FX503VD laptopta %100 disk kullanımı

Arpenix

Decapat
Daha fazla  
ASUS markalı FX503VD modeline sahip bir laptopum var.
Kesin olarak hatırlamasam da 5 6 ay önce %100 kullanım sorunu vardı bu yüzden format atmıştım ve HDD bayağı rahatlamıştı.
Şu an yine %100 disk kullanım sorunu mevcut temp vb. dosyalarını silmek biraz olsa da hızlandırdı ama hala yeterli bir değil.
Mesela Steam'i açıyorum kütüphaneye tıklıyorum 1-2 dakika içinde anca açılıyor bazen yüklenmiyor bile, HDD'im 1TB'lık olmasına rağmen 500-600 GB'ı dolu.
Herhangi bir işimi aşırı fazla yavaşlatıyor Google da falan rahatça gezemiyorum, format atmaya karar verdim ama sürekli 5 6 ayda bir format mı atmam gerekecek?
Tamamiyle çözebilmem için ne yapmam gerekiyor?

ASUS markalı FX503VD modeline sahip bir laptopum var.
Kesin olarak hatırlamasam da 5 6 ay önce %100 kullanım sorunu vardı bu yüzden format atmıştım ve HDD bayağı rahatlamıştı.
Şu an yine %100 disk kullanım sorunu mevcut temp vb. dosyalarını silmek biraz olsa da hızlandırdı ama hala yeterli bir değil.
Mesela Steam'i açıyorum kütüphaneye tıklıyorum 1-2 dakika içinde anca açılıyor bazen yüklenmiyor bile, HDD'im 1TB'lık olmasına rağmen 500-600 GB'ı dolu.
Herhangi bir işimi aşırı fazla yavaşlatıyor Google da falan rahatça gezemiyorum, format atmaya karar verdim ama sürekli 5 6 ayda bir format mı atmam gerekecek?
Tamamiyle çözebilmem için ne yapmam gerekiyor?
Tamamıyla çözebilmek için SSD'ye geçmeniz gerekiyor. HDD'nizi depolama olarak kullanırsınız.

SSD fiyatları yükseldiği için alamadım.
Peki sürekli 5 6 ayda bir format diskime zarar verir mi?
En son HD Tune programıyla baktığımda sağlıklıydı.
Sağlık kaybı yaşatır bu bir gerçek. Zaten Hard Diskler mekanik olduğu için zamanla performans kaybetmesi çok normaldir.

Sağlık kaybı yaşatır bu bir gerçek. Zaten hard diskler mekanik olduğu için zamanla performans kaybetmesi çok normaldir.

HDD'ler illaki performans kaybı olacaksa şu an format atmamda pek bir sorun olmayacak sadece kaçınılmazı geciktirmiş olurum.
Bilgisayarıma RAM yükseltmesi yapacaktım ama yanlış RAM'i gönderdikleri için iade ettim.
Şu an elimde 680 TL gibi hazır para var (üstüne az da olsa ekleyebilirim) ne tür SSD almamı önerirsiniz.
Mümkünse yüksek depolama kapasitisine sahip olsun.
Depolama olarak HDD kullanırsınız dediniz o zaman 250 gb yeter mi ?
Windows ve cs gibi sadece hızlı açılmasını istediğim 2 3 oyunu kurarım.

Son düzenleme:
HDD'ler illaki performans kaybı olacaksa şu an format atmamda pek bir sorun olmayacak sadece kaçınılmazı geciktirmiş olurum.
Bilgisayarıma RAM yükseltmesi yapacaktım ama yanlış RAM'i gönderdikleri için iade ettim.
Şu an elimde 680 TL gibi hazır para var (üstüne az da olsa ekleyebilirim) ne tür SSD almamı önerirsiniz.
Mümkünse yüksek depolama kapasitisine sahip olsun.
Ben şahsen 120GB SSD'nin yanında 2TB HDD kullanıyorum 🤣. İsterseniz 240GB için bu SSD'yi önerebilirim.

Ben bu ürünün 120GB versiyonunu kullanıyorum.

Ben şahsen 120GB SSD'nin yanında 2TB HDD kullanıyorum 🤣. İsterseniz 240GB için bu SSD'yi önerebilirim.

Ben bu ürünün 120GB versiyonunu kullanıyorum.

Eklemeyi unutmuşum M.2 SSD'i olması lazım yoksa HDD'i kullanamam.

Eklemeyi unutmuşum M.2 SSD'i olması lazım yoksa HDD'i kullanamam.
Anladım M.2 tarafında bilgim çok kısıtlı maalesef. Ancak şuan ki çoğu hazır sisteme bunu koyuyorlar. Düşünebilirsiniz belki. Yine de araştırmakta fayda var😀.

Anladım M.2 tarafında bilgim çok kısıtlı maalesef. Ancak şu anki çoğu hazır sisteme bunu koyuyorlar. Düşünebilirsiniz belki. Yine de araştırmakta fayda var😀.

250 GB'lık versiyonu bile biraz tuzlu lakin ekonomi böyle ucuz bir SSD alıp üstüne 8 GB'lık RAM almayı düşünüyordum da bu fiyatlar ile biraz hayal oldu.

@wennzy Yeni sistem toplayana kadar bu laptop beni idare edeceği için m2 ssd alıcağım ama aldığım ssdlere göre mi bilgisayar toplarken anakartını ona göre seçeceğim.
Almayı düşündüğüm ssdler:
-

Son düzenleme:

Geri
Yukarı