FX X6 6300 Sistem Topladım

Alper Arda Yazar

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,

Ben oyun oynama amaçlı bir pc topladım.Henüz sipariş etmedim.Sipariş etmeden önce sizlerin de görüşlerini almak istedim.Aşağıda yazanları (Kasa dışında) Vatan'da indirim olduğu zaman almayı planlıyorum.Bütçem her şey dahil 2000-2100 TL civarı.

Anakart:VATAN COMPUTER - ASUS - M5A97 R2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0 Anakart - Anakart
İşlemci:VATAN COMPUTER - AMD - FX X6 6300 Soket AM3+ 3,5GHz 14MB Cache 32nm
Ram:VATAN COMPUTER - GSKILL - 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1866MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram - Ram
Ekran Kartı:VATAN COMPUTER - POWERCOLOR - HD7850 PCS+ GDDR5 2GB 256Bit AMD Radeon DX11 Ekran Kart
Monitör:VATAN COMPUTER - ASUS - 21.5" VK228H GEN
Kasa:TeknoBiyotik: AeroCool Strike-X GT Kırmızı LED'li Çift Fanlı, 750W Güç Kaynaklı Full Siyah Mid Tower Kasa - Kasa - PC Bileşenleri
Klavye+Mouse:VATAN COMPUTER - LOGITECH - MK330 WIRELESS DESKTOP - Klavye
SSD: VATAN COMPUTER - SANDISK - 128GB Ultra Plus SATA 3.0 SSD (Okuma 530MB / Yazma 290MB) - Solid State Disk

Sizlere birkaç sorum olacak:

1-İşlemcinin kendi fanı yeterli midir ?
2-Kasaya görünüm ve soğutma amaçlı kırmızı LED'li 12 cm'lik fanlardan takmayı düşünüyorum. Etkili soğutma için nerelere takmalıyım ? Pahalı olmamakla birlikte hangi fanı öneririsiniz ?
3-Ekran kartının aynısı hem Powercolor da hem de Sapphire de var.Hangisini alayım ?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcine soğutucu almak yerine işlemcini FX8320 yap kutunun içindeki soğutucu yeterli olacaktır bu benim düşüncem.
Kasa içi hava düzeni basit bir yerden gelsin bir yerden çıksın yeterki hava akımları birbirine çarpmasın.
Ekran kartında +PSC modellerinde özel GPU'lar kullanılıyormuş o yüzden fiyatı biraz pahalı.

Ben böyle bir öneride bulunmak istiyorum.
Toplam (KDV Dahil):​
2.868,64 TL
*2.639,15 TL

Toplam %25 indirim ile 2150₺ tutuyor.

1- OC yapmadığın sürece ve bakımını yaptığın sürece yeterli, sıkıntı olmaz, 60-65 dereceyi geçmez.
2-Görünüm istiyorsan farklı renkler tercih et. Zamanında bende mavi yaptım her yerini ama pek olmadı. Ön ve alt panelden hava girer, arka ( egzoz ) ve üst panelden hava çıkar.
?-Sana kendi kullandığım ve oldukça ucuz olan şu fanları tavsiye ederim. Ses sıkıntım olmadı hiç. Fan kontrolcüsü ile son devir kullanıyorum.
VATAN COMPUTER - COOLER MASTER - BC 120MM KIRMIZI LED FAN - So
Eğer bütçeni yükseltirsen daha yüksek CFM değerlerine daha düşük RPM değerlerinde ulaşan, daha kaliteli fanlar önerebilirim.
Bütçeni zorlamaması için bunları önerdim ancak ben memnunum açıkçası.

3-Sapphire çıkartmış olduğu yeni seride sorunlarla yüzleşti. İmkanın varken uzak durmanı tavsiye ederim. Bu forumda bile onlarca sorun yaşayan arkadaş var.
Az daha ekle, gayret et ama ASUS al derim :D

Benim depolamayla pek fazla işim olmaz o yüzden SSD tercih etmiştim. Bir de ekran kartı ve anakartın ne gibi artıları var benim sistemdekilere göre ?

- - - Güncellendi - - -

1- OC yapmadığın sürece ve bakımını yaptığın sürece yeterli, sıkıntı olmaz, 60-65 dereceyi geçmez.
2-Görünüm istiyorsan farklı renkler tercih et. Zamanında bende mavi yaptım her yerini ama pek olmadı. Ön ve alt panelden hava girer, arka ( egzoz ) ve üst panelden hava çıkar.
?-Sana kendi kullandığım ve oldukça ucuz olan şu fanları tavsiye ederim. Ses sıkıntım olmadı hiç. Fan kontrolcüsü ile son devir kullanıyorum.
VATAN COMPUTER - COOLER MASTER - BC 120MM KIRMIZI LED FAN - So
Eğer bütçeni yükseltirsen daha yüksek CFM değerlerine daha düşük RPM değerlerinde ulaşan, daha kaliteli fanlar önerebilirim.
Bütçeni zorlamaması için bunları önerdim ancak ben memnunum açıkçası.

3-Sapphire çıkartmış olduğu yeni seride sorunlarla yüzleşti. İmkanın varken uzak durmanı tavsiye ederim. Bu forumda bile onlarca sorun yaşayan arkadaş var.
Az daha ekle, gayret et ama ASUS al derim :D

2-Önerdiğniz fanın yorumları pek iç açıcı gelmedi.Üflemiyor felan demişler.Siz ne düşünüyorsunuz ?
3-Hocam Asus ile arasında 100 tl fark var. Peki Powercolor nasıldır ?

Zaten sessiz olmasının sebebi çok üflememesi. Yinede yeterli seviyede üflüyor. CFM artınca ses başlayacaktır.
Ben kasama koydum 5-6 tane çok da iyi soğutuyorum. Çok havayı az ses seviyesinde versin diyorsan kıyacaksın parana :D

- - - Güncellendi - - -

Ayrıca arkadaşın önerdiği sistemde klavye-mause ve monitör eksik. Ayrıca SSD'nin olmaması çok büyük bir eksiklik.
Böyle bir sistemde SSD olmalı.

Ben size iyi bir monitör ve klavye mause seti önereyim. Geriye kalan bütçe ile kasayı toplayalım.
Hepsi bir arada olmuyor. 1001 türlü sistem çıkıyor ortaya.

Daha iyi güç yönetimi var FX8320 için iyi olur iyi bir güç yönetimi olan anakart.
GTX 660 Tİ HD7850'ye göre yüksek seviye bir ekran kartı zira sen sistemini oyun için toplayacaksın kaliteli bir ekran kartı alman senin için iyi olacaktır.

Monitörü koymadan nasıl GTX 660 Tİ alsın adam ? Monitör 300 kağıt götürecek zaten.
VATAN COMPUTER - SAMSUNG - 21,5'' S22B350H GEN
Klavye ve masue'yi sana bırakıyorum. Tamamen zevk meselesi. Logitech marka tercih et.

2100 liradan monitörün ve klavye-mause setinin fiyatını çıkar ve yeni bir konu aç. Şu kadar bütçem var ve kasa topluyorum diye.

Toplam (KDV Dahil):​
2.906,95 TL
*2.674,40 TL

2179₺ tutuyor bu hali ile.

Yalnız ben bütçeye her şey dahil demiştim. Monitör,klavye,mouse vs.
Aynı anda yazdık :D Teşekkürler.

- - - Güncellendi - - -

Monitörü koymadan nasıl GTX 660 Tİ alsın adam ? Monitör 300 kağıt götürecek zaten.
VATAN COMPUTER - SAMSUNG - 21,5'' S22B350H GEN
Klavye ve masue'yi sana bırakıyorum. Tamamen zevk meselesi. Logitech marka tercih et.

2100 liradan monitörün ve klavye-mause setinin fiyatını çıkar ve yeni bir konu aç. Şu kadar bütçem var ve kasa topluyorum diye.

Tamam yeni bir konu açıyorum dediğiniz gibi.

Sen 1700 liraya bir sistem topla ve 120 GB SSD'yi sıkıştımaya çalış. Monitörünü Samsung S22B350H alır. 2 ms olmalı oyun için ise. Yok ben 23 INC 2 ms istiyorum derse diğer parçalardan fedakarlık etmek zorunda.

- - - Güncellendi - - -

Yalnız ben bütçeye her şey dahil demiştim. Monitör,klavye,mouse vs.
Aynı anda yazdık :D Teşekkürler.

- - - Güncellendi - - -

Tamam yeni bir konu açıyorum dediğiniz gibi.
Çok iyi yaptın yoksa işler karışırdı :D

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı