G.Skill RAM'ler Dual Channel çalışmıyor

Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Sistem Uzmanı
Merhaba.
Elimde iki adet RAM var G.Skill 3600 MHz CL16 RAM. Şimdi bu RAM'ler XMP kapalı bir şekilde 3 farklı anakartta denendi. Bu RAM'ler tek başlarına çalışıyor. Bende Corsair RAM'ler var onlarla çalışıyor. Memtest yaptım sorun çıkmadı ama ikisini birlikte taktığımda bilgisayar açılmıyor. Bunun sorunu ne olabilir, başına gelen var mı?

Cözüm yolu olarak uğraştırıcı ama şunu deneyebilirsiniz. Bios pilinizi çıkartıp takın tekrar. (Ben işlemciyi de çıkarmıştım.) Daha sonra RAM'larınızı DIMMa2 DIMMb2 slotlarına takın, yahut anakartınızın size önerdiği slotlara. BİOS'a girip, XMP profillerini aktif etmeden, manuel bir şekil de el ile RAM frekansınızı güncelleyin. Ben 3200Mhz RAM'larim için kademe kademe yükseltip en son 3133Mhz'i buldum ve o şekilde bıraktım. 3200Mhz'i denemek istemedim hata verebilir diye. Sizde 3000Mhz'den başlayıp yavaş yavaş yükseltin. Her seferinde tekrar BİOS'a girip kontrol edin.

En sağlıklısı bu olacaktır.

XMP açık ve kapalı olarak denedim. BIOS güncel 3 farklı anakartta tabii farklı işlemcilerde de denediğimi hatırlatayım tekrar sadece birlikte çalışmıyorlar ayrı ayrı veya farklı RAM'ler ile çalışıyorlar.

Geri
Yukarı