FX6300 sistem boşta iken kitleniyor

castin11

Centipat
Merhabalar, bilgisayarım kilitlenme hatasını 2 ay önce verdi ara ara bazen 5 6 saat sonra bazen 1 saat sonra kilitleniyordu. Uzun süredir fanını temizleyip macun uygulamıyordum. Macun temin edip uyguladım bu böyle bir buçuk ay idare etti tekrar aynı hayatı vermeye başladı. Bende kule fanda sıkıntı olabileceğini düşünüp stok fanı macunlayıp taktım ama değişen bir şey olmadı. Stres testleri yaptım, HDD RAM ekran kartı test ettim sistem yük altında gayet rahat çalışıyor.
Geçen hafta fark ettim ki oyun oynarken hiç bu hatayı almadım sadece tarayıcıda gezerken bilgisayar boştayken kilitlenme oluyor. Bilgisayar başladığı an bir oyun açıp işlerime öyle devam ediyorum. Sitede araştırırken birçok kişi AMD kartlardaki WattMan hatasından bahsetmiş bilgisayarı açtığım zaman bu tür AMD'den hatalar alıyorum biraz önce ilk açılışta bu hatayı aldım. Ayrıca ısınmadan dolayı olduğunu düşündüğümden ekran kartına fan ayarı yapmıştım onlar bu hataları aldım zaman sıfırlanıyor.

AMD Error 9.26.2019 after cleaning computer.JPG

Sistemim:
GPU Radeon(tm) RX 460 Graphics.
CPU AMD FX(tm)-6300 six-Core Processor 3 cores.
RAM Corsair 2 X 4 GB DDR3 1600MHz.
Anakart ASUSTEK Computer ınc. M5A78L-M LX3.
HDD 931GB Seagate ST1000DM003-1CH162 ata device.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, bilgisayarım kilitlenme hatasını 2 ay önce verdi ara ara bazen 5 6 saat sonra bazen 1 saat sonra kilitleniyordu. Uzun süredir fanını temizleyip macun uygulamıyordum. Macun temin edip uyguladım bu böyle bir buçuk ay idare etti tekrar aynı hayatı vermeye başladı. Bende kule fanda sıkıntı olabileceğini düşünüp stok fanı macunlayıp taktım ama değişen bir şey olmadı. Stres testleri yaptım, HDD RAM ekran kartı test ettim sistem yük altında gayet rahat çalışıyor.
Geçen hafta fark ettim ki oyun oynarken hiç bu hatayı almadım sadece tarayıcıda gezerken bilgisayar boştayken kilitlenme oluyor. Bilgisayar başladığı an bir oyun açıp işlerime öyle devam ediyorum. Sitede araştırırken birçok kişi AMD kartlardaki WattMan hatasından bahsetmiş bilgisayarı açtığım zaman bu tür AMD'den hatalar alıyorum biraz önce ilk açılışta bu hatayı aldım. Ayrıca ısınmadan dolayı olduğunu düşündüğümden ekran kartına fan ayarı yapmıştım onlar bu hataları aldım zaman sıfırlanıyor.

Eki Görüntüle 782937

Sistemim:
GPU Radeon(tm) RX 460 Graphics.
CPU AMD FX(tm)-6300 six-Core Processor 3 cores.
RAM Corsair 2 X 4 GB DDR3 1600MHz.
Anakart ASUSTEK Computer ınc. M5A78L-M LX3.
HDD 931GB Seagate ST1000DM003-1CH162 ata device.
AMDRSServ bazen virüslerin kılıfı olabiliyor. Güvenli modda virüs taraması deneyin.
İşlemci macununu değiştirip emin olduğunuzu yazmışsınız. İşlemciyi sıcaklıkları takip ederek stres testine sokun. Anlık donmalar takılmalar işlemci sıcaklığı nedeniyle olur genelde.
AMD forumlarında AMDRSServ i normal klasörden silerek o hatayı engellemişler Radeon ile alakalı bir şey o.
Onun için de tüm işlemci ve DDU ile ekran kartı sürücülerini güvenli modda kaldırıp en son sürücüleri yüklemenizi öneririm.

AIDA64'dan stres testi yaptım sıcaklık değerlerini takip ettim ancak test süresince bir sıkıntı ile karşılaşmadım sıcaklık değerleri ise anakart ve işlemci 66 derece civarınaydı AMDRSServ dosyasını sildim.Bu şeklide test etmekteyim. Ancak Wattmann hatası hala devam ediyor ekran kartı sürücüm en güncel sürüm.
resim_2020-12-16_175334.png

Stres testinde işlemciden dolayı sorun yaşamadıysanız, sistemin yüklü olduğu disk ve kullandığınız RAM de bu duruma sebep olabilir. Wattman hatasını bizzat kendim denemedim fakat AMD forumlarında okuduğum bir şeydi. Bazen oyunu Alt+f4 ile kapadığımda hata oldu olarak algılayıp Wattman ayarlarını kendi kendine sıfırlıyor bende de.

Disk ve RAM'lere de test yaptım herhangi bir sıkıntı gözükmüyor onlarda da testler gayet başarılı DDU ile ekran kartınız sürücülerini kaldırdım bilgisayarda hiçbir ekran kartı sürücüsü yokken de aynı hatayı verdi ama güvenli modda sıkıntı yok onda çalışıyor bilgisayar hata vermiyor. Tekrar en güncel sürücüyü yükledim durum aynı acaba stok fan yeterli gelmemiş olabilir mi? Bu zamana kadar kule fanla kullandım hep kule fan eskidi de sıkıntı çıkardı diye düşündüm stok fanı taktım. Eğer donanımsal bir sorun var ise güvenli modda iken de PC kilitlenmesi gerekmiyor mu?
Birde sürücüyü güncellemek çok uğraştırdı bilgisayar stres testindeyken güncelleyebildim güncelleme bitti tam yeniden başlatacaktım ki testi kapattığım zaman yine kilitlendi bu sefer şu şekilde bir mavi ekran hatası verdi onun dışında bir değişiklik yok bilgisayar açılınca oyun açıp devam ediyorum bir sıkıntı olmuyor.
IMG_20201217_014702.jpg

Son düzenleme:
Disk ve RAM'lere de test yaptım herhangi bir sıkıntı gözükmüyor onlarda da testler gayet başarılı DDU ile ekran kartınız sürücülerini kaldırdım bilgisayarda hiçbir ekran kartı sürücüsü yokken de aynı hatayı verdi ama güvenli modda sıkıntı yok onda çalışıyor bilgisayar hata vermiyor. Tekrar en güncel sürücüyü yükledim durum aynı acaba stok fan yeterli gelmemiş olabilir mi? Bu zamana kadar kule fanla kullandım hep kule fan eskidi de sıkıntı çıkardı diye düşündüm stok fanı taktım. Eğer donanımsal bir sorun var ise güvenli modda iken de PC kilitlenmesi gerekmiyor mu?
Birde sürücüyü güncellemek çok uğraştırdı bilgisayar stres testindeyken güncelleyebildim güncelleme bitti tam yeniden başlatacaktım ki testi kapattığım zaman yine kilitlendi bu sefer şu şekilde bir mavi ekran hatası verdi onun dışında bir değişiklik yok bilgisayar açılınca oyun açıp devam ediyorum bir sıkıntı olmuyor.Eki Görüntüle 784855
Eğer stres altında bir sıkıntı olmuyorsa yazılımsal olması muhtemel. CMD'den sfc /scannow ile hata tarayabilirsiniz. BIOS'unuzun sürümünü güncelleştirebilirsiniz eğer geldiyse. Bu hatayı almadığınızı hatırladığınız zamanla bu hatanın ilk zamanları arasında ne yüklediyseniz kaldırmayı, o zamana "Sorun Gider" ekranından sistem geri yükleme yapmayı deneyebilirsiniz. Aklıma gelen çözümler bunlar.

Arkadaşlar sorunum hala devam etmekte bugün kasayı dinledim sistem boştayken kasadan diiiiii diye bir ses geliyor. Çok hafif fakat ben ne zaman sistemi yük altına soksam ses kesiliyor. PC düzgün çalışıyor ancak boştayken bu ses sürekli duyuluyor. Geçenlerde ben CPU fanıyla oynarken ayaklarını bozdum harddiske paralel olarak monte edilmişti kule soğutucu. Ayakları deforme olunca fanı ekran kartına doğru takmak zorunda kaldım. 12cm fan olunca RAM'leri sıkıştırdı acaba bu durum PC'nin kilitlenmesine yol açar mı CPU fan alsam yararı olur mu? Şunu da söylemeden geçmeyeyim bu sorun olunca stock fanı taktım ancak bu sefer PC zar zor açılıyor 1 2 dk sonra kilitleniyordu. Kule fanı taktığım zaman bu süre yarım saate kadar çıkıyor. Şu an kullandığım fan Thermaltake contac 30 bunu Snowman M.200 gibi kule fanla değiştirsem sorun çözülür mü?

Geri
Yukarı