon ayarlarını oyununuza göre ayarlamak olabilir. Veya tam tersi.

Size bir örnek vereyim: Yaklaşık 3 saat önce oyun oynarken ekran karardı. PC arka planda çalışıyor. Reset attım çaresiz. Tekrar denedim yine aynı. Size önerdiğim DDU yöntemini denedim. Şimdi sorun yok. Ekran kartın AMD ise sorun çok :)

Son düzenleme:

Tamam deneyeceğim. Birçok forumda ve YouTube videolarında PSU güç kablosundan da yapıyor bu sorunu kabloyu değiştirin falan demişlerdi evde kablo vardı onları da deneyeyim umarım düzelir.

Arkadaşlar sorunu çözdüm aynı sorunu yaşayan arkadaşlara da yardımcı olması açısından yazıyorum. Umarım aynı sorunu yaşayanların da bu şekilde sorunu çözülür.

Bu konudan sonra sistemi komple söktüm dağıttım masanın üstüne. Bir tane termal macun aldım ( Zalman stc-7 ) bir tane toz kalmayacak şekilde temizledim bütün donanımları. Ardından anakart chipsetleri de dahil ekran kartı ve işlemcime termal macunu uyguladım. Kasaya yeniden topladım. Sıfır sistem alıp toplamışım gibi hissettim bir anda kasayı da banyo da yıkamıştım :) ilk mesajım da yazdığım sorunları yine yaşamaya başladım. Bu kadar emekten sonra yine aynı sorunu yaşayınca moralim düştü haliyle. Bir de 8 GB RAM gözükmesine rağmen 4 GB'ı kullanıyordu nedense. İşlemci üzerin de kule tipi soğutucu var bu forumda birkaç yorum gördüm soğutucu vidalarını biraz gevşetin gibisinden her türlü denedim yine olmadı. En sonunda gevşettiğim vidaları yavaş yavaş sıkmaya başladım son turuna kadar çevirdim. Şu an hem RAM sorunu hem de bilgisayarın oyunlar da bir anda donup kalma sorununu çözmüş oldum. Biraz geç yazdım çünkü tamamen emin olmak istedim yine aynı durum olacak mı onu gördüm test ettim bir nevi. Şu ana kadar bir kere bile donup kalmadı sistem her oyunu da oynadım sorun yok. Umarım yardımcı olur bu cevabım.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı