G.Skill Ripjaws RAM OC sonrası ekran gelmiyor

ryzhexx

Hectopat
Daha fazla  
Elimde G.Skill Ripjaws 8 GB(X2) 3600MHz RAM ve B450M Pro Max anakart var. BIOS'tan XMP ile veya manuel olarak 2400MHz üstü hiçbir değerde çalıştıramıyorum. Çalıştırınca bilgisayar açılıyor açık renkli bir siyah ekranda kalıyor, reset atıp tekrardan 2400MHz veya daha düşük bir değere aldığımda hiçbir sorun olmuyor. Yani 3600MHz'lık RAM'larımı maximum 2400MHz'da kullanabiliyorum. Sorun nedir?
İşlemci: AMD R3 2200G.

Her değeri XMP açarak veya manuel olarak denedim fakat 2400 MHz üstü çalıştıramıyorum.
RAM'de bir problem olabilir. 2400 MHz üstünün çalışmaması anormal bir durum. İsterseniz garantiye yollayın.

Anakartta sorun olabilir mi? Yoksa kesin RAM'de midir sorun? Ona göre hareket edeceğim.
İşlemcide de, anakartta da, RAM'de de problem olabilir, neticede üç parça arasında da iletişim var. Ama denk geldiğim vakalara bakacak olursak geneli RAM kaynaklı oluyor. İstersen yakın çevrenden 3000-3200 MHz bir RAM alıp test et. Sorunsuz çalışıyorsa RAM problemlidir.

Elimde G.Skill Ripjaws 8 GB(X2) 3600MHz RAM ve B450M Pro Max anakart var. BIOS'tan XMP ile veya manuel olarak 2400MHz üstü hiçbir değerde çalıştıramıyorum. Çalıştırınca bilgisayar açılıyor açık renkli bir siyah ekranda kalıyor, reset atıp tekrardan 2400MHz veya daha düşük bir değere aldığımda hiçbir sorun olmuyor. Yani 3600MHz'lık RAM'larımı maximum 2400MHz'da kullanabiliyorum. Sorun nedir?
İşlemci: AMD R3 2200G.

Aynı RAM'lar bende de var yerlerini değiştirip düzelttim ben sorunu.

RAM'ları tek tek takıp denedim yine aynı sorun oldu. İki RAM birden bozuk olabilir mi? En yakın zanmanda dediğiniz gibi başka bir RAM bulup denemeye çalışacağım.

İşlemcide de, anakartta da, RAM'de de problem olabilir, neticede üç parça arasında da iletişim var. Ama denk geldiğim vakalara bakacak olursak geneli RAM kaynaklı oluyor. İstersen yakın çevrenden 3000-3200 MHz bir RAM alıp test et. Sorunsuz çalışıyorsa RAM problemlidir.
RAM'ları tek tek takıp denedim yine aynı sorun oldu. İki RAM birden bozuk olabilir mi? En yakın zamanda dediğiniz gibi başka bir RAM bulmaya çalışacağım.

Aynı RAM'lar bende de var yerlerini değiştirip düzelttim ben sorunu.
Ben olabilecek her türlü olasılığı denedim fakat sonuç yok parçalardan birinin hatalı olduğuna eminim artık.

Geri
Yukarı