FX 9590 Sistem Windows 10 Mavi Ekran Hataları, Reset, Donma Sorunları

ceymsjefri

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Merhabalar, bilgisayarımda sürekli donmalar, mavi ekran hataları ve reset atma gibi şeyler yaşıyorum. Mavi ekran hatasını Win 8 ve Win 8.1'de hiçbir şekilde almazken Win 10'a geçtiğimden beridir alıyorum. Güç ayarlarından işlemci gücünü %99'a çekerek mavi ekran hatalarını çoğunu düzelttim.

Bu arada Win 10'un son sürümünü yeni kurdum. Bilgisayarımı neredeyse 1.5 yıldır bu halde kullanmaya çalışıyorum. 3 defa 3 set RAM değiştirdim (dual channel vs.) düzelmedi. İşlemcimi 3 defa garantiden değiştirdim düzelmedi. PSU'yu 750W iken 1050W yaptım düzelmedi. Ekran kartımı 5 defa değiştirdim farklı markalar ve serilerle yine olmadı. Aynı şekilde 3 kez anakart değişimi yaptım MSI 970 gaming, MSI GD65 ve en son MSI 990FXA gaming ile değiştirdim, değişen bir şey yok. Bu problemleri nasıl çözebilirim? Minidump dosyamı ve Aida64 raporunu aşağıda yükledim. @Recep Baltaş sorunum hakkında sizin bana yardım edebileceğinizi düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.
Sistem:
  • CPU: AMD FX-9590
  • Anakart: MSI 990FXA Gaming
  • GPU: Gigabyte Geforce GTX690
  • PSU: Xigmatek 1050W
  • SSD: AMD R7 120GB
Kod:
*** STOP: 0x1000007e (0xffffffffc0000005, 0xfffff802fe6ce924, 0xffffc30156946778,
0xffffc30156945fc0)

*** ntoskrnl.exe - Address 0xfffff802fe6ce924 base at 0xfffff802fe603000 DateStamp
0x595f24eb

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS sürümünüz ve kullandığınız belleklerin kodunu belirtir misiniz?

Bu anakart ve işlemci kombinasyonu ile Windows 10'da sorun yaşayan epey kişi olmuş.

Yapılan tavsiyeler şöyle:

1. C6, C1E ve Cool & Quiet özelliklerini kapatın.
  2. CPU VCore ayarını işlemci için varsayılan değere elle ayarlayın. Daha sonra OCCT ile bu voltajın yük altında değişmediğinden emin olun.
  3. Bellek gecikme ayarlarını elle yapın. Bunun için belleğin PDF'sine bakabilirsiniz.
  4. Eğer bellekleriniz 1.5V ile çalışıyorsa voltajı 1.55V yapın.
  5. CPU NB ayarını 1.25V ve HT ayarını da 1.25v-1.28v yapın.
  6. Hyper transport frekansını 2600 MHz yapın.
  7. Northbridge frekansını 2400 MHz yapın.

BIOS sürümünüz ve kullandığınız belleklerin kodunu belirtir misiniz?

Bu anakart ve işlemci kombinasyonu ile Windows 10'da sorun yaşayan epey kişi olmuş.

Yapılan tavsiyeler şöyle:

1. C6, C1E ve Cool & Quiet özelliklerini kapatın.
  2. CPU VCore ayarını işlemci için varsayılan değere elle ayarlayın. Daha sonra OCCT ile bu voltajın yük altında değişmediğinden emin olun.
  3. Bellek gecikme ayarlarını elle yapın. Bunun için belleğin PDF'sine bakabilirsiniz.
  4. Eğer bellekleriniz 1.5V ile çalışıyorsa voltajı 1.55V yapın.
  5. CPU NB ayarını 1.25V ve HT ayarını da 1.25v-1.28v yapın.
  6. Hyper transport frekansını 2600 MHz yapın.
  7. Northbridge frekansını 2400 MHz yapın.

Bios sürümüm: v1.4
Bellek kodları derken iki adet 4 GB 1333 MHz DDR3 sanırım bundan bahsettiniz.

Bu arada yazmış olduğunuz tüm ayarları uyguladım.

@Recep Baltaş tekrar merhabalar yazmış olduğunuz ayarları yapmama rağmen maalesef donmalar ve mavi ekran devam etmekte. OCCT ile kontrol yapıp LINPACK testini birçok kez yaptım ancak test her seferinde error verdi veya bilgisayar dondu. Ayrıca AIDA64 ile stress testler gerçekleştirdim. Ancak bu testlerde de donanım hatası verdi çoğu kez bazen de vermedi. AIDA64 stress FPU testinde donanım hatası veriyor. Hata vermeden testi geçtiği de oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Belleğin tam kodu. Buna göre bellek gecikme değerlerini elle ayarlamanız gerekebilir. İşlemci voltajı kaç şu anda? Biraz daha artırmayı deneyebilirisniz.

Bu arada ramlerimi değiştirdim 1600 mhz ile tam kodu 8GB PC3-12800 (800mhz) 1.5V. İşlemci voltajım 1.5375V. Ancak bios üzerinden işlemci hızları veya voltajı hakkında herhangi bir değişiklik yapamıyorum o kısımlar kapalı durumda.

Lafı çok uzatmayacağım. FX-9590 sorunlu bir işlemci. 200W TDP'li işlemci olmaz. AMD zamanında bir cacık yedi, ceremesini şimdi millet çekiyor. MSI 990FXA Gaming ile de benzer sorunları yaşayan tonla insan var. Aslında FX-9590 kullanıp da sorun yaşayan tonla insan var. Ya anakartınızı değiştirin ya da Ryzen/Threadripper platformuna doğru yola çıkmaya başlayın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı