FX 8350 RX 480'de darboğaz yapar mı?

celilemrednsmnt

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600, XFX RX 5700 XT Double Dissipation, GoodRam 2x8 16 GB 3600 MHz, B450M Dragon, Kioxia Exceria G2 1 TB, Snowman T6, WD 1 TB HDD, Frisby 9320G Mesh.
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Arkadaşlar ben bu işlemci ile bu ekran kartını besleyebilmek için overclock yapmam gerekir mi? Eğer gerekiyorsa kaç GHz'e çıkarmam gerekir sizce?

Yapıyor hocam 470-570'e bile %10-15 yapıyor.
Peki bu internette yapılan oyun testlerinde neden öyle görünmüyor rx 480'in yapacağını biliyorum ama 470 ve 570 ile yapmadığı görülüyor internette ?

Peki bu internette yapılan oyun testlerinde neden öyle görünmüyor rx 480'in yapacağını biliyorum ama 470 ve 570 ile yapmadığı görülüyor internette ?
Oyundan oyuna illa ki farklılıklar oluyor. Bir de testlerdeki kullanılan RAM ve diğer donanımlar çok daha farklı oluyor. Mesela ben bizzat o işlemciden kullandım. 570 ile AC Origins oynamıştım darboğaz yaşadım. Ama PUBG oynarken rahatsız edici bir durum olmadı. Battlefield serilerinden birkaç tane denedim onda çok fazla hissedildi darboğaz. İşlemciye yüklenen oyunlarda hissediliyor biraz. FX işlemci ve 480 kullanılmaz deniyorum. Kullanabilirsiniz. Darboğaz yaşarsanız oyun içi grafik ayarlarını biraz yükseltirsiniz ve bir nebze engellenir.

Şimdi benim RX 480 'i tercih etmemin sebebi uygun fiyatlı ikinci el piyasasından buldum saphhire nitro modelini ve neden aynı fiyata rx 570 alayım diye kendime sordum hiçbir sebep bulamadım. Overclock ile falan halledemez miyiz bu durumu soğutucu olarak amdnin wraith soğutucusu termal macun olarak da arctic mx-4 2019 edition kullanıcam.
Oyundan oyuna illa ki farklılıklar oluyor. Bir de testlerdeki kullanılan RAM ve diğer donanımlar çok daha farklı oluyor. Mesela ben bizzat o işlemciden kullandım. 570 ile AC Origins oynamıştım darboğaz yaşadım. Ama PUBG oynarken rahatsız edici bir durum olmadı. Battlefield serilerinden birkaç tane denedim onda çok fazla hissedildi darboğaz. İşlemciye yüklenen oyunlarda hissediliyor biraz. FX işlemci ve 480 kullanılmaz deniyorum. Kullanabilirsiniz. Darboğaz yaşarsanız oyun içi grafik ayarlarını biraz yükseltirsiniz ve bir nebze engellenir.
RAM 8 gb ama gerekirse 16'ya tamamlarım. Bunun dışında ne yapılabilir hiçbir şekilde bir oluru yok mu ?

@celilemrednsmnt FX serisi 2011-2012 arası çıkmış bir seri ve tek çekirdek performansı çok kötü. Bundan ötürü O.C bile yapılsa durumu kurtarmaya yetmiyor. Özellikle GTA 5, BF gibi oyunlarda hissedilir oluyor.

Bu arada işlemciye ufak bir dokunuşla rahatlıkla 4.4-4.6GHz arasına çıkarılabilir. Biraz uğraştırır ama hiç yoktan iyidir.

Uygun fiyat buldunuz madem alın. Darboğaz yapsa da ileride sisten yükseltme yapma ihtimalinize karşı elinizde bulunsun. Güç kaynağını da hesaba katmayı unutmayın.

Geri
Yukarı