Çözüldü G.SKILL RipjawsX 1866 MHZ ve CL değerlerini ayarlama işlemleri nasıl yapılır ?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
E

Eothraen

Ziyaretçi
Gskill 8Gb (2X4Gb) Ripjawsx Ddr3 1866Mhz Cl9 1.5V Dual Kit Ram - Vatan Bilgisayar
Yukarıda linkini verdiğim ramlere sahibim. BIOS default ayarlarda ramler 1600 MHZ'de ve gecikme değerleri aşağıdaki resimdeki gibi çalışıyor. BIOS'tan 1866 MHZ'yi seçtiğimde ise gecikme değerleri tavan yapıyor. Benim istediğim 1866 MHZ'de aşağıda vereceğim resmin sol tarafındaki ayarlardaki gibi çalıştırmak.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde frekans artınca CL değerinin de artması lazım. Sizin 1600 MHz'te CL 11, 1866 MHz'te CL 9 olarak gösteriyor. Yani frekans artmış CL düşmüş. 1866'da 13 CL olması lazım.

1866MHZ frekans değerinde CL9 değerini sağlayabiliyor olması gerekiyor.
BIOS'dan bellek frekans ayarını 1866 yapıp CPU-Z ile gecikme sürelerini kontrol et, 1866MHZ - CL9 olmuş olması gerekir.

BIOS'a girip bahsettiğim ayarlamayı yap lütfen, eğer BIOS ayarlamalarını yapamayacak seviyedeysen kullandığın anakartın modelini yaz, nereden hangi ayarı yapacağını belirtelim.

Yaptığın testlerde de 1866MHZ'de CL9 değerini tutturmayı başardığı gözüküyor zaten.

Normalde frekans artınca CL değerinin de artması lazım. Sizin 1600 MHz'te CL 11, 1866 MHz'te CL 9 olarak gösteriyor. Yani frekans artmış CL düşmüş. 1866'da 13 CL olması lazım.
Yahu benim ramlerim 1866 MHZ CL9 neden böyle saçma bir artma olsun. O zaman 1866 MHZ CL9 ram almanın mantığı nedir ?
Sol kısımda SPD 1600 MHz yazıyor yani 1600 MHz'de CL 9 gecikme değerine sahip. 1866 yaparsan yükselir gecikme değeri.
Yukarıdaki arkadaşada söyledim, benim ramlerim CL9 1866 MHZ değerine sahip.
1866MHZ frekans değerinde CL9 değerini sağlayabiliyor olması gerekiyor.
BIOS'dan bellek frekans ayarını 1866 yapıp CPU-Z ile gecikme sürelerini kontrol et, 1866MHZ - CL9 olmuş olması gerekir.

BIOS'a girip bahsettiğim ayarlamayı yap lütfen, eğer BIOS ayarlamalarını yapamayacak seviyedeysen kullandığın anakartın modelini yaz, nereden hangi ayarı yapacağını belirtelim.

Yaptığın testlerde de 1866MHZ'de CL9 değerini tutturmayı başardığı gözüküyor zaten.
Asus M5A97 EVO anakartım. CL9 değerini tutturamadım ki, default ayarlarda bile yukarıdaki olduğu gibi CL11 değerinde çalışıyor. 1866 MHZ ayarına çektiğim zaman ise CL değerleri dahada artıyor. Tam olarak ne yapmam gerekiyor ?

Sorunu kendim hallettim.

ÇÖZÜM:
• BIOS'a giriş yapın.
• Advanced Mode giriş yapın.
• Ai Tweaker giriş yapın.
• Ai Overclock Turner (Auto) yazar. Siz onu (D.O.C.P) yapın.
• DRAM O.C Profile bölümünden (Profile 0 , Profile1 gibi bölümler var) Yapmak istediğiniz bölümü seçin.
• Ayarları kaydedip çıkış yapın.

Adsız.png

Konu kilitlenebilir. @NorthernsKnight

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı