FX 8320 Sistem oyun oynarken kapanma

yigittt88975

Femtopat
Birkaç aydır bu durumdan sıkıntılıyım. Termal macun yeniledim, RAM temizledim, kasanın içini de Full temizledim hem elektrikli süpürgeyle hem de dışa üfleyen özel aletiyle yaptım hala kapanıyor. FiveM giriyorum kapanmıyor, GTA 5 singleplayer veya Online giriyorum kapanıyor. Hearts of Iron 4 gibi düşük bir oyunda singleplayer oynarken kapanıyor, Online'de kapanmıyor; Valorant'a giriyorum her şeyi en düşüğe alıyorum yine kapanıyor bende huzur muzur bırakmadı bu bilgisayar sorunun ne olduğunu da anlayamıyorum bir anlasam gereken parçayı alacağım. Ekran kartımı yeni aldım zaten. Lütfen bana yardımcı olun internette olan her şeyi yaptım ama hiçbir faydası olmadı :(

Bilgisayar özellikleri:
AMD FX 8320.
NVIDIA GeForce 1050 Ti.
8 GB Xigmatek RAM.
460 GB SSD.
650W PSU.

Sistem direkt kapanıyorsa cpu sıcaklığına bi stres uygulaması ile bakmanızı tavsiye ederim, aşırı yükseliyor olabilir.
Termal macunu yenildikten soğutucuyu tamamen oturttuğundan ve bacaklarının sağlam olduğundan emin oldun mu?
Reset atıyorsa güç kaynağının eskili (sistemi beslemeye yetmeme) ya da anakartta oluşan bi sorun buna neden oluyor olabilir.

Stok fanmı var.
Evet
Kullanım değerlerini atın. Üstüne ramin neyini temizlediniz? ve hiç mavi ekran aldınız mı?
internetten bayağı bir baktım, alt tarafını yani makineye oturan kısmını silgiyle temizledim. Mavi ekran hiç almadım.
Sistem direkt kapanıyorsa cpu sıcaklığına bi stres uygulaması ile bakmanızı tavsiye ederim, aşırı yükseliyor olabilir.
Termal macunu yenildikten soğutucuyu tamamen oturttuğundan ve bacaklarının sağlam olduğundan emin oldun mu?
Reset atıyorsa güç kaynağının eskili (sistemi beslemeye yetmeme) ya da anakartta oluşan bi sorun buna neden oluyor olabilir.
stres testini aida'dan yapıyorum en fazla 64-65 veya 70 gösterip kapanmazken; oyunda da 80'i geçmemesine rağmen kapanıyor. İşlemci fanını da sağlam oturttuğumdan eminim. Lol, cs go, witcher 3 gibi oyunlarda kapanmıyor. Sadece gta 5, valorant, hearts of iron 4 ve sea of thieves. Bu sorun yüzünden oyun da alamıyorum.
Kullanım değerlerini atın. Üstüne ramin neyini temizlediniz? ve hiç mavi ekran aldınız mı?
Yani işlemciyi en fazla %90 en az %50'ye ayarladım, sistem soğutmayı da etkin yaptım. Oyunlarda işlemciyi %50-60 arasında kullanıyor. Ekran kartını da %95, ramın da 6 gbsini kullanıyor.

Geri
Yukarı