FX 9370 ve R9 270 Sistem Isınma Sorunu

Gurk4n

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,
bilgisayar 2014 de toplandı, bilgileri şöyle;

• AMD FX 9370 Eight Core 4.40GHz
  • G Skill 8x2 16GB RAM
  • Asus R9 270 DDR5 256bit 2 GB Ekran Kartı
  • Asus M5A97 Anakart

Bilgisayarım Adobe Premiere Pro'da render esnasında veya Rainbow Six Siege oyununda yaklaşık 1 dakika içerisinde CPU 80 dereceye ulaşmasıyla kendini kapatıyor.

Kasanın içi açıldı her yeri temizlendi, tüm fanlar faal şekilde temiz ve çalışır durumda. İşlemcinin macununun etkisini yitirmesiyle (neredeyse hiç kalmamıştı) Zalman ZM-STG2 termal macunu ile yeniledim. BIOS güncel ve tüm sistem tanınır halde ayarlar Auto'da. Ekran kartı dahil 7 fan bulunuyor 4 tanesi büyük boy fan. Fanlar son hızlarında çalışıyor sorunsuzca. Arka planda hiçbir uygulama çalışmıyor.

Sistem boşta 40-50 derece arasında sıcaklıklar arasında seyrediyor. Premiere Pro render işlemi başlatıldığında yaklaşık 2 dakikada, Rainbow Six Siege oyunu başlatıldığında yaklaşık 10 dakikada 80 dereceye ulaşıp kapanıyor. Denemediğimiz hiçbir şey kalmadı. Kasa tertemiz fanlar ve bağlantılar sorunsuz. Overclock vs. hiç denenmedi. Ayrıca belirtmek isterim ki yaklaşık bir hafta öncesinde rahatlıkla 2 saat oynanıyordu.(ısınıp kapanıyordu yine tabii) GPU ısınmasından kaynaklanıyor olabilir mi? Ekran kartının macununu yenilemeli miyim? Görünürde CPU sıcaklığı 80'e ulaştığında kapandığı gözlemleniyor.

Sıkıntı ne olabilir?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Düşük modelini kullanıyorsan VRM'lerde heatsink yok. Buda sıcaklık artışına sebebiyet vermesi gayet doğal.

400281

Ek olarak Fx 8350 ile 1.36 ve 1.38v'de 4.4 ghz bandında tam sınır olduğu iddia ediliyor. Testte ek olarak kule tipi soğutucu ile denenmiş.

Akabinde kullanmış olduğunuz işlemci daha güçlü bir işlemci, bu işlemci için güzel bir soğutucu ve heatsink alıp takmanız sorunu çözücektir veya işlemciyi biosdan tam performansta çalışmaması için sınırlamanız lazım.

Arkadaşlar merhaba,

• G Skill 8x2 16GB RAM
  • Asus M5A97 Anakart

Bilgisayarım Adobe Premiere Pro'da render esnasında veya Rainbow Six Siege oyununda yaklaşık 1 dakika içerisinde CPU 80 dereceye ulaşmasıyla kendini kapatıyor.

Kasanın içi açıldı her yeri temizlendi, tüm fanlar faal şekilde temiz ve çalışır durumda. İşlemcinin macununun etkisini yitirmesiyle (neredeyse hiç kalmamıştı) Zalman ZM-STG2 termal macunu ile yeniledim. BIOS güncel ve tüm sistem tanınır halde ayarlar Auto'da. Ekran kartı dahil 7 fan bulunuyor 4 tanesi büyük boy fan. Fanlar son hızlarında çalışıyor sorunsuzca. Arka planda hiçbir uygulama çalışmıyor.

Sistem boşta 40-50 derece arasında sıcaklıklar arasında seyrediyor. Premiere Pro render işlemi başlatıldığında yaklaşık 2 dakikada, Rainbow Six Siege oyunu başlatıldığında yaklaşık 10 dakikada 80 dereceye ulaşıp kapanıyor. Denemediğimiz hiçbir şey kalmadı. Kasa tertemiz fanlar ve bağlantılar sorunsuz. Overclock vs. hiç denenmedi. Ayrıca belirtmek isterim ki yaklaşık bir hafta öncesinde rahatlıkla 2 saat oynanıyordu.(ısınıp kapanıyordu yine tabii) GPU ısınmasından kaynaklanıyor olabilir mi? Ekran kartının macununu yenilemeli miyim? Görünürde CPU sıcaklığı 80'e ulaştığında kapandığı gözlemleniyor.

Sıkıntı ne olabilir?

İşlemci soğutucusuna sürülen termal macun doğru bir şekilde sürüldü mü ince bir katman şeklinde veya işlemci soğutucu tam temas etmiyor olabilir. Birde bios ayarlarından sıcaklık sınırını biraz yükseltin diyeceğim fakat işlemciyi yakma şansınız artıyor o yüzden kaliteli bir kule tipi işlemci soğutucu öneririm.

Ben de aynı kasayı kullanıyorum hava akışı güzel. Kasanın olduğu yer odanın durumu nasıl?
Kasada fan kontrolünü kullanıyor musun?

Kasa çalışma masasının PC için ayrılmış bölmesinde içeride ve aşağıda yer alıyor. Önü ve arkası da açık. Kasada fan kontrolü için ayrı bir seçenek ayarlamadım. Kasadaki Fan tuşu yüksek hız ayarında.

CPU soğutucusu tam temas etmiyor olabilir. Başıma bir kere gelmişti en sonunda onda buldum sorunu ve düzeldi. İyice kontrol edin. İşlemci pinlerine dikkat edin. Eğik olan var mı tam oturuyor mu? Sistemde normalde takılma gibi bir durum var mı? Normal günlük kullanımda takılmadan bahsediyorum.

Termal macunu yeniledikten sonra özellikle oturup oturmadığını kontrol etmiştim sağlam şekilde yerinde oturuyor. Bilgisayar açıldıktan itibaren boşta 52 dereceye kadar çıkmakta. Arka planda çalışan windows hizmetleri dışında bir program yok. Herhangi bir takılma da yaşamıyorum. Bahsettiğim oyunlarda Ultra ayarlarda yüksek performans alabiliyorum. İşlemciyi tekrar kontrol edeceğim.

Düşük modelini kullanıyorsan VRM'lerde heatsink yok. Buda sıcaklık artışına sebebiyet vermesi gayet doğal.
Ek olarak Fx 8350 ile 1.36 ve 1.38v'de 4.4 ghz bandında tam sınır olduğu iddia ediliyor. Testte ek olarak kule tipi soğutucu ile denenmiş.
Akabinde kullanmış olduğunuz işlemci daha güçlü bir işlemci, bu işlemci için güzel bir soğutucu ve heatsink alıp takmanız sorunu çözücektir veya işlemciyi biosdan tam performansta çalışmaması için sınırlamanız lazım.
Ayrıca belirtmemiştim fakat kullandığım anakart M5A97 EVO R2.0 versiyonu
32824180017-2678164-1.jpg

bu da benim kasanın içerisi
Photo 5.06.2019 21 38 37.jpg

Fanların yetersiz olması benim de düşündüğüm bir konu ama burada sıkıntı daha önceden ihtiyacı karşılayabiliyor oluşu. Biostan işlemciyle ilgili böyle bir işlem yapmak ne kadar doğru bilemiyorum.

İşlemci soğutucusuna sürülen termal macun doğru bir şekilde sürüldü mü ince bir katman şeklinde veya işlemci soğutucu tam temas etmiyor olabilir. Birde bios ayarlarından sıcaklık sınırını biraz yükseltin diyeceğim fakat işlemciyi yakma şansınız artıyor o yüzden kaliteli bir kule tipi işlemci soğutucu öneririm.
Termal macunu eşit şekilde ne kalın ne de çok ince bir katman olacak şekilde sürmüştüm fakat onu tekrar kontrol edeceğim mecburen.

Arkadaşlar merhaba,

• G Skill 8x2 16GB RAM
  • Asus M5A97 Anakart

Sıkıntı ne olabilir?

dostum bir çözüm bulabildin mi? aynı işlemci ve anakart bendede mevcut. bios ortamında sıcaklık 72 derece :D herşey yeni. gittim yeni kule fan alıp sürdüm. ama tamamen ayarlardan bu. doğru ayarı bir türlü yakalayamadım.
aş suite 2 adlı programdan izleme ve ayar denedim. tools-epu ayarından "max. pawer saving" ayarını seçersem. 45 dereceyi geçmiyor ısı fakat 8 çekirdekli pc sanki pentium 4 gibi çalışmaya başlıyor :D

Geri
Yukarı