FX 8350 vs İ5 4690K

Aslında esas sormak istediğim, darboğaz olmadıktan sonra bi işlemcinin diğerinden daha iyi olması FPS'yi etkiliyor mu? Bunu ilk defa duyuyorum da.

Evet etkiliyor, örneğin aşağıdaki grafikteki sonuçlar GTX 780 ile yapılmış sonuçlar. Grafikte görüldüğü üzere i5-4460 ile i5-4690K arasında 13 FPS fark var, i5-4460 ile i7-4790K arasında 24FPS, bu oyuna göre değişir ama fark var. Nedeni ise işlemci içinde bulunan transistör denilen devre elemanları var. i7'lerde dahil olmak üzere bütün Intel işlemcilerde 1Milyar 400 Milyon transistör bulunmakta. Bu transistörler ise silisyum germanyum yarı iletken maddelerin kristal bağ yapmasıyla oluşturuluyor. Bu bağlar oluşurken kusurlar oluşuyor ve çeşitlilik meydana geliyor. Bu çeşitlilik nedeniyle örneğin i7 işlemcilerin elektriksel iletkinlikleri i5'den daha yüksek olduğu için i7'ler daha performanslı oluyor.

4460-jpg.16779

Bu fark DX12 ile büyük oranda ortadan kalkar sanırım.

Nedense bu haber üzdü beni, işlemci yettikten sonra sadece ekran kartı upgrade etmenin yeterli olacağını düşünürdüm bir de işlemci çıktı başımıza.

Son düzenleyen: Moderatör:
Intel'n çekirdek başına düşen performansı (özellikle oyunlarda) çok daha iyi. Dolayısıyla, daha çok tercih ediliyor. Windows ortamında oyunlar 8 çekirdek kullanmadıkça, AMD bu durumdan yararlanamayacaktır. Overclock yapmicaksan en ucuz i5 alsan her işini rahat görür çok fazla para verme.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı