FX 8320 ve R9 380 sistem performans düşme sorunu

atakan359

Hectopat
Daha fazla  
R9 280 ekran kartımı garantiye gitmeden önce hiçbir sorun yaşamıyordum. Fakat garantiden sonra R9 380 ile sistemimi değiştirip üstüne de RAM takviyesi yaptıktan sonra daha önceleri yüksek FPS aldığım oyunlardan oldukça düşük FPS ve takılmalar yaşamaya başladım.

Sistemim iyi olmasına karşın hiç beklenilmeyen oyunlardan düşük ayarlarda bile 20 FPS'leri gördüm. Ekran kartını değiştirdikten sonra temiz kurulum yaptım birçok defa DDU ile driver silip tekrar yükledim, eski stabil olan driverları denedim fakat sorunum düzelmedi.

Planetside 2 gibi olduk eski ve grafik gerektirmeyen bir oyunda düşük ayarlarda 20 25 FPS alırken Battlefield 1'de 60-50 FPS arasında değişti. Sistemin gösterdiği performansı oldukça değişken ve anlaşılamaz. Benden kötü sisteme sahip arkadaşlarım aynı oyunları aynı ayarlarda benden kat ve kat yüksek FPS alıyor.

Sistemde virüs olacağını düşünmüyorum çünkü temiz kurulum yaptım. Battlefield 4'de ise 80, 90 FPS alırken aniden bu FPS'ler bir süreliğine 30, 20'lere düşüp tekrar düzeliyor, bu sırada ise CPU kullanımı %100'e ulaşıp FPS yükseldiğinde yine düzeliyor.
Sizce bunların sebebi nedir ? İşlemcide mi sorun var yoksa BIOS'tan CPU için ayarlamalar mı yapmam gerek? Kafam oldukça karışık.

• Windows 10
  • İşlemci FX 8320
  • Anakart 970-A G43
  • Ekran kartı R9 380
  • 16 GB RAM
  • 600W PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı