FX 9590 ve R9 390 Sistemde Oyunlarda Ani FPS Düşüşleri

Daha fazla  
Merhaba;
Başlıkta yazdığım gibi oyunlarda ani bir FPS düşüşü yaşıyorum. Size şöyle anlatayım:
RB6:Siege'de ultra ayarlarda 120 ila 80 arasında FPS alırken ani olarak ekran kartının kullanım yüzdesi, fan hızı, sıcaklık ve VRAM kullanımı düşüyor. Neredeyse her oyunda var bu sorun ve oyun açıldıktan 10 veya 15 dakika sonra oluyor, ekran kartının sıcaklığı 92 ila 75 dereceye geliyor.

Sistemim;
  • İşlemci: AMD FX X8 9590 4.7 GHz
  • Anakart: ASRock 970A-G/3.1 M.2 sata
  • Ram: 2x Kingston HyperX Blu 4GB 1600 MHz RAM
  • Ekran Kartı: MSI R9 390 8G OC Gaming 512 bit
  • Soğutma: Corsair H105 Hydro 240mm Sıvı Soğutma + (2 x NZXT Low Noise Fan)
  • Kasa: Xigmatex Hawtorn Kasa
  • PSU: AeroCool KCAS 800 Watt 80+ Bronz (12v kanalından 722 Watt veriyor)

Not: Sistemi 2. el dün yeni topladım. Ekran Kartı 2 senelik. Termal macunu hiç değişmedi onun etkisi olabilir diye düşünüyorum. İşlemci kullanımı genelde 40 50 arası. Daha fazla yukarısına çıkmıyor, sıcaklığı ise en fazla 50 dereceyi gördü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemi almadan önce"Bu sistem alınır mı?" diye konu açsaydınız keşke.
Sürücüler güncel midir? Bir de anakartın o işlemciyi besleyebileceğinden şüpheliyim.
9x serisi için 990 çipset tavsiye edilir.

Son düzenleme:
Ne yazık ki size eleştiri yapmanızı istediğimi söylemedim.
Anakart işlemcimi yeterince destekliyor. Kendi sitesinden bakıp öğrenebilirsiniz.
Sürücülerim olabildiğince güncel.

Merhaba, size önerim Furmark programını indirip 20 dakika kadar ekran kartınızı teste tabi tutmanız. İzleyin bakalım sıcaklık artışı hemen mi gerçekleşiyor ve VRAM kullanımındaki düşüşler nasıl 950MHZ iken 400 MHZ ye mi düşüyor? Bu şekilde arızanın ekran kartından olup olmadığının kanaatine varmış olursunuz.

Daha öne 970 çipsetli anakart ile FX 9590 kullanan arkadaşlarım oldu. Onlarda da aynı sorun. Ancak sorunu daha iyi çipset olan 990 çipsete sahip anakart ile değiştirince çözümlediler. Ayrıca ekran kartının sıcaklığı biraz yüksek gibi. Fanlarını temizlemenizi ve termal macun yenilemesi yapmanızı öneririm.

Nut's deneyeceğim nasıl yapabilirim anlatabilir misin ?
Hüseyin Ay anakart işlemcimi destekliyor kendi sitesinde ve anakartın kendi kutusunda bu işlemciler için üretildiği yazıyor. Anakartların 220w desteğini biliyordum ona göre araştırıp aldım zaten.

Furmark isimli programı indireceksin. Kurduktan sonra programı küçük bir pencerede açılacak orada GPU stress test yazılı yere tıkla ve çalıştır. Küçük bir pencere açılıp ekran kartına stres testi yapacak. Ama programın başında bekle sıcaklık değerlerini falan takip et kısa bir sürede ısınıyorsa ekran kartın programı kapat. Bir sıkıntı vardır ekran kartında. Zaten program açılınca sol üst'te bütün değerleri gösteriyor. Isınma ekran kartının frekansında düşüklüğe yol açabilir ve sistemde FPS düşmeleri yaşarsın.

Hüseyin Ay ekran kartının faturası 2015.12.20 tarihinde kesilmiş. Yani 1 ay daha garantisi kalmış değil mi?
Benim bildiğim fatura tarihinden itibaren 2 yıl garanti devam ediyor.
Nut's teşekkür ederim yarın deneyeceğim.
Düzenleme:Ekran kartının faturası benim adıma değil yinede servise gönderebilir miyim?
Son 1 ay kaldığı için kabul ederler mi?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı