Fx 8320 ve 990XA-UD3 Uyumluluğu

tncynk

Hectopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Merhaba.

Şuan kullanmakta olduğum sistemi aşağıya yazdım.

Gigabyte GA-P43T-ES3G
Intel Core 2 Quad Q8400, 2.66 Ghz @ 3.20 Oc
Asus GTX760-DC2 Series
Kingston HyperX 4 Gb DDR3 1333 Mhz
Kingston HyperX 2 Gb DDR3 1333 Mhz
Cooler Master Rs-750 Gx 80+ Güç Kaynağı
Cooler Master Hyper 103 Soğutucu

Araştırmalarım sonucu almak istediğim işlemci ve anakartıda aşağıya yazıyorum.
AMD işlemci ile yanında AMD desteği olan anakart almayı planlıyorum.
Şuan kullandığım sisteme yeni işlemci ve anakartı aldığımda herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım, uyumluluk sorunu çıkar mı yada tavsiyeniz ne olur sizden yorumlar bekliyorum?

Amd Fx X8 8320 Soket Am3+ 3.5Ghz 16Mb Cache 32Nm İşlemçi - Vatan Bilgisayar
Gigabyte 990Xa-Ud3 Amd 990X/Sb950 Am3+ Ddr3 2000Mhz (O.C.) Sata 3.0 Usb 3.0 Anakart - Vatan Bilgisayar

Son düzenleyen: Moderatör:
Asus almanızı öneririm. UEFI BIOS ile kolay kullanım. Isınma sorunu yok. Teknik servis avantajı. Bütçeniz ne kadar? İmzamdaki anakartı öneririm.

AMD'de Asus tavsiye ediyorlar. Asus olarak orta halli bir anakart önerebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir kısım ASUS M5A97 R2.0 öneriyor, bir kısımda Gigabyte ud3p öneriyor.

Arada kaldım, Gigabyt ağır basıyor bende Recep Baltaş hocamdan onay almak istiyorum.

Ud3p overclock potansiyeli m5a97'e oranla daha yüksek olduğu için öneriliyor. Önerenlerin çoğuda marka fanatiği zaten. Bir önceki bilgisayarımda Gigabyte anakart kullanıyordum. Bu sefer farklılık olsun diye Asus aldım. İyiki de almışım diyorum. Gigabyte anakartlar amd sistemlerde önerilmiyor. Isınma yaptığı söyleniyor. Ne kadar doğru ne kadar yalan bilinmez.

Yazmaya gerek var mı bilmiyorum fakat, Gigabyte markasının UEFI BIOS'unu kullanmak biraz zahmetli. Aradığınızı bulma şansınız biraz zor olsa da, zamanla öğrenirsiniz. 8+2 faz sayısı ile, 4+2 faz sayısına sahip olan M5A97'nin üzerinde olduğu için overclock potansiyeli daha sağlam.

ASUS kartları söylemeye bile gerek yok. Muhteşem BIOS'u ve muhteşem anakart desteği desem yeterlidir. :)

Aynı anakartı kullanıyorum, sli desteği olduğu için Asus yerine tercih etmiştim. Kuzey köprüsü işlemciden 3-4c daha fazla ısınıyor :D Ama stock fan dan kaynaklanıyor bu, yaydığı ısı çok ısıtıyor pc'yi. Mutlaka harici bir soğutma alın, hatta Cooler Master Seidon serisinden alırsanız daha iyi olur, kasa içinde yer kaplamaz. İnternet de kuzey köprüsüne soğutma ve üzerinede fan takanları da görmüştüm.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı