Fx 8320 ve Zotac GTX 970 AMP Extreme Edition sıcaklık değerleri

Majestic(Osman)

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartım GTX 970 Zotac AMP Extreme Edition, anakart Asus M5A97 R2, işlemci ise AMD FX 8320, overclock ile 4 GHZ hızında kullanıyorum. Heaven Bencmark testi yaptım. Extreme, ultra, 1920x1080, ayarlarda ekran kartı sıcaklığı MAX. 64 dereceyi gördü, işlemci ise 54 dereceyi gördü. CPU soğutucusu Hyper 412S, kasa Zalman Z3. RPM değerlerine gelecek olursak işlemci fanı 600-700 arası değerlerde çalışmaktadır, kasa fanları ise 800-1000 arası değerlerde çalıştırıyorum. Üstte 2, arkada 1, önde ise 1 fan çalışmaktadır. Arkadaki fan güç kaynağına bağlı olduğu için kaç RPM değerinde çalışıyor bilmiyorum. Son olarak boştaki sıcaklık değerleri ise, CPU 38-40, GPU ise 30-32 değerlerinde çalışıyor. Sıcaklık değerleri iyi mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı yüksek değeri görmüş. Ama yine de iyi. Gigabyte G1 Gaming Unigine Heaven benchmark testlerinde en düşük 56, en fazla 61 dereceyi gördü.

Boştaki değerler iyi.

Zotac'a göre iyi demeden önce zahmet edip Zotac GTX970 AMP Extreme Edition modelinin nasıl bir soğutma sistemine sahip olduğuna bakın derim :)
Kartın soğutması zaten çok iyi, yük altında 64 dereceyi geçmemesi de şahane bir değer, hiçbir sıkıntı yok. Kasa için hava sirkülasyonunu iyileştirirseniz 60'a bile düşebilir.

İşlemciye gelecek olursak, daha sağlıklı bir sonuç almak için Prime95 X64 kullanmanızı öneriyorum.
İşlemcinin çıkabileceği maxsimum sıcaklık değerini ancak öyle bulursunuz.
Zaten 412S kullanıyormuşsunuz, ısınma problemi yaşamazsınız.

FX serisini 4GHZ'ye tahmin ediyorum ki voltaj vermeden çıkarttınız. Sıcaklıklar 60 dereceyi geçmeyecektir yük altında.
Ben de FX 4100'ü voltajlı olarak 4,4GHZ'de kullanıyorum stabil bir biçimde. %100 yük altında Contac30 soğutucu ile 1 saatte 60 dereceyi geçmiyor şuan.

BilgisayarKurdu RPM değerlerine göre nasıl? Ben Slient olarak çalıştırıyorum. Düşük ayarlarda test ettim. Ama doğru diyorsun işlemci MAX. 59 derecede sabit kaldı. Sanırım overclock işlemini voltaj vererek yaptım. Çünkü AMD'nin AMD Overdrive programıyla yapmıştım. 59 derece olmasının sebebi FPS değeri hep 100-120 arası oynamamdan kaynaklandığı için. Bir de dediğin programla deneyeyim :). Neutral seni de anlamış değilim Zotac'ı kötüleyip duruyon :D.

Dediğin programla denedim 56 oldu MAX. geçmedi.

4GHZ için pek gerek yok aslında voltaj vermeye. 4,2 ve ötesi için gerekiyor genelde.
Yinede şu haliyle gayet stabil ve sorunsuz bir sistemin var.

O işlemciyi 4,4'e kadar uçurabilirsin. Al bak burada da rehberimiz var :
FX 4100 4.4 GHZ Overclock Rehberi

BilgisayarKurdu işlemci fanını 1200-1300 RPM arasına aldım fanları da normal bir şekilde çalıştırdığımda ekran kartı MAX. 61 dereceyi gördü. O da bir iki kere, genelde 58-60 arası gidip geliyordu. İşlemci ise 45 dereceyi gördü :). Fan RPM değerleri ve içeri soğuk havanın ulaşması çok önemli.Bu değerler yükte olan değerler. 4. 5 değerini görür mü? Çıkarsa yapmak isterim çünkü yükte 45 derece çok az geldi bana. 4. 5 ile yaparsam yükte 50 olur diye tahmin ediyorum o bile iyi değer. Boştaki değerler ise işlemci 32-34 ekran kartı 29-30 değerlerinde çalıştı.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı