G.Skill Ageis belleklerin, Ryzen 2. nesil işlemciler ile uyumluluğu var mı?

B Experience

Hectopat
Yer
Trakya
Daha fazla  
Meslek
Kimyager
Profil Kapağı
1521966622
Merhabalar. Şu an kullanmakta olduğum sistemde köklü bir değişikliğe giderek, anakart ve işlemcimi değiştireceğim. Elimdeki belleklerden ise vazgeçmek istemiyorum henüz.

RAM: GSKILL Aegis F4-2133C15S-8GIS (2x8GB 2133MHZ kit şeklinde şu an elimde var.)
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600 (Daha alınmadı)
Anakart: MSI A320M BAZOOKA (Daha alınmadı)

Şimdi sorun şurada başlıyor ki, AMD Ryzen işlemcilerin bellekler ile arasında bir uyumluluk sorunu var, ki ben bu konuya pek de hakim değilim. Okuduğum makaleler ve izlediğim videolar sonucunda;
  1. Ryzen işlemcilerden kaynaklanan bir bellek uyumluluğu sorunu var deniliyor. Ancak bellek uyumluluğunu kontrol etmek için anakartın bilgi dökümanlarını kontrol ediyoruz burda bir yanlış bilgilendirme mi var?
  2. Bahsettiğim anakartın kendi sitesinde elimdeki bu bellekler için listede bir bilgi yok. Bu durumda bellekler uyumsuz mudur? Yoksa test edilmemiş ve uyumluluğu kontrol edilmemiş olabilir mi?
  3. İşlemci+Bellek uyumsuzluğunu en doğru şekilde kontrol etmek için ne gibi bir yol izlenebilir?
  4. Eğer, işlemci desteklemiyor ise ve ben elimdeki bellekleri kullanarak sistemi kullanmaya başlarsam fiziksel olarak ne gibi sorunlar yaşayabilirim ? (Bozulma/yanma vs. )
  5. Bir sorun yaşanırsa, bunu yazılımsal veya BIOS updateleri şeklinde çözüme kavuşturabilir miyiz?

Uzun ve karmaşa için üzgünüm, bilgilendirme yapabilecek arkadaşlar forumlardan okudukları ile değil lütfen emin oldukları bilgiler ile açıklamalar yaparsa sevinirim. Herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Emin olduğum bilgi msi b350 tomahawk ile gskill aegeis 2133 mhz ramlari sorunuz kullandigimdir islemcim ryzen5 2600x
Bilgilendirme için teşekkürler. MSI sitesinde sizin kullandığınız anakart içinde bir bilgi yok benim satın almak istediğım anakart için de. Ancak siz problemsiz kullanıyorsanız bu kafamdaki bir çok soru işaretine cevap olur. Ayrıca nickname seçiminiz çok hoş😊

Evet uyumlu 2200G ile Aegis 3000MHz 8GB DDR4 modelini kullanıyorum.
3000 MHZ bellek ile 2133 MHZ belleklerin kodları farklı bu yüzden, benim elimdeki belleklerin sorunsuz çalışabileceğinden tam olarak emin olamayız. Yine de bilgilendirme için teşekkürler.

Az daha ver b450 anakart al.
Bu arada uyumludur.
2. nesil Ryzen için bellek seçme olayı kalktı diyebiliriz.
B450 Chipsetlerde diğerlerine göre bir fark görmüyorum, indirimden yakaladığım B350 M Bazooka model bir anakart satın aldım. Bilgilendirme için teşekkürler.

B450 yeni çıktığı için daha uyumlu.
Store mi destekler.
Xfr2 destekler.
Eskiden ilk anakartların kronik üretim hataları vardı.
Mesela yüksek MHz ram drop vs...
2. nesil işlemciler için bios güncellemesi lazım. ( Servis veya 1. nesil işlemci lazım. )
500den fazla verdiysen yazık etmişdindir.
Tabi bios güncellemesi ile çoğu sorun kalktı ama yinede en stabil olanı 2. nesil anakartlar.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı