FX 8320 Sistem Açılışta ''This CPU is not supported by this model'' Hatası

xoxo80

Decapat
Merhaba arkadaşlar.
2014 yılda topladığım PC geçen seneye kadar sorunsuz çalıştı.
Geçen yıl durduk yere aşağıda yazan hatayı almaya başladım.

"This CPU is not supported by this model. Please check CPU QVL on ASUS vebsite.
To continue, please press F1
Press F1 Resume"

IMG-20181209-WA0009~2.jpeg

Anakart marka/model: Asus M5A78L-M LX3
İşlemci: AMD FX(TM) 8320 Eight-core processor 3.50 GHz

Uygulanan yöntemler:
-Asus'un internet sitesinden BIOS'un son güncel dosyasını indirdim kurdum. Düzelmedi.
-Farklı işletim sistemleri ile format attım (Win 7 - Win10) düzelmedi.
-Kimi yorumlarda BIOS pili çıkartıp tekrar tak düzelir demişler. Onu da denedim düzelmedi.
-Anakart ile işletim sistemi eşleşmiyor demişler. (3 yıl sorunsuz çalıştı da son 1 yıl mı eşleşmedi?)
-F1'e bastıktan sonra PC açılıyor ama belli bir zaman sonra sıkıntı yaratarak mavi ekran hatası vermeye başlıyor.
-Geçen sene 120 GB Toshiba SSD ve kasanın yanına fan aldım. Önce sorun yaratmadı, 6 ay kullandıktan sonra bu hatayı almaya başladım. SSD harddiski çıkartıp windows 7 professional 64 bit işletim sistemi kurdum sorun düzeldi.
-Çalıştığım şirkette Win 10 kullanıldığı için PC'ye Win 10 kurmak istediğimde F1 hatası tekrar almaya başladım. Win 10'u silip tekrar Win 7 kuruyorum ancak hata bu kez düzelmiyor.
Konu hakkında bilgisi olan varsa her türlü yardıma açığım.
Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartınız FX-8320'yi TDP değeri yüzünden desteklemiyor aynı işlemcinin revizyona uğrayıp güç tüketimi düşürülmüş olan FX-8320E diye geçen modeli destekliyor. Haliyle böyle bir sorunla karşılaşmanız normal.

Bunun sebebi ise arada bulunan TDP farkıdır. FX 8320 125W iken FX 8320E ise 95W TDP değerine sahip.

Sistem ilk toplandığında bu hata ile karşılamamanız mucize zira normalde sistemin çalışmaması gerekliydi. Sürekli F1 ve ardından ise reset atması gerekliydi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı